Kayseri’de Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler


Bir kaşığa 40 tane sığan efsane mantısı, pastırması ve kendine özgü birçok yemeğiyle Kayseri gurme kentlerimizden. Aslına bakarsanız Kayseri’nin diğer yöresel yemekleri mantı ve pastırmanın gölgesinde kalıyor. Çünkü sadece Kayseri’de yiyebileceğiniz onlarca farklı yemeği mevcut. Geleneksel mutfağımızın en önemli motiflerinden olan Kayseri mutfağı mutlaka keşfedilmesi gereken gizli hazinelerden. Bu yazımızda Kayserinin yöresel lezzetlerinden öne çıkanları sizler için derledik.


Mantı


Kayseri denince akla ilk gelen şey elbette mantı oluyor. Hakkında bir kaşığa 40 tane sığması gibi efsaneler dolaşan bu lezzetli yemek bulunduğu sofrayı adeta şenlendiriyor. Üzerindeki salçalı sosu ve yoğurduyla olağanüstü lezzetteki bu yemeğin yapımı oldukça zahmetli. Kayseri’de mantının en çok kıymalısı tercih ediliyor. Her mekân mantısının en iyi olduğunu söylüyor fakat biz Kaşık-la adlı mekânı tavsiye ediyoruz.


Yağlama


Lahmacun ile pide arası bir yemek olan yağlama Kayseri halkı tarafından en çok tüketilen lezzetlerin başında geliyor. El açması incecik yufkaların arasına soğan, kıyma ve domates serpiliyor. Nane, yoğurt ve sumak ile yağlamanın lezzetine lezzet katılıyor. Yağlamanın en iyi yapılmış halini ise Elmacıoğlu İskender adlı mekânda bulabilirsiniz. Adının İskender olduğuna bakmayın. Bu restoranda Kayseri’ye ait tüm yöresel yemekleri bulmak mümkün.


Kurşun Aşı


Kayseri sofralarının olmazsa olmaz lezzetlerinden bir diğeri olan kurşun kıyma ve nohutla yapılan bir yemek. Kıymadan elde edilen bilye büyüklüğündeki toplar ile haşlanmış nohut buluşturuluyor. Bu buluşmaya salça ve mercimek de eşlik edince ortaya doyumsuz bir lezzet şöleni çıkıyor. İyi bir esnaf lokantası olan Sultan Sofrası’nda bu doyurucu yemeği tadabilirsiniz.


Pöç


Sadece Kayseri’de tatma imkanınızın olduğu bu yemek dananın kuyruk sokumundaki ikinci kemikten yapılıyor. Bu kemik baharatlarla tatlandırılıp 16 saat gibi bir sürede külde kendi suyuyla pişiyor. Sonunda da ortaya enfes bir yemek çıkıyor. Pöçü yiyebileceğiniz en iyi mekân ise Altınsaray Pöç & Kuzu Dolma. Burada ayran ile birlikte 20 TL gibi bir hesap ödeyerek kendinize enfes bir ziyafet çekebiliyorsunuz.


Sucuklu Köfte


Kıymadan yapılan köftenin içerisine eklenen çemen ile ortaya farklı bir lezzet çıkmış. Sucuklu köfte yerli halk tarafından da oldukça sevilen ve tüketilen yiyeceklerden. Yerken hem sucuk hem de köfte tadı aldığınız bu ilginç yiyeceği Kayseri’de birçok restoranda bulabilmeniz mümkün.


Pastırma


Kayseri’yle özdeşleşmiş bir diğer lezzet olan pastırma 17. yüzyıldan bu yana Kayseri’de üretiliyor. Bugün Kayseri’den dünyaya yüklü miktarda pastırma ihraç ediliyor. Kayseri’nin birçok yerinde pastırma satın alabileceğiniz yerler mevcut. Fakat en iyisi Karamavuşlar Et tarafından üretiliyor. Karamavuşlar’ın pastırmasına ulaşmak ise bira zahmetli. Tamamen doğal olarak üretilen pastırmaları satın alabilmek için Hacılar Köyü’ne gitmeniz gerekiyor.


Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması


Kayseri’de tarihi bir bölge olan Talas’a özgü bu sarma Talas Sarması olarak da anılıyor. Asma yaprakları arasına konan pirinçli harca ayva rendesi ve şeker de ekleniyor. Sarılan yapraklar tepsiye dizilip fırınlandıktan sonra üzerine tahin dökülüyor. Ayvalı tahinli yaprak sarmasını birçok yöresel Kayseri yemeğini bulunduran Kayadibi restoranında tadabilirsiniz. Burası nakış gibi işlenmiş kayaların içerisinde bulunan bir restoran. Özellikle kış aylarında çok hoş bir atmosfere sahip oluyor.


Nevzine


Şehrin en geleneksel tatlısı olan Nevzine, Kayserililerin neredeyse tüm özel günlerine eşlik ediyor. Doğumlardan sonra, düğünlerde, bayramlarda, kız isteme törenlerinde konuklara Nevzine ikram ediliyor. Hatta 2009’da yurdumuza gelen Barack Obama’ya da Çankaya Köşkü’nde Nevzine ikram edilmiş. Çok sık yapılmayan bu tatlıyı Elmacıoğlu restoranlarında bulabilirsiniz.


Develi Cıvıklısı


Bakmayın adının böyle olduğuna. Bizim bildiğimiz adı ile kuşbaşılı pide olan Develi Cıvıklısı Kayseri’de kalabalık yemeklerin, mevlitlerin olmazsa olmazların başında geliyor. Konya’nın etli ekmeğine de oldukça benzeyen Develi Cıvıklısı Kayseri halkı tarafından en çok tüketilen yiyeceklerden. Develi Cıvıklısı’nı Yıldırım Pide Salonu’nda yiyebilirsiniz. Bunun yanında şehrin neredeyse tüm pidecilerinde Develi Cıvıklısı’nı bulabiliyorsunuz.

KATEGORİLER