Kütahya’nın Tarih Kokan İlçesi: Çavdarhisar


Kütahya’nın merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Çavdarhisar, zamanında Frigya Uygarlığı’na ev sahipliği yapmış. Milattan Önce 600’lü yıllara kadar dayanan tarihiyle Çavdarhisar’da pek çok ilke de imza atılmış. Mesela dünyanın ilk ticari borsası Çavdarhisar’da kurulmuş. Aynı zamanda günümüze kadar ulaşmayı başaran Zeus Tapınakları arasında en iyi korunmuş olanı yine Çavdarhisar’da bulunuyor. Tiyatro ve Stadyumunun bir arada bulunduğu ilk antik kente de Çavdarhisar’da rastlanmış.


Gezilecek Yerler


Çavdarhisar, tüm dünyanın bildiği, tarihiyle merak uyandıran antik kentlerden Aizonia’yı da içerisinde barındırıyor. Dünyanın, günümüze kadar ulaşmayı başarmış en korunaklı yapılarından olan Zeus Tapınağı, 20 bin kişi kapasiteli tiyatro,13 bin 500 kişi kapasiteli stadyum ve dünyanın ilk ticaret borsası binası, Aizonia Antik Kenti’nde rastlanan tarih öncesi eserler ve bunların yanı sıra pek çok hamam, sütunlu cadde, nekropoller ve su yolları da gün yüzüne çıkartılmış.


Çavdarhisar İlçesi’nde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden bir diğeri de Çavdaroğulları Entografya Sergi Evi. Selçuklu döneminde Çavdar Tatarları’nın yaşadığı yer olan ve ismini de yine Çavdar Tatarları’ndan alan Çavdarhisar’da, Abdullah Özcan’ı kurduğu Etnofrafya Sergi Evi bulunuyor. Bu evde Çavdar Tatarları, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından kalma bakır eşyalar sergileniyor. Eserlerin çoğu Anadolu’da yaşamış eski medeniyetlerinden ve Çavdar Tatarları’nden oluşuyor.


Yapılacak Aktiviteler


Çavdarhisar, tarihin izlerini bugün dahi görebileceğimiz ilçeler arasında yer alıyor. Bir dönem Anadolu topraklarında hakimiyet sürmüş Ana Tanrıça Kibele adına düzenlenen dini ayinlerin yapıldığı din merkezlerinden nekropollere, hamamlardan tapınaklara kadar birçok yapıyı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.


Yeme İçme


Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında çorbalar sıklıkla tercih ediliyor. Ak tarhana, kızılcık tarhanası, çevirme çorba, miyane çorbası, çene çarpan çorbası, bulgur çorbası ve sütlü çorba yörenin kendine özgü lezzetlerinin başında geliyor. Cimcik, şibitli tavuk tiridi, tosunum ve lokum mantı ve börek çeşitleri, güveç, Kütahya usulü kavurma ve küp eti ise yörenin et yemekleri olarak öne çıkıyor. Şehirde yorucu bir günün ardından akşam yemeğinizi keyifle yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Bu restoranlar arasında en çok tercih edilenler ise Şirin Sucuk Kütahya, Osmanlı Kebap, Saklı Dünya Restoran ve Meşhur Acar Karavan.


Gece Hayatı ve Eğlence


Kütahya’da gece hayatı aslında pek de hareketli geçmiyor. Bölgede bulunan tek bar olan Medusa Bar’a gidebilirsiniz. Bunun dışında ise oturup arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz kafeler bulunuyor. Kütahya’da gece hayatı olmasa da mayıs ayından eylül ayına kadar pek çok festival düzenleniyor.  Bu festivaller arasında en eğlenceli geçenleri ise 6 Mayıs’ta düzenlenen Fetih Kutlamaları ve Bahar Bayramı, 24-25 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen Kültür Festivali ve 2 Eylül’de düzenlenen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri.


Alışveriş


Çini ve porselenleriyle tanınan Kütahya’da el sanatları bir hayli gelişmiş durumda. Özellikle nalbantlık, hasırcılık, tabakçılık ve yemenicilikle uğraşan yöre halkının ürettiği eşsiz parçalardan edinebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isteyenler çiniyi tercih edebilir. Kütahya Çiniciler Çarşısı’nda dünyanın hiçbir yerinde rastlayamayacağınız parçalar oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Şehrin en ünlü alışveriş merkezi olan Sera Kütahya Alışveriş Merkezi’ne de uğrayabilirsiniz. Bu alışveriş merkezinde ayakkabı, giyim, aksesuar, teknoloji ve buna benzer ürünleri bulmanız mümkün.


Konaklama


Çavdarhisar’da konaklamak isteyenlerin iki farklı seçeneği bulunuyor. Anemon Çavdarhisar Hotel ve Gdz Hotels Çavdarhisar, ilçe sınırları içerisinde hizmet veren iki otel. Otellerin fiyatları doluluk oranları ve mevsimine göre değişirken, iki kişi ortalama fiyatlar 500TL civarında oluyor. Kütahya’nın merkezinde konaklamak isteyenler içinse daha fazla seçenek bulunuyor. 250TL’den başlayan fiyatlarla oda bulma imkanı var. En çok tercih edilen yerler ise Grand Çınar Hotel ve Hilton Garden Inn Kütahya.


Ulaşım


Kütahya’ya ulaşım hava yolu veya kara yoluyla sağlanıyor. Türkiye’nin her yerinden Kütahya’ya otobüsle ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz Altıntaş ilçesinde bulunan havalimanına uçakla da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise genellikle otobüs ve minibüsler tercih ediliyor. Çavdarhisar’a gitmek içinse öncelikle şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Şehir merkezinden Çavdarhisar’a her saat başı minibüs kalkıyor.

KATEGORİLER