Kayanın Altında Bir Köy: Setenil de las Bodegas


Alışılmış köy hayatının dışında olan ve görenleri kendine hem hayran bırakan Setenil de las Bodegas’da hayat tahmin ettiğinizden biraz farklı ilerliyor. Oldukça ilginç bir köy burası. Bu köyü görenlerin akıllarına bin bir soru işareti geliyor. Merak uyandıran bu kaya oluşumları her an insanın üzerine düşecekmiş hissi veriyor. Yıllar boyunca doğal oluşumlar sonucunda bugünkü şeklini alan bu köyde yaşamak herkesin yapabileceği bir iş gibi durmuyor.


Setenil de las Bodegas İspanya’nın bir kasabası. 17 özerk bölgeye sahip olan İspanya’nın en kalabalık şehri Endülüs. Bu Endülüs bölgesine bağlı bir ilçeye yakın konumlanan Setenil de las Bodegas kocaman bir kayalığın altında gelen misafirlerine göz kırpıyor. Kendine has atmosferi ile son günlerin gündem konusu olan köyün nüfusu bir hayli az. Son yapılan nüfus sayımına göre köyde 3043 kişi hayatına devam ediyor. Eskiden bu oranın daha fazla olduğu ama köyden göçlerin verildiği biliniyor.


Rio Trejo Nehrinin Aşınması Sonucu Oluşmuş


Akıllara durgunluk veren bu köyde doğa bir kez daha gücünü insana gösteriyor. Rio Trejo Nehri’nin aşınması sonucunda meydana gelen oluşumlar yıllar boyunca süren olayların sonucu. Bu olayların ardından ise köy insanlar tarafından fark edilmeye ve yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlamış. Eski bir geçmişe sahip olan bu kasaba belki de insanlık öncesi zamanlardan beri orada ancak bunun hakkında kesin bir bilgi henüz bulunmuyor. Tarihin insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülen bu kasaba her adımda size farklı heyecanlar yaşatıyor.


Setenil de las Bodegas normal köy ve şehirlerdeki gibi kolay bir şekilde inşaat yapımlarına başlanamıyor. Herkesin istediği şekilde bir ev dikmesi oldukça zor. Setenil de las Bodegas halkı bu kayalığın içerisinde hayatını devam ettiriyor. Kayalıkta ön cephe oluşturulmuş ve buradan hava alıyor. Evler kayalığın içerisinde olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde iklime uyum sağlıyor. Evlerde yaşayan halk kışları sıcak yazları ise serin bir atmosferle karşılaşıyor. İklim şartlarına göre koruyucu etki gösteren bu kaya içerisinde evi olanlar durumdan oldukça memnun. Aynı zamanda bu kayanın içerisinde küçük bir yaşam alanı var. Bu yaşam alanı içerisinde bar, market, restoran ve dükkanlar mevcut. Buraya gelen turistler bu kayalığın içinde bulunan alanlarda rahatlıkla gezebiliyor ve bu mucizeye yakından tanı olabiliyor. Her yıl milyonlarda turist tarafından ziyaret edilen Setenil de las Bodegas özellikle en güzel havasını ilkbahar ve yaz aylarında misafirlerine sunuyor.


Setenil de las Bodegas İsmi Uzun Bir Hikayeye Sahip


‘’Setenil’’ Latincede karşımıza ‘’Septem Nihil’’ olarak çıkıyor. ‘’Septem Nihil’’ kelimesinin Türkçede olan karşılığı ise 7 kez hayır. Oldukça eski bir hikayesi olan Setenil de las Bodegas köyünün ismi işte buradan geliyor. Eski dönemde yaşamış olan ve bölgede egemen bir konumda bulunan Katoliklerin burayı Endülüs Emevilerinden 7 kez almaya çalışması sonucu köyün ismine geçiyor. Eski dönem mücadelelerinden ismini alan Setenil de las Bodegas kullanım amacından da isim alıyor. Kayalıkların altı yaz aylarında serin olduğu için erzakları saklamada kullanılıyordu. Bu nedenle köyün ismini ambar anlamına gelen Bodegas eklendi.

KATEGORİLER