Mavi ve Yeşile Aşıkların Yeri: Datça


Muğla’nın cennet ilçesi Datça, doğa âşıklarını huzurun kokusunda mest olmaya davet eden nadide yerlerden birisi. Hala bu kelimelerle ifade edilemeyen yere gitmediyseniz en kısa sürede gitmelisiniz. Kendine has ortamı, misler gibi havası ve tertemiz deniziyle unutulmayacak bir seyahate hazırsanız, Datça hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derliyoruz.


Gezilecek yerler


Aktur Bölgesi; pek çok koyun bulunduğu bölge tam anlamı ile kafa dinlenecek yerlerden biri. Alacaksın eline kitabını, misler gibi hava altında hem okuyacak hem ortamın tadını çıkartacaksın. Canınız isterse kamp yapacak canınız isterse de trekking, tercih tamamen sizin.

Kargı Koyu; bu yer Datça’ya 3 km uzaklıkta bulunuyor ve denize girmek için kesinlikle gidilmesi gereken bir koy. Şahane plajları, tertemiz suyuyla resmen sabah akşam yüzmek istenilecek bir yer.

Kızlan Yel Değirmenleri; 1950’lerden kalma değirmenler görülecekler listenizde bulunmalı. 3 tanesi özel kişilere ait olan değirmenlerin bir tanesi de belediye onayı ile ticari işletmeye verilip, restoran açılmış.

Palamutbükü; Karayipler ile kıyaslanan bu şahane yere gittiğiniz an, tüm tatil burada geçsin diyebilirsiniz. Sahili, plajı, denizi ile bir başka Datça burası.

Eski Datça; fotoğraf çekmeyi sevenler ilk buraya uğramalı. Taş kaldırımlı daracık sokakları, eski evleri, sıcacık gözleme yapan halkı ile burayı görmeden Datça’dan ayrılmak olmaz.

Yeme içme


Sahil kenarında şöyle şahane bir kalamar için Hüsnü’nün Yeri’ne uğramak lazım. Denize nazır olan bu yerde yediğiniz kalamarın tadını asla unutamayacaksınız, bizden söylemesi! Yok, ben meze aşığıyım diyorsanız o zaman sizi Fevzi’nin Yeri’ne alalım. Daha sessiz sakin yer isteyenler, ev yemeği isteyenlerin tek adresi de Yakamengen oluyor. Muhteşem çiçekler, zeytin ağaçları ve taş bir binadan oluşan bu yerden ayrılmak istemeyeceğinize eminiz. Kahvaltı için Cafe Inn Datça, İtalya esintileri için Mayistra, kabak çiçeği dolması için Culinarium ve deniz dalgalarını ayaklar altında hissederek yemek içme için de Kekik isimli mekân kesinlikle gidilmesi yerlerden.  


Konaklama


Öncelikle şunu belirtelim ki her mevsim doluluk oranı yüksek olan bu ilçeye gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Genellikle pansiyon, eski Datça evleri veya lüks otel seçenekleri bulunan yerde en çok tercih edilen konaklama merkezi, deniz dibi konumuyla Konak Tuncel Efe olurken, sakinliği sevenler Sapphire isimli oteli tercih ediyor. Gecelik konaklama ücretinin 150-450 TL arasında değiştiği ilçede daha pek çok temiz ve güzel yerler mevcut.


Alışveriş


Bademleriyle meşhur ilçede ilk olarak Atatürk Caddesi’nde her cumartesi kurulan halk pazarına uğramalısınız. Köy ürünlerinden hediyeliklere kadar her şeyi bu pazarda bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda balı ve zeytini de kesinlikle alınacaklar arasında olmalı. El işleme takılar, giysiler ve çantalar insanın aklını başından alabiliyor. Burada her gün başka pazarlar kuruluyor ve kesinlikle hepsine bir göz atmalısınız. Butik dükkânlardan hediyelik magnetler, çeşitli süs eşyaları alabileceğiniz gibi pazarlardan da alabilirsiniz.


Eğlence ve gece hayatı


Bahar ve yaz dönemlerinde insan akınına uğrayan Datça pek çok festivale ev sahipliği yapıyor. Orada iken denk gelirseniz mutlaka uğramanız gereken başlıca eğlenceler; Bademli Pilav Şenliği (25 Nisan), Süslü Kadınlar Bisiklet Turu (24 Eylül) ve Uluslararası Knidos’un Sır’ı Kültür Sanat Festivali (5 Ağustos) olmalı. Gün içerisinde ister festivallere katılın isterseniz de deniz ve doğanın tadını çıkartın. Gece hayatı diğer turistlik yerlere göre sakin olan Datça’da müzik dinlemek için sanatçıların sahne aldığı Dadyadost Kültür ve Sanat Evi’ne gidebilirsiniz. Ekim ayında orada olursanız Bira festivali düzenleyen Sapphire Roof, romantik bir ortam ve hafif müzik için de Polka Cafe&Bar Datça ve Eclipse Bar’ı tercih edebilirsiniz.


Ulaşım


Datça’ya havayolu ulaşımı ile gidebilmek için öncelikle Milas Bodrum veya Dalaman Havalimanı’na iniş yapmalısınız. İstanbul’dan Dalaman uçuşları Pegasus Havayolları veya Türk Hava Yolları ile direkt uçuşlarla 1 saat 15 dakikalık bir sürede sağlanırken, oradan da HAVAŞ servisleriyle Datça’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Milas Bodrum Havalimanı’na ulaşmak için de Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet Ve THY ile uçulabilir. Daha sonrasında da Bodrum’dan feribotla saklı cennet Datça’ya ulaşabilirsiniz. Karayolu ulaşımı içinde Marmaris’e gelmeli oradan da minibüslerle Datça’ya geçmelisiniz.

KATEGORİLER