Kurban Bayramı’nda Gidebileceğiniz Vizesiz En Yakın Yerler


4 gün resmi 9 gün idari tatil olması beklenen Kurban Bayramı tatili için hepimiz gün sayarken sizler için hem ucuz ve Türkiye’ye yakın, hem de vizesiz gidebileceğiniz yerleri araştırdık. Bu yıl 29 Haziran - 02 Temmuz 2023 tarihlerine denk gelecek olan Kurban Bayramı’nda hiçbir vize işlemiyle uğraşmadan sadece pasaport çıkartarak gidebileceğiniz çok sayıda yer var. Hatta bazılarına sadece nüfus cüzdanınızla bile gitme imkanınız var. Batum’dan Saraybosna ve Kiev’e kadar seçim yapabileceğiniz çok sayıda yer var. Bu Kurban Bayramı’nda hayatınızın en unutulmaz anlarını yaşamaya hazır olun!


1- Batum, Gürcistan


Çok yakınımızda, vizesiz ve pasaportsuz giriş, e daha ne olsun? Gürcistan, hem kültür hem de mutfak olarak bize çok yakın, ancak hala ülkede keşfedilecek yeni şeyler var. Düşünsenize sadece kimliğinizle giriş yapabileceğiniz bir ülke var ve hem kara yolu hem de hava yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Her daim güneşli ve modern Batum, birinci sınıf lüks otellerle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Karadeniz kıyılarında muhteşem bir tatil yapma fırsatı sunan Batum, zarif bir şekilde egzotik subtropikal flora ile çerçevelenmiş. Palmiye ağaçları, servi ağaçları, manolya, zakkum, bambu ağacı, defne, limon ve portakal ağaçları, her yerde karşınıza çıkacak. Karadeniz Körfezi’nde harika bir konumu olan Batum, Gürcistan için önemli bir liman ve aynı zamanda ülkenin turizm merkezi. Gemilerin limandan ayrıldığı Batum İskelesi, şehirdeki en güzel günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz yer. Batum’un en popüler plajları da bu iskelenin yakınında yer alıyor. Sahilden doğuya doğru yürüdüğünüzde tiyatrolar, sinemalar, restoranlar, kafeler ve büyük marketler size eşlik edecek. Şehrin Eski Kent kısmında evlerin çoğu 19. yüzyılda inşa edilmiş. Geçmiş yüzyılların ruhunu halen taşıyan küçük kafelerde taze demlenmiş kahvenizi yudumlayın, bakır ile harikalar yaratanları yakından izleyin, dükkanlarından hediyelik eşya alın. Batum mimarisi, esasında Avrupa ve Asya tarzlarının bir kombinasyonu ve çeşitli mimari formları içeriyor. Gürcü, Türk, Rus, Sovyet, İngiliz, Fransız ve sömürge mimarileri bulunan binaları görebilirsiniz. Avrupa ve Doğu mimarisini birleştiren yapılarsa mutlaka görülmeye değer. Akşam şehrin ışıkları o kadar güzel ki, sabaha kadar deniz kenarında yürüyüş yapmak isteyebilirsiniz. Tarihi binalar öğleden sonra adeta görkemli saraylara dönüşüyor. En uygun Gürcistan turları için Modatatil yardımıyla çok seçenekli turları karşılaştırabilirsiniz.


2- Kiev, Ukrayna


İşte size pasaportsuz ve vizesiz bir yer daha! Yine çok uzaklaşmadık; Ukrayna’nın başkenti Kiev’deyiz. Bu bayramda Kiev ile Ukrayna’nın eğlenceli ve modern yüzünü keşfetmeye ne dersiniz? Kiev, gerçekten de zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip eşsiz bir şehir. Bu anlamda şehrin sloganı bile “Everything starts in Kiev”: Her şey Kiev’de başlıyor. Hakikaten de tam tamına 1,5 milyon yıllık bu efsane şehir, Doğu Avrupa'nın en büyük su kanallarından biri olan Dnipro Nehri'nin eteklerinde yer alıyor. Yaklaşık 2.8 milyonluk bir nüfusa sahip olan Ukrayna'nın başkenti Kiev’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan 1000'den fazla kilise, manastır ve diğer kutsal alanları ziyaret edebilirsiniz. Yüzyıllar boyunca ayakta kalabilmiş bu tarihi yapıları yakından görmek bambaşka bir his. “Altın Kubbeler Şehri” lakaplı Kiev’de en çok ilgi gören yapılar, St. Michael's, Kyrylivskyi, Vydubytskyi ve St. Andrew Kilisesi. Şehirdeki bir dizi müze, galeri, konser salonu, tiyatro ve sanat merkezini gezebilirsiniz. Ukrayna Milli Sanatlar Müzesi, Bohdan ve Varvara Khanenko Sanat Müzesi koleksiyonları, Kiev Sanat Müzesi, ulusal ve dünya kültürlerini sergiliyor. 


3- Saraybosna, Bosna Hersek


Kurban Bayramı tatilinizde farklı bir kültür tanımak isterseniz, vizesiz gidebileceğiniz Bosna Hersek’i tercih edebilirsiniz. Saraybosna'yı keşfederken, zamanında büyük acılar görüp geçirmiş bir şehrin böylesine hareketli, canlı bir şehre nasıl dönüştüğünü merak edeceksiniz. Bosna-Hersek'in başkenti 1990'lı yıllarda yok olmanın eşiğine geldi. Saraybosna, Avusturya-Macaristan yerlileri ve Osmanlı Türkleri tarafından inşa edilen kiliseler, camiler, katedraller ve hükümet binaları ile dolu, buram buram tarih kokan bir şehir. Kalabalık şehir merkezinden Avrupai tarzdaki pub barlara, kahve dükkanları, kafeler ve esnaf atölyelerine kadar her köşesi ayrı bir güzel. Eski Kent, Saraybosna'nın tüm görkemini yansıtan bir bölge. Otantik dükkanlar, daracık sokaklar ve esnaf lokantaları ile oldukça ilgi çelici. 1531'de yaptırılan Gazi Hüsrev Bey Camii’ni görmeden Saraybosna’dan ayrılmayın. Mükemmel iç dekorasyonu, pamuk şekeri rengi pastel tonlarında renkli çizgiler, desenler ve hatlar ile gözleriniz kamaşacak. Saraybosna turlarnı Modatatil'den uygun fiyata bulabilirsiniz.

KATEGORİLER