Kandıra da Bir Yaz


Kandıra da Bir Yaz

30.03.2024

Bu yaz tatilinizi gözlerden uzak, sakin bir yerde geçirmek isterseniz Kandıra tam size göre! Eşsiz doğası, denizi, kumu plajıyla ünlü tatil beldelerinden hiçbir eksiği yok. Hatta sakinliği ve temizliğiyle ünlü tatil beldelerinden fazlası var diyebiliriz. Kandıra hakkındaki bu yazımızı sizler için derledik.


Gezilecek Yerler


Kefken: Kandıra’ya bağlı bir belde olan Kefken, ilçe merkezine yaklaşık 20 km’lik bir mesafede yer alıyor. İstanbul’a olan yakınlığından ötürü özellikle İstanbul’da oturanların günübirlik gezi rotalarının başında geliyor. Doğal güzellikleriyle adeta cennetten bir köşe olan Kefken olağanüstü plajları, sahili, yeşilin bin bir tonuyla bezeli tepeleriyle görenleri adeta büyülüyor. Yaz aylarında sakin bir tatil arayışında olanlar için Kefken bir şans verilmesi gereken mekanlardan.


Kerpe: Kandıra ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan Kerpe’nin Kandıra’ya uzaklığı yaklaşın 7 km. Denizi, koyu huzur kokan bu sevimli kasabada Karadeniz’in sularında kulaç atmanın keyfine varacaksınız. Kasabanın zirvesinde yer alan Babadağ’ına çıktığınızda ayaklarınızın altına serilecek manzara karşısında tüm stresinizden kurtulacaksınız. Ayrıca burada bulunan Akçakoca Anıt Mezarı’nı ziyaret edebilirsiniz.


Pembe Kayalar: Kefken sınırları içerisinde bulunan Pembe Kayalar bölgenin en ilgi çekici yerlerinden. Özellikle gün ışığıyla bambaşka bir görünüme bürünen Pembe Kayalar’ın rengi kadar dikkat çekici bir özelliği daha var. Bu kayalar suyun içerisindeyken yumuşak bir formdayken sudan çıkartıldığı anda sertleşiyor.


Sarısu: Kandıra’ya 8 km’lik bir mesafede yer alan Sarısu beldesinin Karadeniz’e 1 km uzaklığında bir sahili mevcut. Yeşil ve mavinin oya gibi işlendiği bu sevimli beldede yeşillikler içinde kamp yapabilir, balık tutabilir, Karadeniz’in sularında kulaç atabilirsiniz.


Kumcağız Plajı: Kerpe’ye yürüyerek 10 dakikalık bir mesafede bulunan Kumcağız Plajı özellikle İstanbul çevresinden gelenler tarafından oldukça rağbet görüyor. Plajı farklı kılan şey ise ortasından geçen Kumcağız Deresi. Berrak denizi, temizliği, ince kumlarıyla Kumcağız Plajı yüzmek ve güneşlenmek için ideal noktalardan.


Bağırganlı Köyü: Kandıra’ya 13 km’lik bir mesafede bulunan Bağırganlı koyları ve kumsalları ile görenleri adeta büyülüyor. Doğal güzelliklerin cömertçe verildiği Bağırganlı Köyü yeşillikler arasındaki masmavi Karadeniz sularında kulaç atmanın keyfine varacaksınız.


Yapılacak Aktiviteler


Kandıra’nın etrafını saran plajlarda Karadeniz’in masmavi sularında kulaç atabilir, deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Sarısu’da orman içerisinde kamp yapabilirsiniz.

Balık tutabilirsiniz.

Kocaeli merkezde bulunan Kuş Cenneti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kocaeli yaylalarını gezerek doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

Yeme İçme


Yolunuz Kandıra’ya düşerse meşhur Kandıra yoğurdunu yemeden dönmeyin. Bu yoğurt Kandıra yöresinde beslenen mandaların sütünden yapılıyor. Çatalla yenilen ve farklı bir mayalama yöntemiyle mayalan yoğurt yiyenlerden tam not alıyor. Kandıra’da yiyebileceğiniz bir diğer özel lezzet ise Kandıra Hindisi. Bu enfes lezzeti ilçe merkezinde bulunan Mavi Köşe Restoran’da tadabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Kandıra için genel olarak sessiz sakin bir yerleşim yeri diyebiliriz. İlçede pek fazla eğlence mekânı bulunmuyor. Bunun için Kocaeli’nde gerçekleşen partilere katılabilir, canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlenebilirsiniz. Bunun yanında 2000’den bu yana Kandıra’da Kandıra Kültür Sanat ve Yoğurt Festivali düzenleniyor.


Alışveriş


Kandıra’dan hediyelik olarak alacağınız ilk şey Kandıra bezi olmalı. Tezgahlarda dokunan bu bezin üzerine yöresel motifler işlenerek satışa sunuluyor. Bunun yanında Babadağ’da kurulan tezgahlarda köylüler tarafından satılan yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.


Konaklama


Kandıra’da konaklama tesisleri genel olarak Kerpe beldesinde yoğunlaşmış durumda. Kerpe Kaptan Apart Otel, Saygın Butik Otel gibi oteller Kandıra’nın başlıca konaklama tesislerinden. Burada kişi başı ortalama 350TL’ye konaklama imkanına sahipsiniz.


Ulaşım


Kocaeli’ne 52 km uzaklığındaki Kandıra’ya ulaşmak için önce Kocaeli’ne gelmeniz gerekiyor. Kocaeli’den Kandıra’ya kalkan otobüsleri kullanarak ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

KATEGORİLER