İzmir'de Mutlaka Deneyimlemeniz Gereken 13 Şey


Denizin, güneşin, özgürlüğün ve mutluluğun şehri İzmir… Yazın diğer tüm mevsimlerden uzun sürdüğü, genç yaşlı demeden herkesin sahillere akın ettiği, her kesimden insanın bir arada mutlulukla kaynaştığı bu şehirde yaşamak birçoğumuzun hayali. Temelli yerleşmek için değil de kısa bir ziyaret için İzmir’de bulunuyorsanız; zamanla da yarışmanız gerekecek. Türkiye’nin en hareketli şehirlerinden biri olan İzmir’de 7 gün 24 saat boyunca hayat var. Bir İzmir tatilinde mutlaka deneyimlemeniz gereken şeyleri sizler için listeledik.


1. Konak Meydanı’nda güvercinleri besleyin


İzmir denildiğinde ilk akla gelen sembollerden biri kesinlikle Saat Kulesi. Konak Meydanı’nda bulunan ve inşa edildiği 1901 yılından bu yana hiç durmadan çalışan 25 metre uzunluğundaki yapı, yerli ve yabancı tüm turistlerin ilk adresi. Siz de Saat Kulesi önünde bir fotoğraf çektirin ve meydanda satılan yemlerden alarak buradaki güvercinleri beslemeyi de unutmayın!


2. Kemeraltı’nda alışveriş yapın


Saat Kulesi’nden sonraki durağınız tarihi Kemeraltı Çarşısı olmalı. Burada her türlü ihtiyacınızın yanı sıra; gümüş takılardan el dokuması halılara, meyveli lokumlardan badem ezmesine kadar hediye olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz pek çok farklı seçeneği bir arada bulabilirsiniz.


3. Süt Çiçeği’nde kazandibinin tadına bakın


Kemeraltı Çarşısı’nın Hisarönü girişine doğru konumlanan Süt Çiçeği’nde kazandibi yedikten sonra uzun bir süre başka tatlılardan keyif alamayacaksınız. Günlük olarak üretilen bu sütlü tatlı akşam saatlerine doğru tükeniyor; bu nedenle elinizi çabuk tutun.


4. Kordon’a nazır kahvenizi yudumlayın


Kemeraltı’nın fincanda pişen kahvesi de meşhurdur ama vaktiniz darsa; kahve molası için Kordon’a doğru ilerleyin. İzmir’in en işlek yollarından birinde gelene geçene bakarken, yüzünüze çarpan deniz havasının da tadını çıkarın.


5. Vapurla Karşıyaka’ya geçin


Madem güvercinleri beslediniz; martıların da boynu bükük kalmasın. Alsancak İskelesi’nden bineceğiniz Karşıyaka vapuruyla İzmir Körfezi’nde ilerlerken martılara simit değil ama “gevrek” atabilirsiniz.


6. Lokma kuyruğuna girin


İzmir’in lokması meşhurdur ancak bu özgün lezzete denk gelmek için şansınız yaver gitmeli. Eğer bir lokma kuyruğuna denk gelirseniz, mutlaka sıraya girin ve hayır sahipleri için dua etmeyi unutmayın!


7. Bostanlı Tren’de sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin


Hem restoran hem de gece kulübü olarak hizmet veren Tren, Bostanlı İskele’nin üst katında yer alıyor. Burada hem denize nazır keyifli bir akşam yemeği yiyebilir; hem de çoğunlukla canlı performans olan gece eğlencesinin tadını çıkarabilirsiniz.


8. Güne boyozla başlayın


İzmir’de gözler mutlaka sıcacık, çıtır çıtır boyozlara açılmalı. Hamurun incecik açılmasıyla oluşan bu katmerli lezzet için de en doğru adres Alsancak Dostlar Fırını.


9. Tarihi Asansör Binası’nı ziyaret edin


Karataş semtinde bulunan Asansör, enfes İzmir manzarasını doya doya seyretmek isteyenler için. Dario Moreno Sokak’ta yer alan bu tarihi yapıya tırmanırken, “Deniz ve Mehtap” şarkısı kulaklarınıza çalınacak.


10. Kızgın kumlardan serin sulara atlayın


Bunun için İzmir’de o kadar çok seçeneğiniz var ki... Üstelik hepsi birbirinden popüler olan bu tatil cennetleri, İzmir merkezine yalnızca birer saatlik uzaklıklarda. Urla, Çeşme, Alaçatı, Foça ya da Dikili rotalarından birini seçin ve muhteşem Ege denizinin tadını çıkarın.


11. Şirince Köyü’ndeki envaiçeşit meyveli şarapların tadına bakın


İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Şirince Köyü ise yerel lezzetleriyle turistleri cezbediyor. Burada onlarca çeşit farklı meyveden yapılan şarapları içebilir ve hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Köy kahvelerinde Ege otlarıyla hazırlanan gözlemelerden yemeyi ve el yapımı sabunlardan satın almayı da ihmal etmeyin tabii.


12. Efes Antik Kenti’nde zaman yolculuğu yapın


Selçuk’a kadar gelmişken Efes Antik Kenti’ni görmeden dönmeyin. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kent, bu bölgenin en ihtişamlı antik yerleşimlerinden biri.


13. Doğal Yaşam Parkı’nda vakit geçirin


Özellikle çocuklu ailelerin İzmir’e gelir gelmez ziyaret etmeleri gereken ilk yer, Sasalı’da bulunan Doğal Yaşam Parkı. Burada klasik hayvanat bahçelerindeki dar kafesler yok. Yüzlerce farklı hayvanı tamamen doğal ortamlarında gözlemleyebilirsiniz.

KATEGORİLER