Masallar Kenti: Gizemli Kapadokya


Peri Bacaları,  mağaralar, balon turları, yerel şaraplar ve benzersiz yeraltı şehirleri... Hazırlanın,  masal alemine yolculuğa çıkıyoruz. Doğanın milyonlarca yılda inşa ettiği büyülü topraklara ev sahipliği yapan Kapadokya, seyahat rotanıza yazı bitmeden eklenmiş olacak. Kapadokya’da nerelere gidilir, nerede ne yenir gibi sorularınız varsa bu yazımızı okumadan yola çıkmamanızı öneriyoruz.


Kapadokya Hakkında Kısa Bilgi


Adını Perslerin koyduğu ve ‘’Güzel Atlar Üklesi’’ anlamına gelen Kapadokya hem tarihi hem de mucizevi doğasıyla dünyanın sayılı özel bölgelerinden biri. Türkiye’nin  dünyaya açılan en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’da Asurlulardan Hititlere, Perslerden Bizans’a kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan, zengin kültürel bir miras yatıyor.  Her mevsim ziyarete uygun bu gizemli yer dünyanın her bölgesinden gelen misafirleriyle global bir masal şehri gibi.


Kapadokya’da Gezilecek Yerler


Kapadokya denince hepimizin aklına gelen peri bacaları bu büyülü bölgede gezilecek yerler arasında şüphesiz ilk sırada geliyor.  Yeryüzünün milyonlarca yıllık geçirdiği jeolojik dönüşümle bugünkü halini alan peri bacalarında  gezerken gerçek dünyadan soyutlandığınızı hissetmeniz kaçınılmaz. Kapadokya rotanızı çizerken listenin en başına Göreme’deki peri bacalarını ilk sıraya eklemelisiniz. Bu büyülü atmosferin size yaşattığı hisler çoktan ilk sırayı almış olacak.  Göreme’den sabahın ilk ışıklarıyla havalanan sıcak hava balonları turuyla Kapadokya’yı yükseklerden izleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Macera ve heyecan arayan bir yönünüz varsa bu deneyimi yaşayarak her zaman yaşayamayacağınız anları ölümsüzleştiebilirsiniz.  Kapadokya’nın en tarihi ve sessiz sakin şirin beldesi Uçhisar’ı sakın es geçmeyin. Tüm görkemiyle Kapadokya’ya tepeden bakan Uçhisar Kalesi’ne gitmek,  treeking yapmak gibi bir şansınız da var. Kalenin konumu ve sunduğu manzaralar o kadar güzel ki, sıra dışı bu coğrafyada bunu yapmaya fazlasıyla değiyor. Rengarenk ve şirin Uçhisar çarşılarında gezip el sanatları atölyelere uğrayarak çanak çömlek yapabilirsiniz.


Gezmeye devam! Yerel şarapların en nadide tatlarını bulabileceğiniz şarap evleri,  her zaman dopdolu. Enfes bir lezzet olan testi kebabıyla ünlenen Ürgüp’e de uğrayabilirsiniz. Şehir merkezine en yakın yer olan Ürgüp’ten dönüşte sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hediyelik eşya demişken, şarap Ürgüp’te en çok alınan hediye. İçinde gezerken zamanda yolculuğa çıkacağınız meşhur Derinkuyu Yeraltı Şehri, oku oku bitmeyen bir masal kitabı olan Kapadokya’nın en özel ve son sayfası. Müzekartla ücretsiz giriş yapabilir, bir rehber eşliğinde gezerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kapadokya için bavullar hazırsa hemen yola çıkabilirsiniz.


Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?


Kapadokya her mevsim ziyaret edebileceğiniz bir yer. En çok ilkbahar ve sonbahar aylarında binlerce turisti ağırlasa da bu masal kenti kışın, karlar altında bambaşka bir yere dönüşüyor. Özellikle sıra dışı lüks mağara otellerinde konaklamak ve zengin şarap kültürünü keşfetmek için Kapadokya’ya kışın gitmenizi öneriyoruz.


Kapadokya’da Ne Yenir?


Şaraplarıyla ünlü Kapadokya’da yiyebileceğiniz en lezetli yemekler, ağrlıklı olarak bölgenin  coğrafi ve kültrel yapısıyla örtüşen et yemekleridir. Şehrin dokusunu sonuna kadar özümseyebileceğiniz otantik restoranlarda, toprak çömlekler içinde servis edilen testi kebabı ve özellikle Ürgüp’ün şarap evlerindeki yerel şaraplar Kapadokya’ya dair en özel tatların başında gelir.

KATEGORİLER