Kahta’da Gezilecek Yerler


Süryanicede Gaktai olarak adlandırılan ancak daha sonradan değiştirilerek Kahta ismini alan bölgenin isminin Persler tarafından konulduğu ve anlamının da ‘Dağın ardı’ olduğu söylentileri nesilden nesile aktarılmış. Milattan Önce 3. Yüzyılda Kommagene Kralı Arsemes’in Nymhaeum Kenti olarak adlandırdığı Kahta’da çok sayıda ulus hakimiyet sürmüş. Asurlar, Geç Hititler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar bölgede egemenliklerini devam ettiren uluslar olarak ön plana çıkıyor. Bölgedeki tarihi eserlerin çoğu Milattan Önce 69 senesinde kurulan ve Milattan Sonra 72 senesinde Roma İmparatorluğu tarafından yıkılan Kommagene Krallığı tarafından bırakılmış. Günümüzde de bu kalıntılar, tarih ve kültür turizmiyle birlikte Kahta bölgesine büyük yarar sağlıyor.


Nemrut Dağı


Gerger sınırları içerisinde yer almasına rağmen Nemrut Dağı daha çok Kahta ilçesiyle anılıyor. Kommagene Krallığı’nın ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Nemrut Dağı bir zamanlar dünyanın en güzel 8 yeri listesinde yer alıyordu. Nemrut Dağı Kahta’ya 70 km Adıyaman merkeze ise 90 km uzaklıkta bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Nemrut Dağı tam tamına 2150 metre yüksekliğinde. Dağın zirvesine ulaştığınızda Kommagene Krallığı’ndaki meclisi temsilen meclis biçiminde heykeller yer alıyor. Fakat dağın zirvesine ulaşıldığında insanı en çok heyecanlandıran durum, güneşin doğuş ve batış anları. Nemrut Dağı’na ulaşmak için Adıyaman ya da Kahta’dan gerçekleşen turlara katılabilirsiniz.


Cendere Köprüsü


Yaklaşık olarak 1900 yıllık tarihiyle Cendere Köprüsü, geçmiş zamanlarda Sincik ile Kahta ilçelerini birbirine bağlıyormuş. Adıyaman merkeze 55 km uzaklıkta olan köprünün Romalılar tarafından inşa edildiği öngörülüyor. Bazı arkeologların yaptığı araştırmalar sonucu yapımında yumurta akının kullanıldığı iddia edilse de Cendere Köprüsü’nün mimarisinde asıl dikkat çeken şeyse harç kullanılmaması. Cendere Köprüsü’ne gitmek isteyenler, Nemrut Dağı’na düzenlenen turlara katılabilir. Dağ turunda Cendere Köprüsü de ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor.


Karakuş Tümülüsü


Nemrut Dağı Milli Park arazisi içerisinde yer alan Karakuş Tümülüsü’nün yüksekliği 21 metreye kadar uzanıyor. Kommagene Kralı’nın annesi olan İsas adına inşa edilen anıt mezarın üzerinde bir adet heykel bulunuyor. Karakuş Tümülüsü Adıyaman merkeze yalnızca 43 km mesafede yer alıyor.


Adıyaman Yeni Kale


Kahta’ya bağlı Kocahisar köyünün yakınlarında yer alan Adıyaman Yeni Kale, Adıyaman merkeze 60 km uzaklıkta bulunuyor. Nemrut Dağı turlarında Cendere Köprüsü gibi Adıyaman Yeni Kale de yer alıyor.


Arsemia Ören Yeri


Kommagene Krallığı döneminde inşa edildiği düşünülen Arsemia Ören Yeri, krallık tarafından merkezi ve idari yönetim merkezi olarak kullanılıyormuş. Batı tarafında yaklaşık 160 metrelik bir tünel bulunan ören yeri, Eski Kahta Kalesi’nin karşısında yer alıyor.


Şeytan Köprüsü


Romalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Şeytan Köprüsü, zamanında Memlukler tarafından restore edildiği gerekçesiyle ‘Memluk Köprüsü’ olarak da adlandırılıyor. Kahta Çayı üzerine yapılan köprü, Eski Kale ile Yeni Kale arasında konumlanıyor.


Değirmenbaşı


Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin mutlaka uğradığı Değirmenbaşı’nın suları, yaz aylarının o bunaltıcı havasında dahi buz gibi oluyor. Nemrut turu kapsamında ziyaret edilen diğer bir bölge olan Değirmenbaşı, temiz suyu ve ağaçlık bölge oluşuyla piknik yapmak isteyenler için ideal bir bölge. Değirmenbaşı, Eski Kahta Kalesi’ne yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alıyor.


Eski Kahta Kalesi


Kommagene Krallığı’nın eserlerinden bir tanesi olan Eski Kahta Kalesi, Arsemia Antik Kenti ile birlikte krallığın merkezi ve idari yönetim merkezi olarak kullanılıyormuş. Krallığın çöküşüyle birlikte bölgede Roma hakimiyeti kurulmuş ve Romalılar da kaleyi yönetim merkezi olarak kullanmaya devam etmiş. Romalıların ardından bölgede hakimiyet kuran Memlukler tarafından restore edilerek kullanılmaya devam etmiş. Böylece Eski Kahta Kalesi’nde hem Kommagene Krallığı hem Romalılar hem de Memlukler’in izleri görülebiliyor. Cendere Köprüsü, Değirmenbaşı, Karakuş Tümülüsü ve Adıyaman Yeni Kale gibi Eski Kahta Kalesi de Nemrut Dağı turları kapsamında ziyaret edilen diğer bir tarihi eser olarak öne çıkıyor.    

KATEGORİLER