Madrid'in En Ünlü Festivalleri


    Portekiz'le birlikte İber Yarımadası'nda bulunan İspanya'nın başkenti olan Madrid, Londra ve Berlin'in ardından Avrupa'nın en büyük 3. şehri olarak kabul ediliyor. Madrid, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Dans, müzik ve eğlence denilince ilk akla gelen millet olan İspanyollar için festivaller vazgeçilmez bir tutku. Yıl içerisinde onlarca festivalin düzenlendiği İspanya'da en çok etkinliğin düzenlendiği şehirlerden bir tanesi de Madrid. Her bölgenin insanını, yaşam şeklini, tarihini ve değer yargılarını yansıtma şekli olan festivaller, Madrid'de yaşayanlar için de farklı bir önem arz ediyor. İnsanlar bir yandan kendilerini ifade etme biçimi olarak görürken bir yandan da bu organizasyonları dünyanın dört bir yanından ziyaret etmek isteyecek kadar eğlenceli kılıyorlar.


Fiesta de San Isidro (Boğa Güreşleri Festivali)


Madrid'in en büyük festivali olan Fiesta de San Isidro kapsamında yerel halk, geleneksel kıyafetlerini üstlerine geçirerek Latin ritimleri ve Flamenko dansları eşliğinde şehrin sokaklarını renkten renge bürüyor. Vicente Calderon stadının hemen karşısında yer alan Manzanares Nehri'nin yanına kurulan tezgahlarda geleneksel İspanyol yemekleri hazırlanıyor ve katılımcılara dağıtılıyor.


Calle del Cordon boyunca Aziz San Isidro'nun heykeli, 3 km boyunca bir öküz yardımıyla çekiliyor. Madrid halkının eşlik ettiği bu konvoy yürüyüşünü tamamladıktan sonra daha önceden belirlenmiş yerlerde açık hava konserleri, sahne gösterileri ve çeşitli etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Puente de Segovia köprüsünün yanıbaşında bulunan parkta ise sabaha kadar müzik, dans ve eğlence devam ediyor.


Fiesta de San Isidro aynı zamanda Madrid'te boğa güreşlerinin de başlangıcını işaret ediyor. Mayıs ve haziran aylarında neredeyse her akşam boğa güreşlerinin düzenlendiği şehirde 25 bin kişi kapasiteli Las Ventas'ta boğa güreşinin en büyük isimleri şovlarını sergiliyor.


Festival de Otono (Bahara Hoş Geldin Festivali)


Genellikle ekim ayının ilk haftasında kutlanmaya başlayan ve kasım ayına kadar devam eden Festival de Otono, 1 ay süreyle hem Madrid'de hem de çevre kasabalarda kutlanıyor. Sonbaharın gelişinin kutlandığı bu festival kapsamında etkileyici ve eğlenceli sanat etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca geceleri yakılan fenerler gökyüzüne salınarak etkileyici bir görüntü yakalanırken, gündüzleri ise gerçekleştirilen boyalı etkinliklerle sokaklar rengarenk oluyor.


Madrid'in en büyük sanat festivali olarak kabul gören Festival de Otono kapsamında, tiyatro, müzik ve dans gösterileri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda sanat etkinlikleri katılımcılara sunuluyor. Etkinlikler genellikle şehrin önde gelen tiyatroları arasında yer alan; Teatro de la Zarzuela, Teatro Albéniz, Teatro Madrid ve Circulo de Bellas Artes gibi salonlarda gerçekleştiriliyor.


Festival de la Paloma (Kralın Bayramı)


Festival de la Paloma, her yıl ağustos ayında kutlanıyor. Her yıl düzenlendiği tarih değişse de eğlencenin dozu hiç azalmıyor. Bu ay içerisinde genellikle İspanyollar sahil kesiminde tatilde olsalar da festival zamanı Madrid sokakları insandan geçilmiyor. Yalnızca yerel halkın değil, İspanya'nın çevresi hatta dünyanın farklı ülkelerinden katılımın sağlandığı Festival de la Paloma, 'Kralın Bayramı' olarak biliniyor ve kutlanıyor.


Madrid tarihinde önemli yere sahip olan mimari yapılar ışıklarla süsleniyor. Aslında Festival de la Paloma tek başına anılmıyor. Bu festivalden hemen önce temmuz ayının ortalarında başlayan San Cayetano ve San Lorenzo festivalleri düzenleniyor. Bu festivaller kapsamında Madrid sokaklarında dans, müzik ve eğlencenin dibine vuruluyor.


Festival de Arte Sacro (Kutsal Sanat Festivali)


Bu yıl (2018) 28.si düzenlenen Festival de Arte Sacro, Madrid şehrinin önemli sanat festivalleri arasında yer alıyor. Her yıl Şubat ayında kutlanan festival ortalama bir ay sürüyor. Festivalin amacı ise yüzyıllar boyunca din üzerinde bıraktığı etkiler ve dini inanışların sanata nasıl yansıdığı.


Dünyanın her köşesinden sanatçıların katıldığı festivalde dans, tiyatro, müzik, şiir, film gibi gösterilerle birlikte konferanslar düzenleniyor. Yalnızca Hristiyanlık inancının değil Budizm'den İslam'a kadar tüm dinlerin sanata nasıl yansıdığı ve dünya üzerindeki dini gelenekler festival kapsamında ele alınıyor.


=> Dünyanın en güzel ve ilginç festivalllerini yerinde görmek ve tanımak için Festival Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

KATEGORİLER