Karadeniz'in En Güzel Şehirleri


Doğanın tüm farklı yeşil tonlarını görebileceğiniz, suyunun yumuşaklığıyla, muhteşem iklime sahip dağ ve yaylalarıyla Türkiye’nin en şahane bölgelerinden Karadeniz, yoğun yağışlarla toprakları en verimli hâle gelmiş birçok şehri içerisinde barındırıyor. Dünyada tüketilen fındık ve çayın yarısından fazlası bu şehirlerde üretiliyor. Batı Karadeniz Bölgesi sıcak bir iklime sahip ve sanayileşmiş ve modern şehirlere ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi, doğa ile daha fazla etkileşim içinde ve doğaseverleri plato turizm tesisleri ile cezbediyor.                                       

Samsun                                                                                                                   

Yeşilırmak ve Kızılırmak akarsuları arasındaki verimli topraklarda yer alan, denizi, yaylaları ve ormanlarıyla bir doğa cenneti olan Samsun, turizmin vazgeçilmezi olan deniz, kum ve güneşin yanı sıra alternatif aktiviteleriyle de ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Termal turizm alanında da önemli bir merkez olan şehir, Havza ve Ladik Kaplıcaları ile eklem ve cilt hastalıkları olanlar için kesinlikle tercih edilmesi gereken yerlere sahip. Her mevsim faklı güzellikleri bünyesinde barındıran yaylalar; yayla turizmine ek olarak su sporları, balık avcılığı, doğa yürüyüşleri ve kamp yapmak isteyenler için uygun alanlarıyla sizleri bekliyor.                                                                                                                 

Ordu                                                                                                                                

Tüm doğal harikaları bünyesinde barındıran, maviyle yeşilin birbirine karıştığı Ordu, kıyıdan başlayan dağları, uçsuz bucaksız yaylaları, köy ve kumsalları, bitki örtüsüyle turizm için önemli bir potansiyele sahip. Aynı zamanda Etnografya Müzesi, Büben Kaya Mezarlığı, Ünye Kalesi, Yason Kilisesi gibi tarihi değerleri de gözler önüne seriyor. Kış sporları yapabileceğiniz Aydoğan Tepesi, doğanın insanlığa güzel bir armağanı olan plajıyla Turnasuyu, günümüze kadar türkülere konu olan, teleferikle çıkabileceğiniz, ilin yamaçlarına serilen Boztepe göz ardı edilmemesi gereken doğal güzelliklerden. Ayrıca Ordu’nun kıymalı yumurtalı pidesinin de ziyaretçilerin gözdesi olduğunu söyleyebiliriz.                                 

Sinop                                                                                                                                                  

Karadeniz’de gezip görülecek, manevi boyutta çok yüksek değerlere sahip ve en kuzeyde bulunan Sinop, yeterince keşfedilmemiş bir cennet. Muhteşem görünümüyle Erfelek Şelalesi’nde huzuru hissedebilir ve trekking, av turizmi gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Aynı zamanda 3. Yüzyıl filozoflarından olan Diyojen’in bu şehirde doğmuş olması yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini daha da arttırıyor. Şiirlere, şarkılara konu olan, bir zamanlar Anadolu’nun Alkatrazı denilen ve yakın tarihi gösteren Sinop Cezaevi, şu anda müze olarak faaliyet gösteriyor. Hatta günümüzde değeri daha çok anlaşılan Kürk Mantolu Madonna’nın yazarı Sabahattin Ali, Aldırma Gönül adlı eserini burada yazmış. Her sene ülke içinden ve dışından ziyaretçilerin ilgisi gittikçe arttığı için siz de gitmek için geç kalmayın.                                                                                                                                                           

Rize                                                                                                                           

Anadolu’nun zümrüt köşelerinden biri olan Rize, tatilcilerin yeni yeni keşfettiği, doğa harikalarıyla dolu bir şehir olma niteliği taşıyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz nefis manzarasıyla, yaz aylarında yapılan şölen ve festivalleriyle tüm ziyaretçilerin doyasıya eğlendiği Ayder Yaylası’nı gezi listenize eklemelisiniz. Dünyaca tanınan ve birçok hastalığa faydası olan meşhur balın ana vatanı Anzer Yaylası’nda zirve tırmanışları, trekking, yamaç paraşütü gibi doğa sporlarını yapabilir, gün ışığında inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’ün evi olarak bilinen Sarı Ev, 1000’den fazla etnografik ve arkeolojik eseri sergileyen bir müze olarak mutlaka görmeniz gereken bir mekân. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan, çay bahçeleri arasından geçen ve köprülerle süslü olan Fırtına Deresi, rafting için çok elverişli bir akarsu.                  

Trabzon                                                                                                                   

Karadeniz Bölgesi’ne gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin Uzungöl ve Sümela Manastırı başta olmak üzere gezmek için en çok tercih ettiği şehrin Trabzon olduğunu, devlet tarafından açıklanan verilere göre rahatlıkla söyleyebiliriz. Köy, yayla ve eğlence merkezi olan Uzungöl, doğanın en eşsiz manzarası eşliğinde alabalık restoranlarıyla ve konaklama yerleriyle unutulmaz bir deneyim yaşama imkânı veriyor. Turistlerin çok büyük ilgisini toplayan Sümela Manastırı, iki rahibin rüyasında Hz. Meryem’i gördükleri bölgeye inşa ettikleri eşsiz mimari bir yapıya sahip ve gidilmesi gereken turistik yerlerin başında geliyor.
KATEGORİLER