Kışın Norveç'e Gitmek İçin 9 Neden


Suç oranın en düşük olduğu ve yaşam koşullarının mükemmelliği ile ün salan ülkelerden biri olan Norveç, kışı doyasıya yaşamak isteyenler için tatilde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Vikinglerin anavatanı olan bu ülkede gerçekten bir kış masalının ortasında hissedeceksiniz kendinizi. Beyazlar giyinmiş ve uykuya dalmış doğası ile ilk görüşte aşık olacağınızın garantisini veriyoruz. Hala ikna olmadıysanız, işte Kışın Norveç’e gitmek için 9 neden:


Kuzey Işıkları’nı görmek


Norveç denilince akla ilk gelen soğuk bir ülke ve tabi ki de Kuzey Işıkları. Bir doğa harikası olan Kuzey Işıkları (Northern Lights) belki de her yıl yüzbinlerce turisti Norveç’e çeken nedenlerden biri. Kasım ve şubat aylarında Norveç’e giderseniz, gökyüzünde dans eden ve adeta bir sihri andıran mavi, yeşil, mor renklerin uyumunu kendi gözlerinizle görme fırsatı yakalayabilirsiniz.


Buz otelde konaklamak


Kışın Norveç’e gitmek için bir diğer sebepse kesinlikle dünyaca ünlü Sorrisniva Igloo isimli buz otel. Zaten soğuk olan bir ülkede neden buzdan yapılmış bir otel tercih edilir diye soracak olursanız da otel odalarındaki sıcacık yataklarda derin bir uyku çekebileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca otelin içinde dünyanın birçok yerinden gelmiş heykeltıraşların yaptığı buzdan heykelleri de görme fırsatınız olacak. Otel yılın sadece belli dönellerinde hizmet veriyor ve bu dönem yılbaşı öncesinde başlıyor. Oteli sadece müze gibi de gezebilir ve içerdeki buzdan yapılmış sanat eserlerini fotoğraflayabilirsiniz.


Kayak yapmak


Elbette karlar ülkesine gidip kayak yapmamak olmaz. Ülkenin en büyük kayak merkezi olan Trysil`de sizlere çok fazla sayda ve çeşitte hizmet sunulmakta. Çok geniş bir alana yayılmış olan kayak merkezinde çocuklarınızla birlikte kayak okulundaki eğitmenlerle birlikte güvenilir bir şekilde kayak yapabilirsiniz.


Buzda balık tutmak


İlginç olduğu kadar keyif de veren ve kesinlikle denemeniz gereken buzda balık tutma aktivitesi hem dinlenmenize hem de doğa ile iç içe zaman geçirmenize yardımcı olacak. Aslında kış mevsiminde Norveç’teki göllerin birçoğu donuyor ve göllerde yaşayan canlılar buz katmanının epey altında bulunuyor. Balık tutmayı sevenler için harika bir aktivite olacak buzda balık tutmak, en çok da Gjovik’te popüler. Buzda balık tutmak için buzda açılmış deliklerden kiralayabilirsiniz. Kesinlikle zevkli ve terapi etkisi yaratacak bir deneyim yaşayacaksınız.


Noel marketleri gezmek


Yılbaşı tatili için Norveç’ten daha ideal bir ülke düşünülemez. Norveçliler yılbaşı döneminde evlerini ve sokaklarını göz kamaştıran ışıklarla süsledikleri için adeta kendinizi yılbaşı temalı filmlerde başrol oyuncusu gibi hissedeceksiniz. Sıcak çikolatanızı içerek dışarıda usul usul yağan kar eşliğinde yılbaşı ruhunu doyasıya yaşamak istiyorsanız Norveç’e mutlaka kışın gitmelisiniz.


Beyaz örtülü ahşap evleri fotoğraflamak


Küçük görünmesine rağmen yüzölçümü olarak büyük bir ülke olan Norveç’te ahşap müstakil evler oldukça ünlü. Bu evler özellikle kış aylarında özel aydınlatmalarla etrafa ışık saçıyor. Oldukça şirin olan bu evler kışın masalsı bir tatil yapmanız için gereken bütün imkânları sunacak. Sıcak şarabınızla şöminenin başında oturabilir ve dışarıda yağan lapa lapa karı izleyebilirsiniz.


Köpek kızağına binmek


Köpek kızağı her ne kadar Kuzey ülkeleri için yaşam biçimlerinin bir parçası haline gelmiş olsa da birçok turist için oldukça ilginç bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. Norveç’te düzenlenen köpek kızağı yarışlarını izleyebileceğiniz gibi kendiniz de binme fırsatı bulabilirsiniz. Köpek kızağının oldukça zor fakat eğlenceli bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.


Svalbard’ın el değmemiş doğal güzelliklerini kimsecikler yokken keşfetmek


Kuzey kutbu ve Norveç anakarası arasında konumlanan Svalbard el değmemiş doğası ile her göreni kendine hayran bırakıyor.  Nüfusu yaklaşık olarak 3000 kişiden oluşan bu şirin takımadalarda doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Yeterince şanslıysanız eğer uzaktan da olsa beyaz kutup ayısı, kutup tilkisi gibi hayvanları da görebilirsiniz.


Balık mevsiminde leziz Norveç spesiyallerini tatmak


Ülke ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturan balıkçılık, aynı zamanda Norveç mutfağında da kendisini gösteriyor. Norveç’te balık ve diğer deniz ürünlerinden her çeşit ana yemek ve çorbalar hazırlanıyor. Bilhassa sadece kışın tüketilen Morino balığının tadına kesinlikle bakmanızı tavsiye ediyoruz.

KATEGORİLER