Konya Gezi Rehberi


Konya Gezi Rehberi

08.04.2024

Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan Konya, insanlığa ışık tutan arkeolojik bölgeleriyle, müzeleriyle, göz kamaştıran muazzam mimarisiyle, camileriyle, türbeleriyle, doğal güzellikleriyle, damak tadınıza layık lezzetli yemekleriyle fevkalade ilgi çekici kültürel tarihiyle herkesin gitmesi gereken bir şehir. 

Konya ‘nın Tarihi

Tarihte ilk bilinen adı “Ikonion” olan şehrin tarihine kısaca bir göz atalım. Konya ve çevresindeki yerleşik düzen tarih öncesi çağlara dayanıyor. Neolitik Çağ’a ait kalıntılar arkeolojik kazılar sayesinde Çatalhöyük’te bulunuyor. 1071 Malazgirt Meydan Savaşı’ndan sonra Konya da fethediliyor. Avrupa’daki soyluların oluşturduğu Haçlı ordusu Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olan İznik’i ele geçirince, devletin başkenti Konya oluyor.

Konya da Gezilecek Yerler

Konya Mevlana Türbesi: Şüphesiz ilk görülmesi gereken yer, Mevlana Celaleddin-i Rumi türbesi, yani diğer bilinen adıyla Konya Mevlana Türbesi olmalı. Sadece bizlerin değil, tüm dünyanın da saygıyla andığı Hz. Mevlana’nın türbesi, Konya’nın merkezinde yer alıyor. Türbenin atmosferi kelimelerle anlatılamayacak kadar etkileyici. İçeriye girdiğiniz anda, elinizde olmadan manevi olarak farklı hissetmeye başladığınızı göreceksiniz. İlk etkiyi atlattıktan sonra, karşınıza birçok mezar çıkıyor. Köşede bulunan mezar Mevlana’ya ait, diğerleri de o dönemde yaşamış Mevlana’nın akrabaları. Avluya doğru çıktığınızda, karşınıza çıkan tarihi havuza bozuk para atıp dilek dilemeyi unutmayın.

Alaaddin Tepesi: Rivayete göre Alaaddin Keykubat Konya’ya bir saray yaptırmak istemiş ve sarayın tüm şehri görmesini istemiş. Fakat şehirde saray yapılabilecek yükseklikte bir yer bulunmuyormuş. Gittiğinizde göreceksiniz; şehir hala dümdüz. Sultan, hemen bir ferman çıkarıp ve herkesin vergi olarak belli bir miktarda toprak getirmesine karar vermiş. Halk, bu toprakları aynı yerde toplayıp bir tepe oluşturmuşlar. O zamandan beri o tepeye Alaaddin Tepesi deniliyor. Tepeye çıkıp şehre baktığınızda, içinizden şairane sözler söylemek gelebilir.

 Tropikal Kelebek Bahçesi: Her yerde görme fırsatınız olmayacak, eşsiz bir güzellik daha var: Konya Tropikal Kelebek Bahçesi. Dünyanın her yerinden getirilen yüzlerce kelebeğin yumurtası, envaiçeşit bitki ve küçük şelalesiyle göz zevkinize hitap edecek muazzam bir bahçe. İçeriye girdikten sonra, karşınıza işinde uzman biyologlar çıkıyor ve size ayrıntılı bilgi veriyorlar. Asıl kanat açıklığı 28 cm olan dev kelebekleri gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bu bahçe aynı zamanda, Türkiye’nin tek ve Avrupa’nın en büyük kelebek parkı olma niteliğine de sahip.      

Sille Köyü: Son yıllarda restore edilmeye başlayan köyün tarihi, Büyük Selçuklu Devleti’nden daha eskilere kadar gidiyor. Köyün içinde, yaklaşık 1500 yıllık bir kilise bulunuyor. Türkiye’nin ilk zaman müzesi, bu kilisenin karşısında yer alıyor. Müzenin içindeki güvenlik görevlisi, müzeye dair her konuya hakim, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Köyü gezerken Türkler ve Rumlar arasında iş bölümü olduğunu düşüneceksiniz. Cami ve köprüler Türk mimarların, kilise ve çeşmeler de Rum mimarların imzasını taşıyor. Günümüzde gizemini koruyan bir konu da; tüm cami, kilise, köprü ve çeşmelerden yedi tane olması.

Konya 'yı tanımanın en iyi yolu bir rehber eşliğinde Konya kültür turuna çıkmaktır.

Konya kültür turları için bakınız.

Konya da Yeme İçme Yerleri

Konya’ya gitme amacınız ne olursa olsun, nefis yemeklerini yemeden geri dönmeyin. Yemeklerin hepsi kendine özgü ve doğal malzemelerle yapılıyor. Fırın kebabı, bamya çorbası ve etli ekmek, en meşhur yemekler arasında yer alıyor. Özellikle Etli Ekmek yemeden Konya’dan dönmek olmaz.

Konya da Ulaşım

Tüm ulaşım şekilleriyle gidebilirsiniz. Hava yoluyla Konya’ya ulaşabilirsiniz, ancak havalimanından şehir merkezine ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Sevdiklerinizle keyif alarak yolculuk yapmak isterseniz, trenleri tercih edebilirsiniz. Tren garı şehrin merkezinde bulunuyor. Ulaşım ücretleri de pahalı değil. Şehir içi ulaşımlarınızda tramvay, minibüs ve halk otobüsüyle istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

KATEGORİLER