Karayipler'in Cennetten Bir Köşe Olduğunu Kanıtlayan 5 Ada Ülkesi


Florida’nın güneyinden Venezuela’nın kuzeybatısına kadar uzanan Karayipler, bize sorarsanız dünyanın en güzel tatil rotalarının başını çekiyor. Her yıl milyonlarca turisti cezbetmeyi başaran ve ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlayan bu ada ülkeleri, kasırga dönemi hariç yılın dört mevsiminde de tatil yapmaya uygun bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bembeyaz kumsalları, tertemiz denizi ve sıcakkanlı insanlarıyla nam salan Karayipler, 7 bine yakın adadan oluşuyor. Her ada ülkesinin farklı bir güzellikte olduğu Karayipler’den en güzel 5 ada ülkesini sizler için listeledik. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan listemize yakından bakalım.


ABD Virjin Adaları


Karayipler’in tam ortasında yer alan ve en popüler adalardan biri olan ABD Virjin Adaları, adından da anlaşılabileceği gibi hala bağımsızlığını kazanabilmiş değil. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Virjin Adaları, her yıl ağırladığı yaklaşık 3 milyon turistle gayri safi milli hasılasının hemen hemen %60’ını turizm gelirlerine borçlu. Saint Croix, Saint Thomas ve Saint John isimli en ünlü 3 adasındaki turistik faaliyetler ve denizinin güzelliği ile her yıl artan bir ziyaretçi profiline sahip Virjin Adaları, bu büyük adalardan sıkılanlar için diğer küçük adalarına da tekne turları düzenlemeyi ihmal etmiyor.


Jamaika


Müziğin hiçbir zaman susmadığı ülke desek hiç de yanlış bir tabir olmaz Jamaika için. Küba’nın güneyinde yer alan bu ada ülkesi, aynı zamanda Karayipler’in de en çok bilinen ülkelerinden biri. Usain Bolt’un da ülkesi olarak bildiğimiz Jamaika, Bob Marley gibi bir efsanenin doğduğu ve yaşadığı yer olarak da sempati toplamayı başarıyor. Bob Marley’in hatırasına büyük saygı duyan ve sahip çıkan Jamaika’da müziğin sesini duymadığınız bir yer yok desek abartı olmaz. Her köşe başında dans edenleri de görebileceğiniz bu güzel ada ülkesi, deniz turizminin ön planda olduğu Montego Bay ve başkentleri Kingston ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor.


Dominika


Karayipler gezinizdeki beklentiniz sadece denize girip güneşlenmek değilse; Karayipler’in kalbinde yer alan ve volkanik bir ada olan Dominika harika bir tercih olabilir. Sahip olduğu verimli topraklar sayesinde vanilya, limon, kakao ve muz ticaretiyle de ön plana çıkan bu minik ada ülkesi öte yandan yeşili seven tatilciler için de biçilmiş kaftan. Dünyadaki en büyük ikinci kaynar göl olma unvanını da elinde bulunduran ve ada sınırları içerisinde yer alan Kaynar Göl, her yıl Dominika’ya gelen yüz binlerce turistik ziyaret sebepleri arasında başı çekiyor. Adeta cennete doğru yürüyormuşsunuz hissi veren onlarca yürüyüş rotasını da bünyesinde barındıran Dominika, diğer adaların aksine bir İngiliz sömürgesi olduğu için resmi dilinin İngilizce olmasıyla da ön plana çıkıyor.


Barbados


Sıradaki ülke gastronomi severler için gelsin diyor ve Barbados’u takdim ediyoruz. Karayipler’in güneyinde yer alan bu ada ülkesi, Venezuela’nın 400 kilometre kuzeydoğusunda yer aldığından kasırga tehlikesi yaşamayacağınız bir bölgede kalıyor. Eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğu bu ülke, Karayipler’de okuma yazma oranının da en yüksek olduğu ülke olarak gösteriliyor. Sadece cennet gibi doğası ile değil, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı medeniyet sayesinde şekillenen mutfağındaki birbirinden lezzetli yiyecekler ile de ön plana çıkan Barbados, başkenti Bridgetown’da milyonlarca turisti en iyi şekilde ağırlamayı başarıyor.


Bahamalar


Belki de Karayipler’de adını en çok duyduğumuz ülke Bahamalar. ABD’nin Florida eyaletinin açıklarında konumlanan bu ada ülkesi, Küba’dan da kolayca ulaşılabildiği için oldukça popüler bir yer. İrili ufaklı 700’den fazla adayı bünyesinde barındıran Bahamalar’ın en çok ziyaretçi alan yerleri ise başkenti Nassau, Eleuthera, Andros ve Büyük Bahama şeklinde sıralanıyor. Yıllık 6 milyondan fazla turist çekmeyi başaran bu cennet ülke, geçimini turizmden sağladığı için ziyaretçilerine karşı da oldukça sıcakkanlı ve saygılı yaklaşıyor. Olur da Bahamalar geziniz Noel haftasına denk gelirse karşılaşacağınız Junkanoo Festivali, yerli halkın geleneksel giysileriyle doyasıya eğlendiği, görsel şölen niteliğinde bir etkinlik. Öte yandan Bahamalar, Türkiye vatandaşlarından 90 güne kadar sürecek ziyaretler için vize talep etmiyor.

KATEGORİLER