Küba Mutfağına Özgü Lezzetler


Son günlerde bulduğu kanser aşısı ile sıkça gündeme gelen Küba, purolarıyla da kendinden sıkça söz ettiriyor. Tatil cenneti olarak da adlandırabileceğimiz, kendi küçük ama sunduğu imkânlar büyük olan Küba, kendine has yemekleri ve zengin mutfağıyla da ağızları sulandırmayı başarıyor. İsterseniz gelin, Küba mutfağına bir de yakından bakalım.


Pina Colada


Günün her saatinde sıcaktan bunalanların bir numaralı tercihi olan Pina Colada, Küba’ya özgü müthiş bir içecek. Reçetesinde beyaz rom, Hindistan cevizi kreması, şeker şurubu, ananas suyu ve bolca buz bulunan bu güzide içecek, malzemelerin shakerda iyice çalkalanmasının ardından, ekstra ananaslarla süslenerek soğuk bir şekilde servis ediliyor. İçimi rahat olduğu kadar tadı da güzel olan bu içki, gününüzün serin ve güzel geçmesini sağlayabilecek harika bir tercih olabilir.


Tostones


Olgunlaşan yeşil muzların rendelendikten sonra bol yağın içerisinde kızartılmasıyla hazırlanan ve bir çeşit cips olan tostones, genellikle avokado sosuyla servis ediliyor. Çeşitli yemeklerin yanında da rastlayabileceğiniz bu yöresel cips, farklı tatlar denemek isteyenler için biçilmiş kaftan.


Congri


Küba yemeklerine baktığımızda yörenin kültürünü en iyi yansıtan ve en tipik yemeklerden biri olan bu lezzet, congri adı verilen siyah bir fasulye çeşidi ve pirinç pilavının harmanlanması ile yapılıyor. Bizdeki kuru fasulye ve pilav ikilisine benzetebileceğimiz bu yemek, karıştırılıp servis edilmesi ve farklı baharatlarla süslenmesi ile biraz daha ayrılıyor Türk mutfağındakinden.


Tamales


Yapılışı dolmayı andırsa da tadı ve içeriği bambaşka olan tamales, kurutulan mısır kabuklarının; domuz eti, soğan, sarımsak, mısır ve çeşitli baharatlar ile hazırlanan bir harç ile doldurulup haşlanması ile yapılıyor. Eğer domuz etinin tadına bakmak isterseniz, bu tarifi denedikten sonra kesinlikle pişman olmayacaksınız diyebiliriz.


Ropa Vieja


İncecik kıyılan etlerin yöreye özgü yoğun bir domates sosuyla sotelenmesi ile yapılan bu yemek, genellikle bizdekine benzeyen beyaz pirinç pilavının üzerinde servis ediliyor. Genellikle kırmızı etin kullanıldığı Ropa Vieja, bazı bölgelerde tavuk etiyle de yapılabiliyor.


Vaca Frita


Klasik bir et yemeği olarak değerlendirebileceğimiz vaca frita, özenle seçilen dana bifteklerin; kekik, kişniş, maydanoz, sarımsak, kırmızı sirke ve tarçın ile marine edildikten sonra tatlı soğanlarla beraber kısık ateşte saatlerce pişirilmesi ile hazırlanıyor. Küba’ya özgü bu lezzeti denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.


Malanga


Bakıldığı zaman her ne kadar rendelenmiş patates kızartmasını andırsa da, benzer bir isme sahip kök halindeki bir çeşit sebzenin rendelendikten sonra bol yağda kızartılması ile hazırlanıyor. Tamarindo ismiyle anılan bir çeşit ketçap ile beraber servis edilen bu lezzet, genellikle yol kenarlarında satılan ve oldukça lezzetli bir atıştırmalık.


Yuca


Hemen hemen tüm Latin ülkelerinde kullanılan bir tür sebzeye verilen isim yuca. Yüksek karbonhidrat oranına sahip olan bu kök sebze, patateste olduğu gibi ince şeritler şeklinde kızartılarak tüketiliyor. Genellikle yemeklerin yanında servis edilen yuca, tadı sayesinde tek başına atıştırmalık olarak da tüketilebiliyor.


Küba Sandviçleri


Küba, ana yemekleri ve içkileriyle olduğu kadar sandviçleriyle de midelere bayram ettiren mutfak kültürüne sahip. Genellikle Küba’nın kendine özel ekmeklerinin içerisine domuz jambonu, dereotu, turşu ve çeşitli yöresel peynirlerin doldurulmasıyla hazırlanan bu leziz sandviçler, tadının yanında görüntüsüyle de öne çıkmayı başarıyor.


Siyah Fasulye Çorbası


Congri adı verilen siyah fasulyelerden bahsetmiştik. İşe bu çorba da congrilerin soğan, sarımsak, kimyon, kekik ve biberle sotelenmesi ve ardından çorba haline getirilmesi ile hazırlanıyor. Genellikle pirinç pilavı ile beraber servis edilen bu çorba, ön sıcak olarak değerlendirilebileceği gibi başlı başına bir öğün olarak da tercih edilebiliyor.


Paella Suttuffed


Bir ada ülkesinin olmazsa olmazı balık yemeğinde şimdi sıra. Bu lezzet ise Küba’da en çok tercih edilen balık yemeği olma unvanını elinde bulunduruyor. Yapımına küçük küçük doğranan balık etlerinin; mango, papaya ve ananas ile harmanlanması ile başlanan paella suttuffed, tereyağında kavrulan pirinç ve soğanın üzerine eklenen balıklı karışımın; piştikten sonra soğan, biber ve kalamar gibi farklı yiyeceklerin içerisine doldurulması ve dolmaya benzer bir şekilde pişirilmesi ile hazırlanıyor.

KATEGORİLER