Kaş’ta Gezilecek Yerler


Ülkemizin Akdeniz kıyılarında, Toros dağlarının yamaçlarında Likyalıların bize mirası olan Kaş, masmavi denizi, doğal güzellikleri, tarihi ve antik değerleri ile binlerce turistin de ilgisini görüyor. Doğası ile de her geleni kendine hayran bırakan Kaş’ta çeşit çeşit bitki örtüleri görmeniz mümkün. Burada sahil kesimlerinde makiler, yüksek kesimlerde çam ormanları, daha yükseklerde ise enfes manzarasıyla ardıç ve sedir ormanları bulunuyor. Kısacası Kaş, doğası ile, masmavi denizi ve koyları ile hem tatilcilerin hem de şehir yaşamından sıkılıp sakin bir yere yerleşmenin hayalini kuranların uğrak noktası.


Kaş Antik Tiyatrosu


Kaş’ta gezilecek yerlerin başında şüphesiz ki Antiphellos Antik Kenti kalıntılarından olan, günümüze kadar ayakta durmayı başarabilen, köklü tarihinin hemen kıyısındaki deniz ile birleşmesi sonucunda size güzel manzaralar sunan Kaş Antik Tiyatrosu geliyor. Milattan Önce 1. yüzyılda inşa edilen ve 4 bin kişilik bir kapasiteye sahip olan Kaş Antik Tiyatrosu, Kaş’a gelen hemen hemen herkesin uğradığı bir yer. Deniz ile çok yakın olan konumu neticesinde fotoğraf severlerin ve manzara severlerin ilgi odağında. Bunun yanında civarda bulunan Antiphellos Antik Kenti ve diğer kalıntıları da yakından görebilirsiniz.


Uzun Çarşı


Sıradaki nokta, Kaş’a gidenlerden ziyade gitmeyenlerin bile bildiği o dar yolu ile Uzun Çarşı. Burası kartpostallara ve fotoğrafçıların kadrajlarına en çok giren yerler arasında. Dar sokağı, şirin evleri, evlerin üzerinden sarkan çiçekleri ve evlerin hemen altında bulunan alışveriş yapabileceğiniz çeşit çeşit mekânıyla görür görmez hayran kalacağınız Uzun Çarşı, şüphesiz Kaş gezinizin unutulmazlarından olacak. Ayrıca burada sokağın yukarısında Milattan Önce 4. yüzyıldan kalma bir lahit mezar da bulunuyor. Akşamları da gezmek için oldukça elverişli ve ışıl ışıl olan bu çarşı yemekten sonra gezilecek mekanlar arasında yerini alıyor.


Hidayet Koyu


Kaş merkeze yaklaşık 2.5 kilometre mesafede bulunan ve neredeyse ilçenin en güzel koyu konumunda olan Hidayetin Koyu, doğanın yeşili ile denizin turkuazının buluştuğu enfes bir koy. Burada eski zamanlarda hidayet adında birinin yaşadığı ve öldükten sonra koyun adı Hidayetin Koyu olarak kaldığı anlatılır. Sahili kayalıklar ile çevrili olan bu güzel koyda maalesef ki bir plaj bulunmuyor. Turkuaz sularının sunduğu berraklık ve güzellik dalış meraklıları için bulunmaz bir hazine. Koydaki dalış tekneleriyle turlayabilir hatta ekipmanlarınızla birlikte dalış da yapabilirsiniz.


Gömbe Yaylası


Hristiyanların bölgeye hâkim olduğu dönemlerde dini bir merkez konumunda olan Gömbe Yaylası o zamanlara ait kilise kalıntıları ve lahitler barındırıyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Gömbe Yaylası, içerisinde bulunan elma bahçeleri ve buz gibi soğuk suyu ile ziyaretçilerini karşılıyor. Tam bir doğa harikası olarak nitelendirebileceğimiz Gömbe Yaylası’nda düzenlenen trekking turlarına da katılabilirsiniz.


Saklıkent Kanyonu


Kaş’a gelmişken buraya 64 kilometre mesafede bulunan Saklıkent Kanyon’unu da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burası iki dağ yamacının arasında kalan ve ortasından çay akan mükemmel bir kanyon. Yerden kaynayarak çıkan sular, etraftaki yamaçlardan akan çeşit çeşit şelaleler ve şelalelerden çıkan o enfes su sesi sizi büyüleyebilir. Kanyonun bir bölümüne yapılan asma köprü ile kanyon içinde güzel bir gezi yapmanız mümkün. Kanyonun daha ilerdeki bölümlerine gitmek isteyenlerse suyun içinden yürüyerek geçiş yapabilirler.


Aperlai Antik Kenti


Milattan Önce 5. yüzyılda Likyalılar tarafından yapılan ve Kaş’ın gezilmesi gereken tarihi yapıları arasında başı çeken Aperlai Antik Kenti, içerisinde bir kısmı deniz altında olmak üzere çok sayıda tarihi kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en görkemlisi hiç şüphesiz ki kıyıdan başlayarak tepe üzerinde birleşen görkemli surlar. Bunların yanında kentin içerisinde bir kısmı Roma döneminden kalma birçok yazılı lahit de var. Aperlai Antik Kenti’ni Üçağız veya Kaş’tan kiralayabileceğiniz tekneler ile ziyaret edebilirsiniz. Kentin tarihi yapıları arasında adeta zamanda yolculuğa çıkacaksınız. Ayrıca kiralayacağınız tekneyle turunuzu tamamladıktan sonra çevredeki kamp yapılabilecek alanları da keşfedebilirsiniz.

KATEGORİLER