Kapadokya’da Bir Kez Daha Aşık Olacağınız 9 Lezzet


Kapadokya, Nevşehir’de bulunan ve 60 milyon yıl öncesinden Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lavlar ve küllerin oluşturduğu tabakaların yıllar içerisinde yağmur ve rüzgâr ile aşınması sonucu ortaya çıkan ve farklı bir güzelliğe sahip olan bölge. Tarihi Romalılara kadar uzanan Kapadokya, şimdilerde farklı güzellikleri, civarda yükselen rengarenk balonları ile birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Tarihi, doğal güzellikleri ve rengarenk balonlarının yanı sıra burada tadabileceğiniz enfes yemekler de bulunuyor. Bu yemeklerden birkaçını sizin için listeliyoruz:


Testi Kebabı


Asıl olarak Yozgat yöresine ait olan fakat Kapadokya’nın da en meşhur yemeklerinden olan testi kebabı, kuzu eti, domates, soğan, sarımsak gibi ana malzemeler ile yapılıyor. Bunların yanında yerine göre değişiklik göstererek mantar, patlıcan ve patates gibi sebzeler de kullanılabiliyor. Testi içerisinde dizilen malzemelerin tandırda yapılması ile ortaya çıkan bu enfes lezzetin kokusu bile sizi etkilemeye yeter de artar bile. Testi kebabı nerede yenir sorusu üzerine sizi Bölgenin en büyük restoranlarından olan Şüküroğulluları’na davet ediyoruz. Ayrıca Ürgüp’te bulunan ve uygun fiyatlar sunan Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri adlı restoranı ziyaret edebilirsiniz.


Kuzu Kol


Kapadokya’da yapılan tadı damağınızda kalacak lezzetlerden biri de kuzu kol. Burada kuzu kol yemeği 44 saat boyunca pişirilerek büyük zahmetlerle yapılıyor. Kuzu kol, sarımsak, biberiye ve tereyağı gibi malzemeler ile hazırlanan bu yemek Kapadokya’da yemeden ayrılmamanız gereken yemeklerden. Burada hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz kuzu kol, bazı restoranlarda ortam ve dizaynın etkisi ile fiyat olarak pahalıya kaçılmış olsa da içiniz rahat olsun çünkü tat bakımından diğer restoranlardan pek farkı bulunmuyor.


Sac Tava


Kapadokya’da mutlaka yemeniz gereken bir diğer lezzet ise Sac Tava. Kuzu kuşbaşı et, soğan, domates, sivri biber ve etli yemeklerin olmazsa olmazı kekik ile yapılan sac tava Kapadokya’da sizi kokusu ile büyüleyecek yemekler arasında. Sac içindeki görüntüsü ile ekmek bandırıp yenilesi bir lezzet olan sac tava için sizi Kapadokya Geceleri Festivali yemek yarışmasında birinci olan Beey Kebap’a davet ediyoruz.


Tandırda Kuru Fasulye


Kapadokya’nın tandırda yapılan yemeklerinin tadı ayrı bir güzel oluyor. Özellikle etli yemekler için kullanılan tandır, kuru fasulyenin de işin içine girmesi ile apayrı bir lezzete dönüşüyor. Tandırda yapılan kuru fasulyeyi merak edenler Göreme’de bulunan Kebapzade Restoran’ı ziyaret edebilirler.


Mantı


Ev yemekleri sevenlere Kapadokya’da bir mantı yemelerini öneriyoruz. Avanos’ta bulunan Kadın Girişimciler Kooperatifi ev yemekleri konusunda bir harika. Bamya, yaprak sarma, Kapadokya’da ün salmış ve hep yenilmesi öğütlenen kuru fasulye bu mekânda yenilmese gerekenler arasında bulunuyor. Mekân dizaynı biraz düşük olan restoranda fiyatlar ise gayet makul.


Tandır Çorbası


Kapadokya’da tandırda yapılan onlarca yemeğin yanında bir de tandır çorbası bulunuyor. Tandır çorbasının tadına bakmak için Ürgüp’te bulunan ve farklı lezzetlerin kapılarını aralayan Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri adlı restoranı tercih edebilirsiniz.


Etli Yaprak Sarması


Sıkı durun! Sizin için yiyebileceğiniz en lezzetli yaprak sarmasının nerede yapıldığından bahsediyoruz. Ürgüp’te bulunan Sultan Sofrası adlı mekânda tadı damağınızda yer edecek cinsten bir yaprak sarması yapılıyor. Diğer ev yemeklerinin de bulunduğu Sultan Sofrasında yaprak sarmasının yanında bir de mantı yiyebilirsiniz.


Dıvıl


Kapadokya’nın yöresel yemeklerinden biri olan dıvıl, bulgur ile haşlanmış patatesin birlikte yoğrulması sonucu köfte haline getirilerek yapılıyor. Daha sonra yağda kızartılıp güzel bir lezzete dönüşen dıvıl adlı yemeği, yörede bulunan birçok restoranda bulabilirsiniz.


Nohutlu Yahni


Kapadokya’nın çömleklerine girmeyen sebze ve et çeşidi bulmanız neredeyse imkânsız. Burada çömlek demek yemek demek. Kapadokya’da çömlekte hazırlanan yemeklerden bir diğeri ise nohutlu yahni. Yörede birçok mekânda bulabileceğiniz nohutlu yahni, çeşitli sebzeler, tereyağı, zeytinyağı ve tabi ki de etin de katılması ile birlikte tandırda pişmeye bırakılan enfes yemeklerden bir tanesi. Kapadokya’ya gelmişken nohutlu yahniyi denemeden buradan ayrılmayın diyoruz. Bizden söylemesi.

KATEGORİLER