Kışın Avrupa Tatiline Çıkmak İçin 5 Neden


Hava soğuk ama üzerinizde sizi sıcacık tutan kıyafetler var. Camın kenarında oturuyorsunuz ve elinizde bir bardak kahve. Dışarıda lapa lapa yağan kar. İnsanın ömrünü uzatan cinsten bir huzur. Tabi bu havalarda evin içinde olmak kadar, dışında olmak da fazlasıyla keyif veriyor. Ülkemizde birçok yerde bu anların tadını çıkarabilirsiniz ama Avrupa da bu mevsimde fazlasıyla iddialı. Kış ayları için aklınızda Avrupa seyahati varsa, dikkate alabileceğiniz önerileri sizin için listeledik:


1- Kuzey’de görsel şölen var!


Dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen parçacıkların etkileşimi sonucunda ortaya çıkan muhteşem bir doğa olayı. Böyle söyleyince insanın çok da gidip göresi gelmiyor belki ama bu olayın “Kuzey Işıkları” olduğunu söylersek, bu hayalin, sizin de seyahat listenizde olduğunu tahmin etmek çok da zor olmaz. Kutup bölgesinde gerçekleşen bu ışık oyunlarını izlemek, diğer tatil seçeneklerine göre biraz daha maliyetli fakat canlı canlı bir mucizeye tanıklık etmek de sizin için paha biçilemez bir anı olacaktır. 23 Eylül-21 Mart arasında gözlemlenebilen bu görsel şölen, en iyi Norveç, Finlandiya, İsveç ve İzlanda’dan izlenebiliyor. 


2- Sessiz, sakin ve huzurlu


Bu aylarda yaşadığınız yerin stresinden biraz uzaklaşmak, moralinizi hızlıca yükseltirken, döndüğünüz zaman yenilenmiş bir şekilde bıraktığınız yerden hayatınıza devam etmenize yardımcı olur. Günümüzde, özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için biraz sessizlik, yeri doldurulamaz bir terapi özeliği taşıyor. Avrupa’da da bu terapi merkezlerinden bolca var ama biz sizin için ön plana iki ülke çıkaracağız. Karın beyaza boyadığı sessiz sokakları, Avusturya’yı bu konuda rakiplerinin bir adım önüne çıkarıyor. Tarihi değerleri neredeyse ilk günkü gibi koruyan bu ülkede uzun yürüyüşler bile, hayatınız boyunca unutamayacağınız zamanlar yaşamanıza yardımcı olacak. İkinci ülke olarak da listenize İskoçya’yı ekleyebilirsiniz. Bahar aylarında, yemyeşil fotoğraflarını gördüğünüz bu ülkeyi, bir de beyaz renkte görmeniz gerekiyor. Özellikle başkent Edinburgh’da geçireceğiniz birkaç gün, sizi yenilemeye fazlasıyla yetecektir.


3- Ucuz kayak tatili imkanı


Uludağ, Erciyes, Kartalkaya ile başlayan ve uzayıp giden kayak tatili imkanlarına sahip olmamız, aslında ne kadar şanslı olduğumuzu gösteriyor ama bu merkezler özellikle kış döneminde biraz masraflı hale gelmeye başladı. Bunun dışında kayak sporuyla ilgilenenler için önemli olan pist özellikleri anlamında Avrupa’nın hala biraz gerisindeyiz. Durum böyle olunca size bu konuyla alakalı da birkaç yer tavsiyemiz olacak. Uygun fiyatlarla kayak tatili yapmak isterseniz, çok da uzağa gitmenize gerek yok. Son zamanlarda fazlasıyla adından söz ettirmeyi başaran Bansko, tercih edebileceğiniz merkezlerden birisi durumda. Bulgaristan’da bulunan bu merkezde 4 gece konaklamalı ufak bir tatil size yurt içine göre çok daha uygun fiyatlar sunuluyor. Bu fiyata ulaşımın da dahil olduğunu hatırlatalım. Pist anlamında beklentileriniz yüksekse, Avusturya, Fransa ve İsviçre sizi fazlasıyla memnun edecek özelliklere sahip kayak merkezlerine ev sahipliği yapıyor.


4- Masallarda başrol olma fırsatı


Görülmesi gereken yerleri, iz bırakan anıları “Masal gibi” tabiriyle anlatmaya ya da dinlemeye alıştık ama bu defa masalın içine girme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu şansa erişebilmek için de sizlere Lapland turu yapmayı tavsiye ediyoruz. Yine Avrupa’nın kuzey bölgesinde birkaç bölgeden oluşan Lapland’ın başrolünde Finlandiya’nın Rovaniemi şehri var. Çocukluğumuzdan beri masallarını dinlediğimiz Noel Baba’nın yaşadığı ev, işte bu şehirde bulunuyor. Onunla özdeşleşen Ren Geyikleri de bu şehirde safari için kullanılıyor. Yani siz de aynı Noel Baba gibi kızakla bu geyikleri sürebilirsiniz. Hatta onun evini ziyaret edip bakmaya doyamayacağınız fotoğraflar çekebilirsiniz.


5- Renkli gece hayatı


Bütün yıl hareketli eğlence mekanlarına sahip olan Avrupa ülkelerinde, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte başta Londra, Berlin ve Amsterdam olmak üzere eğlencenin dozu biraz daha artıyor. Baştan aşağı süslenmiş caddelerde yılbaşı heyecanı yaşamak da, hayatınızın unutulmazları arasında yerini alacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek bir şey var. Tahmin edileceği gibi aşırı doluluktan etkilenmemek ve son dakika masrafları yapmamak için gideceğiniz şehre birkaç ay önceden karar verip otel rezervasyonunuzu yaptırmak ve uçak biletinizi satın almak. Şimdiden iyi tatiller.  

KATEGORİLER