Keşfedilmeye Değer: Zonguldak


Oldukça derin bir tarihe sahip, göz alıcı yeşilliğiyle, asırlık mağaralarıyla engebeli bir toprak üzerine kurulmuş ve keşfedilmeye değer bir şehir Zonguldak… Sürekli yağış alan şehir, birçok akarsu ve yüksek dağı sınırları içerisinde barındırıyor. Topraklarının yarısından fazlasını ormanlar oluşturuyor ve yeşilin farklı tonları, ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Türkiye’nin en kaliteli kömür madenlerine sahip ve ülkenin kömür ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Zonguldak’ı yakından tanıyalım.


Gezilecek Yerler


Ereğli Müzesi: Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan ve Halil Paşa Konağı olarak bilinen müze, eski bir kilisenin üzerine inşa edilen konağın restore edilmesiyle hizmete başladı. Grek, Roma, Bizans, Osmanlı gibi medeniyetlerden kalma eserlerin sergilendiği müzeyi mutlaka görmelisiniz.


Kozlu Ilıksu Kaplıcası: İçildiğinde farklı banyo yapıldığında farklı hastalıklara faydası olan ve kaplıca turizmi için oldukça önemli bir yere sahip Ilıksu Kaplıcası’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.


Gökgöl Mağarası: İnanılmaz bir görselliğe sahip olan Gökgöl Mağarası, dikit, sarkıt ve sütunlarıyla yılda yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlamakla kalmayıp; içerisinin sıcaklık ve nem oranının güzel olmasından dolayı astım hastalarına da iyi geliyor.


Yapılacak Aktiviteler


Yaz tatillerinin vazgeçilmezi haline gelen Zonguldak’ta birbirinden güzel doğal plajlar mevcut. Şehirde çok bilinmeyen bir spor olsa da, keyifle yapabileceğiniz aktivitelerin başında rafting geliyor. Merkeze yakın olan Cumayanı Mağarası, Ereğli’de bulunan Cehennemağzı Mağarası mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Hatta Cehennemağzı Mağarası, Hades’in ölüler ülkesi olarak bilinir ve mistik bir havaya sahip. Harmankaya Şelalesi’nin de bulunduğu parkurlarda, doğanın tadını çıkarabileceğiniz huzur dolu yürüyüşler yapıp, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.


Yeme İçme


Karadeniz mutfağında önemli bir yere sahip olan Zonguldak’a özgü lezzetler; arpa, buğday, mısır, yulaf, çavdar gibi tarım ürünlerinin yetiştirilmesinden dolayı genellikle buğday temelli ürünlerin ağırlık verildiği yemeklerden oluşuyor. Yörenin en meşhur yemeği olan malay; toz şeker, mısır unu ve ceviz ile yapılan bir lezzet. Zonguldak’a gelmişken pide yemeden dönmeyiz diyenlerin bir numaralı adresi Ereğli Pidecisi. Eğer yöreye özgü sulu yemekleri denemek isterseniz, en çok tercih edilen mekânlar arasında Ferah Lokantası yer alıyor.


Konaklama


Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Zonguldak’ta nerede kalacağız diye düşünüyorsanız, hiç endişe etmeyin; her bütçeye uygun alternatiflere sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Zonguldak çeşitli butik, pansiyon ve otelleriyle, hem yaz tatiliniz için denizin tadını çıkarma hem de tarihi bölgeleri gezme fırsatı veriyor. Manzarası ve üstün hizmetiyle ziyaretçilerine konforlu bir yaz tatili sunan Dedeman Hotel, en gözde konaklama mekânları arasında yer alıyor. Müşterilerinden tam not almayı başarmış olan Paradise Çaycuma Hotel, kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak dekorasyona sahip.


Alışveriş


Kendiniz veya sevdikleriniz için alabileceğiniz birçok hediyelik eşyanın mevcut olduğu köy pazarlarını listenize eklemelisiniz. Yöre halkının ürettiği kestane balı, reçel gibi doğal ürünlerin tadına bakabilir ve istediğiniz miktarda alabilirsiniz. Elpez bez ürünleri ve Devrek bastonu, hatıra kalması veya hediye olarak tercih edebileceğiniz özgün eşyalar arasında yer alıyor. Önemli markaların mağazalarından alışveriş yapmak isterseniz de rotanızı Westalife’a çevirebilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Birbirinden farklı şenliklerin düzenlendiği, kültür ve sanat etkinliklerinin yapıldığı Zonguldak, sadece halkını eğlendirmiyor, aynı zamanda da şehri ziyaret edenlere hoş vakit geçirme imkânı da sunuyor. Haziran ayında yapılan Yayla ve Bal Festivali, Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali gibi etkinliklere rastlarsanız mutlaka katılmalısınız. Gece hayatı konusunda sakin mekânlara sahip olan Zonguldak’ta, Sea Club Cafe ve Okyanus Takoz Cafe Bar da en çok tercih edilen eğlence mekanlarının başında geliyor.


Ulaşım


Kendi aracınızla karayolunu kullanarak Zonguldak’a gitmek isterseniz, geniş ve güvenli otobanları kullanmanızı öneriyoruz. Ülkemizin hangi şehrinde olursanız olun, istediğiniz otobüs firmasını seçerek Zonguldak’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Karabük ve Ankara şehirlerinde bulunuyorsanız, demiryolu seçeneğine sahip olduğunuzu da unutmamalısınız. Şehir merkezine geldiğinizde otobüslerde geçerli olan Elmas Kart’ı alarak, şehirde gezmek istediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz.

KATEGORİLER