Londra’nın Bir Müze Kent Olduğunu Kanıtlayan 10 Yer


Dünyanın en gözde başkentleri arasında yer alan Londra, buram buram tarih kokuyor adeta. Öyle ki Londra’yı gezmek bir dünya tarihi kitabı okumakla eşdeğer. İlk çağlardan günümüze kadar siyasetten tarihe, bilimden sanata her alanda bilgi sahibi olabileceğiniz Londra müzelerini gezmek size zamanda yolculuğa çıkmış hissi verecek şüphesiz. Zira demokrasinin ve parlamenter sistemin doğduğu bu topraklarda Karl Marx ve Freud gibi bilim insanlarıyla aynı havayı solumak, Picasso ve Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini yakından görmek belki de dünyaya bambaşka bir pencereden bakmanızı sağlayacak. İşte Londra’da ziyaret edebileceğiniz, genel kültür seviyenizi bir anda on kat artıracak 10 müze önerisi:


British Museum (Britanya Müzesi)


Medeniyetin ilk izlerini British Museum’da keşfedebilir, ilk uygarlıklardan eserleri yakından görebilirsiniz. Asur kabartmaları, Yunan heykelleri, Mısır hiyeroglifleri, Roma kalıntıları ve daha da fazlası bu müzede sizleri bekliyor. Karl Marx’ın Das Kapital’i yazdığı okuma odası da kesinlikle görülmeye değer!


British Museum’da girişler ücretsiz ve müze her gün 10.00 - 17.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Dilerseniz kendi kendinize, dilerseniz de 30-40 dakikalık ücretsiz turlarla müzeyi gezebilirsiniz.


Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi)


Bilim ve tarihin iç içe geçtiği Natural History Museum her şeyden önce mimarisiyle sizi etkisi altına alıyor. İçeri girdiğinizde ise dinozorlardan dondurulmuş hayvanlara pek çok canlıyı görme fırsatı bulabilirsiniz.


Tarihte var olmuş tüm canlıları keşfedebileceğiniz Natural History Museum, büyükten küçüğe her yaştan insanın dikkatini çekiyor. Şaşırtıcı ve eğlenceli bir dünya turu bu görkemli müzede sizleri bekliyor. Müzeye giriş ücretsiz ve her gün 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.


Science Museum (Bilim Müzesi)


Müzede bir gece geçirmek ve bilimsel aktivitelere katılmak, özellikle çocuklarla yaşanacak muhteşem bir deneyim olabilir. Science Museum’da insan doğasını daha yakından keşfedip, uzay seyahatine çıkabilirsiniz. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müze, her gün saat 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.


Freud Müzesi


Londra’ya gittiğinizde Sigmund Freud’un bir dönem yaşadığı ve hatta terapilerini gerçekleştirdiği evini de şehirde gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Hiç kuşkusuz farklı düşünce yapısıyla dünyanın en ilginç insanlarından biri olan Freud’un dünyasını yakından keşfetmek, onun eşyalarını görmek muhteşem olacaktır.


Victoria ve Albert Müzesi


1852’de kurulan ve 5 bin yıl öncesinin sanat eserlerine ev sahipliği yapan Victoria ve Albert Müzesi’nde İngiliz tarihini tasarım ürünleri inceleyerek keşfedebilirsiniz. Seramik ve cam eşyalar, tablolar, mobilyalar ve daha birçok sanat eserini bünyesinde barındıran müzeyi haftanın her günü ücretsiz gezebilirsiniz.


Museum of London (Londra Müzesi)


Londra’nın tarihini daha ayrıntılı incelemek için Museum of London’ı da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Zira tarih boyunca dünyanın en dikkat çekici şehirlerinden biri olmuş olan Londra’nın bugünkü halini alması yüzyıllar sürdü. Bu tarihi süreci keşfetmek sizi bu şehre daha da bağlayacak.


The National Gallery (Ulusal Galeri)


Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Bellini, Botticelli, Rembrandt, Turner ve Van Gogh gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerini yakından görmek için The National Gallery’i ziyaret edebilirsiniz. Üstelik Londra’daki pek çok müze gibi The National Gallery de ücretsiz olarak gezip görebileceğiniz yerlerden.


Tate Modern


Sanata ve sanatçıya verdiği değerle bu alanda dünyanın en prestijli şehirlerinden biri olan Londra’daki Tate Modern de rotanıza eklemeniz gereken bir diğer müze. Picasso ve Dali gibi modern sanatın dikkat çeken isimlerinin tablolarını ücretsiz olarak görmek için Tate Modern’i haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.


Saatchi Gallery


Londra’da sadece dünyaca ünlü eski dönem ressamlarının eserlerini değil, aynı zamanda hiç bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen, dünyanın dört bir yanından yeni ressamların eserlerini de inceleme şansı elde edebilirsiniz. Dönemimizin Picasso, Da Vinci ve Van Gogh kadar yetenekli sanatçılarının eserleri Londra turunuzun unutulmazlarından olacak, bizden söylemesi!


Imperial War Museum (İmparatorluk Savaşı Müzesi)


Imperial War Museum (İmparatorluk Savaş Müzesi), I. Dünya Savaşı’ndan günümüze tüm savaşları, modern savaşın etkilerini gözler önüne seriyor. Yakın Çağ tarihine ilişkin bu eşsiz deneyim hem tüylerinizi diken diken ediyor hem de savaşların anlamsızlığını sorgulamanıza neden oluyor.

KATEGORİLER