Kemer’de Gezilecek Yerler


Sayısız doğal güzelliğe sahip olan Antalya’nın, bu güzelliklerin bir kısmını ilçesi Kemer’e borçlu olduğu yadsınamaz bir gerçek. Kemer'in tatil köylerini, antik kentlerini, piknik alanlarını, milli parklarını ve etkileyici doğasını yerinde gözlemlemek ve yaşamak için tatil planlamanızı iyi yapmanız gerekiyor. Antalya şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta olan Kemer ilçesine şehir içi otobüslerle veya deniz otobüsleriyle gün içinde ulaşabileceğiniz gibi keyifli bir gezinti için kendi aracınızı kullanmanız veya araç kiralamanız daha iyi olacaktır. Kemer’in masmavi güzelliğini yeşil doğasının tam ortasından seyre dalmak için bir an önce yola koyulun.


Tahtalı Dağı


Beydağları Milli Parkı sınırlarında bulunan Tahtalı Dağı, 2365 metre yüksekliğiyle denize yakın konumdaki en zirve noktayı oluşturuyor. Olimpos Teleferik’i kullanarak 10 dakikalık bir sürede Tahtalı Dağı’na ulaşmanız mümkün. Sevdiklerinizle güneşin doğuşunu ve batışını izleyebileceğiniz bu eşsiz yerde yeme içme alanları, yamaç paraşütü yapılabilecek alan, seyir terasları vb. bulunuyor. Deniz ve dağ turizminin bütünleştiği bu zirvede kelimenin tam anlamıyla içinizi huzur kaplayacak.


Göynük Kanyonu


Doğa sporu tutkunları için görüp gezilecek en güzel yerler arasında olan Göynük Kanyonu, muazzam şelaleleri, ağaçları ve havuzları ile ön plana çıkıyor. Göynük’ün yaklaşık 4 kilometre uzağında bulunan bu kanyonun giriş kapısına kadar kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayakkabı ve yelek gibi hizmetlerin işletme tarafından sunulduğu bölgede giriş ücreti ise 45 TL ( 2017). Yaklaşık iki saat süren doğa ile iç içe kanyon turu sonrası zamanınızı ne kadar verimli değerlendirdiğinizi hissedeceksiniz.


Phaselis Antik Kenti


Kemer’in sahip olduğu güzellikler saymakla bitmese de, Phaselis Antik Kenti’ni bambaşka bir yere koymak gerekiyor. Sahil bölgesinde ve üç güzel koyun arasında yemyeşil bir vahada bulunan antik kente ulaşmak için Kemer Saat Kulesi’nden sefer gerçekleştiren Phaselis minibüslerine binebilirsiniz. Bu araçlar ile antik kentin giriş kapısına ulaştıktan sonra Müzekartınız bulunmuyorsa giriş ücreti olarak 20 TL ( 2017 ) ödemeniz gerekebilir. Yaz sezonunda 08.00-19.00 ve kış sezonunda 08.00-17.00 saatleri arasında açık olan Phaselis Antik Kenti, Antalya’da görülmeye değer yerler arasında ilk sıraları zorluyor.


Folklorik Yörük Parkı


1982 yılında Özel Turizm Belgeli bir kuruluş olarak hizmete açılan Folklorik Yörük Parkı, Yörüklerin yaşam tarzını açık hava folklor müzesi konseptini sunarak yaşatıyor. Bu doğal alanla bütünleşen yiyecek ve içecekler yanında folklorik müziğin tadını çıkarmak isteyenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer. İçerisinde panoramik bir parkur bulunuyor ve bedensel engelli vatandaşların da yararlanacağı şekilde düzenlendiğini söylemek mümkün. Sembolik bir ücret karşılığı keşfedebileceğiniz bu parkta yine Yörük kültürünü yansıtan yeme içme mekanları da mevcut. Kemer sahilindeki Moonlight Beach yakınlarında konumlanan bu kültürel güzelliği yerinde görme fırsatını kaçırmayın.
Yanartaş


Kemer'den uzaklığı 35 kilometre olan Çıralı ve Olimpos'un 230 metre yükseklikteki zirvelerinde bulunan, Likyalılar’ın ‘’sonsuz ateş’’ ismini verdiği doğal gaz kaynağı Yanartaş, bölgenin sahip olduğu sıra dışı güzelliklerin bir dışa vurumu gibi. Çıralı’ya girdiğinizde köprüyü arkanızda bırakarak pansiyonlar bölgesinden 3,5 kilometre yol aldığınızda buraya varabilirsiniz.  Engebeli bir yoldan yaklaşık yarım saat daha yürüyerek doğanın eşsiz manzarasını zirveden izleyebilir ve yanan taşların güzel görüntüsünü fotoğraflayarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz.


Üçoluk Yaylası


Kemer’in muhteşem doğal görünümüne zenginlik katan Üçoluk Yaylası, yeryüzünün yeşiliyle gökyüzünün mavisini birleştiriyor. Şehir merkezinin yaklaşık 37 kilometre uzağında bulunan bu yayla, doğa tutkunu olan, yürüyüş ve kamp yapmayı sevenlerin tek kelimeyle bayılacağı türde bir yer. Elektrik ve telefon altyapısının bulunmaması nedeniyle modern hayattan biraz uzaklaşarak doğaya kaçmak isteyenler için kesinlikle doğru tercih.


Dinopark


Fıstık ve kızılçam ormanları arasında geniş bir alana kurulu olan Dinopark’ta milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş olan dinozorların gerçek boyutlarında tasarlanmış maketleri bulunuyor. Gerçeğine neredeyse birebir uygun olan bu maketler, dinozorların seslerini çıkarabilmelerinin yanı sıra hareket de edebiliyor. Kemer’e 9 kilometre mesafedeki Dinopark, 09.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet veriyor. Özellikle çocuklarınızla birlikte giderek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Giriş ücreti ise 30 TL. ( 2017 )

KATEGORİLER