Londra'da Alışveriş Yapabileceğiniz 5 Yer


Alışveriş deyince aklınıza hemen dünyaca ünlü markalar ve pahalı kıyafetler gelmesin. Bu ürünleri dünyanın her yerinde bulabileceğinizi düşünürsek; biz ise sizler için Londra’nın gerek tarihiyle, gerek otantik ürünleriyle doğal ve keyifli bir alışveriş yapabileceğiniz 5 benzersiz yerini listeledik. İsterseniz gelin Londra’yı sokak pazarlarında keşfetmenize olanak sağlayacak bu beş pazarı bir de yakından inceleyelim.


1. Borough Market – Londra’nın Merkezi


Londra’nın görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Borough Market, Thames Nehri’nin güney tarafında yer alıyor. 1000. yıldönümünü kutlayan ve dünyanın en eski pazarlarından biri olarak da kabul edilen Borough Market; tazecik ekmekleri, ithal peynirleri, birbirinden güzel çikolataları, sıcacık kahveleri, yerel elma suları ve her biri yöreye has olan yüzlerce ürünüyle ziyaretçilerini karşılıyor. Web sitesinden de detaylı olarak inceleyebileceğiniz bu pazar, haftanın her günü açık olması sebebiyle de her türlü seyahat programına kolaylıkla uyabiliyor. Fakat bize sorarsanız boş kaldığınız bir vakitte gitmekten ziyade en az bir gününüzü ayırmanız Borough Market’e. Zira gerek tarihi gerekse otantik ürünleriyle turistleri cezbetmeyi başaran bu pazar, gezenlerin tekrar gelmek için can attığı nadide yerlerden.


2. Colombia Road Flower Market – Doğu Londra


Her pazar günü eşsiz bir çiçek pazarına ev sahipliği yapan Colombia Road, bağımsız çiçek dükkânları ve çeşitli yemek mekânlarının buluştuğu bir yol. Dünyanın dört bir yanından getirilen birbirinden güzel çiçeklerle adeta bir panayır alanını andıran bu çiçek pazarı, mis gibi çiçek kokuları eşliğinde yöreye özgü kahveleri yudumlayabileceğiniz eşsiz bir yer. Gerek görüntüsü gerek sunduğu farklı çiçek ve bitkilerle sadece pazar günleri olmak üzere sabah 8’den öğlen 2’ye kadar açık olan bu çiçek pazarına mümkünse erken saatlerde gitmenizi öneririz. Kalabalığın olmadığı ve çoğu dükkânın yeni yeni açıldığı erken saatlerde, pazarın son saatlerinde göremeyeceğiniz türdeki bitki ve çiçekleri de görme şansına sahip olabilir; kalabalığın en az olduğu bu saatlerde kadrajınıza davetsiz misafirler girmeden kartpostalları aratmayacak güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz.


3. Broadway Market – Doğu Londra


Meyvelerin, peynirlerin ve unlu mamullerin aklınıza gelebilecek her çeşidini bulabileceğiniz Broadway Market; aynı zamanda yerel el sanatlarını, eski kıyafetleri, geri dönüştürülmüş takıları ve çiçek tezgâhlarını da bünyesinde barındırıyor. Yöreye özgü pastırma ve ördek etiyle yapılan yumurtalı sandviçlerini kesinlikle tatmanız gereken bu pazar, Regents Canal ve London Fields arasındaki birkaç blok boyunca devam ediyor. Kanal boyunca güzel bir yürüyüş ile gezebileceğiniz Broadway Market turunuzun sonunda ise Victoria Park’ı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


4. Maltby Street Market – Londra’nın Merkezi


Gerek sunulan envaiçeşit ürünle gerekse çevresinin mimari yapısıyla ziyaretçilerini tam anlamıyla etkilemeyi başaran bir diğer pazar ise Maltby Street Market. Hafta sonları her iki gün de açık olan bu pazar, Londra’nın tam kalbinde yer almasına rağmen sizi dünyanın dört bir yanına götürebilecek çeşitliliğe sahip. Sunduğu benzersiz yiyecekler ve kahvelerle de pazarları daha çok sevmenize sebep olacak Maltby Street Market’e gitmişken African Volcano standından mutlaka bir burger yemelisiniz. Farklı türdeki Yunan biraları ve Slovenya şaraplarının da tadına bakmayı sakın ola ki ihmal etmeyin. Eve dönerken yanınızda bir şey götürmek isterseniz Norveç’in fiyortlarından ustaca tütsülenerek getirilen somonlar ilk tercihiniz olmalı.


5. Portobello Market – Batı Londra


Tüm hafta sonu açık olmasının verdiği avantajla her türlü gezi planınıza uyan bir diğer pazar ise Portobello. Bu pazarı diğerlerinden ayıran antika eşyalar bölümü ise Notting Hill metro istasyonunun yakınlarından başlıyor. Vintage fotoğraf makinelerinden vintage boncuk dizilerine kadar aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz yüzlerce farklı tezgâhı içeren Portobello Market; eski kıyafetler, nostaljik oyuncaklar ve antika daktilolar arayanların da uğraması gereken yegâne yer. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Notting Hill metro istasyonunun yakınlarından başlayan bu pazara gitmek için ise bu durakta inip herhangi birine pazarın yönünü sormanız yeterli. 

KATEGORİLER