Makedonya Alışveriş Rehberi


1991 senesinde Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Makedonya, Güneydoğu Avrupa'da konumlanan bir Balkan ülkesi. Yugoslavya'dan ayrıldıktan sonra ekonomik alanda zor günler geçiren ülkede 2 milyon insan yaşıyor. Makedonya'nın ekonomisi tarıma dayalı olsa da son yıllarda sanayileşme adına önemli adımlar atılmış.


Konumu sebebiyle yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin geçiş noktası olan Makedonya, Akdeniz'e yakınlığı sayesinde de bu bölgede kurulan imparatorluklardan etkilenmiş. Milattan Önce ve sonraki birkaç yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetinde olan bölgede çok sayıda Roma ve Bizans dönemine ait eser bulunuyor. Bizans İmparatorluğu'ndan Osmanlı topraklarına katılan Makedonya, 542 sene Osmanlı hakimiyetinde yaşamış. Bu nedenle sanattan mimariye, mutfaktan, sosyal hayata kadar pek çok alan Osmanlı İmparatorluğu'nun izleri görülebiliyor.


Stara Skopska Čaršija (Üsküp Türk Çarşısı)


İstanbul dışında Balkan ülkelerinde bulunan çarşı ve bit pazarları arasında en büyük olma unvanına sahip olan Stara Skopska Čaršija, 12. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulmuş olup, geniş bir alana yayılıyor. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yer alan çarşının içinde restoranlar, kafeler, dükkanlar ve mağazalar bulunuyor.


Üsküp'ü ziyaret eden turistlerin alışveriş için ilk uğradıkları noktalardan bir tanesi olan Stara Skopska Čaršija, yalnızca alışveriş için değil, kültürel bir gezi için de oldukça uygun. İçerisinde türlü türlü giyim, hediyelik eşya, el örmesi giysiler gibi dükkan ve mağazanın yer aldığı çarşıda hamam, bezistan, han, cami ve kilise de bulunuyor. Ayrıca çarşının sonlarına doğru ilerlediğinizde Üsküp Kalesi'ne çıkmak da mümkün.


Skopje City Mall (Skopje Alışveriş Merkezi)


2012 senesinde başkent Üsküp'te hizmete açılan Skopje City Mall'da daha önceden Makedonya'da yer almayan çok sayıda yabancı markanın mağazası hizmet veriyor. 90 bin metrekarelik alan üzerine kurulan alışveriş merkezinin bin 500 kişilik bir de otoparkı bulunuyor.


Üsküp merkezli "Fachion Grup" ve Tiran merkezli "Balfin" şirketlerinin 100 milyon avrodan daha fazla bir yatırımla destek verdiği ve açılmasına ön ayak olduğu Skopje City Mall içerisinde alışveriş yapabileceğiniz dükkan ve mağazaların yanı sıra, bowling alanları, sinema salonları, kafeler, restoranlar ve çocuk alanları yer alıyor. Haftanın her günü açık olan Skopje City Mall'u saat 10.00 ile 22.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.


Ramstore Mall (Ramstore Alışveriş Merkezi)


Yine başkent Üsküp'te açılan bu alışveriş merkezi, 2005 senesinde bir araya gelen birkaç Türk yatırımcı tarafından kurulmuş. İçerisinde pek çok Türk markasını bulabileceğiniz dükkanların yer aldığı alışveriş merkezinde Migros & Carrefour gibi mağazalar da yer alıyor. İsimleri farklı olsa da sattıkları ürünler Türkiye'de gördüklerinizle neredeyse birebir örtüşüyor.


Kafelerden, restoranlara, sinema salonlarından, eğlence alanlarına kadar her şeyin düşünülerek tasarlandığı Ramstore Mall'da Türkiye'nin özlenen tatlarını alabileceğiniz restoran ve kafeler bulunuyor. Makedonya Meydanı dolayısıyla ulaşımın da oldukça kolay olduğu alışveriş merkezi haftanın 7 günü de hizmet veriyor. Ramstore Mall'dan alışveriş yapmak istiyorsanız saat 09.00 ile 21.00 arasında buraya uğramanız gerekiyor.


Knigovez Workshop & Gift Shop (Knigovez Atölye & Hediyelik Eşya)


Makedonya'nın en kendine özgü mekanlarından bir tanesi olan Knigovez Workshop & Gift Shop, genellikle deri ürünleri üreten bir hediyelik eşya mağazası. Mekanın sahibi ile birkaç çalışanının el emeği işlemelerinin satın alınabildiği dükkanda özel sipariş de verebilirsiniz. Knigovez Workshop & Gift Shop'da deriden cüzdanlar, çantalar, defter kaplamaları ve daha birden çok eşyayı kendiniz veya sevdikleriniz için satın alabilir veya özel olarak yaptırabilirsiniz.


Knigovez Workshop & Gift Shop'da yalnızca hediyelik eşya satılmıyor. Dilediğiniz takdirde ürünlerin nasıl yapıldığına dair mağaza çalışanları sizi bilgilendiriyor. Hatta ve hatta nasıl yapıldığını sizlere gösteriyor. Makedonya'nın Ohrid bölgesinde bulunan bu mağazaya ulaşımı otobüs, taksi veya özel aracınızla gerçekleştirebilirsiniz. Pazar günleri hariç haftanın her günü açık olan Knigovez Workshop & Gift Shop, saat 10.00'da hizmet vermeye başlıyor ve 17.00'de kapanıyor. Cumartesi günleri kapanış saati ise 16.00.

KATEGORİLER