Kars Mutfağına Özgü 8 Lezzet


Yazın gelmesi ve tatilin de yaklaşması ile beraber kendini şehrin dışına atıp ferahlamak isteyenlerin sayısı da hayli arttı bu günlerde. Bununla beraber tatilde nereye gitsem soruları da akılları kurcalamaya devam ediyor. Bu sorularınıza yanıt niteliğinde bir yazıyla karşınızdayız bu yazımızla. Doğu Ekspresi’nin son durağı olan ve kış aylarında en popüler noktalardan biri haline gelen Kars; sadece manzaralarıyla değil, yemekleriyle de birçok ziyaretçiyi çekmeyi başarıyor. İsterseniz gelin, sıcaklardan bir nebze uzaklaşmak ve güzel bir gastronomi turu yapmak isteyenler için sadece yemekleri sebebiyle bile gidilebilecek bu güzide şehrimizin birbirinden güzel lezzetlerine bir de yakından bakalım.


Umaç Helvası


Tatlı bir başlangıç yapalım yazımıza. Umaç helvası yöreye özgü yapım tarzıyla diğer helvalardan ayrılan ve Kars yöresine özgü oldukça güzel bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Un helvasından farklı olarak kavurmak yerine yoğurularak yapılan bu tatlı, kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbet ile buluşturuluyor. Yaz aylarında dondurma ile servis edilen bu tatlı hem doyuruculuğu hem de lezzeti ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.


Hörre Çorbası


Her ne kadar yazları çorba içmeyi milletçe sevmesek de hörre çorbası mutlaka denenmesi gerekenlerden. Yörede en sevilen ve en çok pişirilen bu çorba kolay yapımıyla da Kars evlerinin baş tacı niteliğinde. Yine unla yapılan bu çorba üzerine gezdirilen tereyağı ile adeta bir lezzet bombası haline dönüşüyor.


Hangel


İncecik açılan ve genellikle küçük kareler şeklinde kesilen hamurların et suyunda haşlanmasının ardından, daha soğumadan sarımsaklı yoğurt ile buluşturularak masadakilerin beğenisine sunulduğu bu lezzet; soğanlı bir sos ile taçlandırılarak damaklarda bayram havası yaşatmayı başarıyor. Yapılışının ve görüntüsünün basit olması sakın sizi aldatmasın, zira tadına baktığınızda asla bir tabakla yetinmeyeceksiniz.


Kars Kazı


Kars kazı sizlerin de bildiği gibi sadece Türkiye’de değil dünyada adını duyurmuş bir lezzet. Her türlü yemeği yapılan bu lezzetli et, genellikle kış aylarında tüketilmesine karşın yaz aylarında da sevilerek ve sıkça tüketilmeye devam ediliyor. Genellikle özel bir iç pilav ile fırında pişirilen kaz eti; tandır, haşlama veya yahni olarak da karşımıza çıkabiliyor. Olur da Kars’ı ziyaret ederseniz tadını sadece yediğiniz zaman anlayacağınız bu lezzeti denemeden dönmeyin deriz.


Piti Kebabı


Doğu Anadolu’nun en güzel kuzularından elde edilen etlerin, kuyruk yağı ve safran ile pişirildikten sonra nohutlar ile harmanlanması ile yapılan bir karışım; tereyağı ile ıslatılan lavaşlar ile masalardaki yerini alıyor. En alta koyulan lavaşların üzeri, piti kebabı ile doldurulduktan sonra yoğurt, maydanoz ve pul biber ile süslenerek yenilmeye hazır hale geliyor. Kars’ta yenilecek lezzetler listesinde mutlaka olması gereken bu lezzeti denemeden sakın ola ki dönmeyin.


Kars Katmeri


Her yerde katmer yiyebilirsiniz ama Kars’ta yapılan katmeri yedikten sonra diğerlerine katmer diyebilir misiniz, bilmiyoruz. İncecik açılan yufkaların bolca yağlandıktan sonra rulo şekline getirilmesiyle pişmeye hazır hale gelen katmer, gül şeklinde tepsiye yerleştirildikten sonra fırına veriliyor. Çay saatlerinde vazgeçilmez bir yiyecek haline gelen katmer, gezinize bir mola verdiğinizde çayınızı yudumlarken mutlaka denemeniz gereken bir lezzet olarak Kars’ta sizleri bekliyor.


Nezik


Yaz sıcaklarına karşın yemeden duramayacağınız bir başka hamur işi ise nezik. Ülkenin hemen her yerinde farklı isimlerle yapılan bu hamur işini Kars yöresine özel yapan şey ise hamurunun su ile değil kaymak ile açılıyor olması. Sacın üzerinde iki tarafı da güzelce kızarana kadar çevrilen bu lezzet, isteğe göre tatlı veya tuzlu olarak servis edilebiliyor. Çay saatlerinde katmer ile beraber en çok tüketilen nezik, ağzınızda bırakacağı hafif kaymak tadıyla unutulmazlarınız arasında yerini almayı bekliyor.


Kars Kaşarı


Kars hakkında yazı yazıp da kaşardan bahsetmemek tabii ki olmaz. Her köşe başında dev tekerlekler halinde rastlayabileceğiniz dünyaca meşhur Kars Kaşarı, günün her öğününde ve her yiyeceğin yanında tüketilebilecek bir lezzete sahip. Tadına baktıktan sonra tüm dükkanı almamak için cebinizde sınırlı miktarda parayla gitmeniz de bizden size küçük bir tavsiye.

KATEGORİLER