İzmir Alışveriş Rehberi


Ülkemizin 3. büyük ve en güzel kentlerinden olan İzmir oldukça geniş ve hareketli alışveriş merkezleriyle de göz dolduruyor. İzmir’de alışveriş yaparken kendinizi kâh tarihi bir handa kâh son teknoloji ile donatılmış bir mağazada buluyorsunuz. Bu yazımızda İzmir’de alışveriş yapabileceğiniz noktaları sizler için derledik.


Alsancak


İzmir’in en katıksız hali olan Alsancak, İzmirlilere ve burayı ziyaret edenlere nefes aldıran, en canlı, en renkli semtlerinden. İzmir’de alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Alsancak sokaklarında her bütçeye hitap eden alışveriş noktaları mevcut. En lüks ve pahalı ürünlerle en hesaplı ve ekonomik ürünleri Alsancak sokaklarında bir arada bulabilirsiniz. Bu durum Alsancak’ın her yönden bir mozaik olduğunu da gözler önüne seriyor. Gül Sokak, Mustafa Bey Caddesi ve Plevne Sokak gibi noktalarda dünyaca ünlü birçok markanın mağazalarını bulmanız mümkün.


Kıbrıs Şehitleri Caddesi


İzmir’in nostaljik buluşma noktası olan Sevinç Pastanesi’nin sağından yürüdüğünüz yol sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Sokakların yüzüne renk katan irili ufaklı birçok dükkânda aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde etnik desenlere sahip el yapımı ürünlerden tasarım kıyafetlere kadar geniş bir alışveriş skalası mevcut. Bunun yanında caddenin sonuna doğru dünya markalarına ait mağazalar bulunuyor. Caddenin Alsancak Garı tarafındaki ara sokaklarına girdiğinizde de buram buram tarih kokan sahaflarla karşılaşıyorsunuz. Alışverişten yorulursanız Kordon tarafına açılan sokaklardaki kafelerde yorgunluk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Tarihi Kemeraltı Çarşısı


400 yıllık kadim bir alışveriş yeri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda satın alamayacağınız hemen hemen hiçbir şey yok. Aldığınız her ürünün yanında ücretsiz olarak tarih ve geçmişin büyülü atmosferine şahit oluyorsunuz. Bir dönemler tüccarlara ve develere ev sahipliği yapan hanlar bugün rengarenk dükkanlara dönüşmüş durumda. Karışıklığı ve kalabalığından dolayı kaybolma korkusu yaşasanız da kendinizi akışa bıraktığınızda keyifli vakit geçirmeniz kaçınılmaz. Toptancı ve perakendecilerin bir arada olduğu Kemeraltı Çarşısı yay biçiminde. Bu yüzden kaybolsanız da mutlaka başladığınız yere dönüyorsunuz. Bunun yanında Çankaya ve Konak metrolarına çıkmak da bir hayli kolay.


Kızlarağası Hanı


Eşsiz bir mimari içerisinde 200 dükkânın yer aldığı Kızlarağası Hanı’nın geçmişi 300 yıl öncesine dayanıyor. Han içerisinde dövmeciler, antikacılar ve çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Bir şey satın almasanız dahi antikacılardan taşan eşyaları seyrederek oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hanın her katında adeta nostalji rüzgarları esiyor. Buradan sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Alışveriş sonunda yorulursanız yönünüzü hanın ortasındaki kahvehaneye çevirin. Burada bol köpüklü közde Türk kahvesi Kızlarağası Hanı ile muhabbetinize 40 sene ekleyebilirsiniz.


Agora Alışveriş MerkeziAdını antik zamanlardaki çarşı, meydan, pazar anlamalarına gelen Agora kelimesinden alan alışveriş merkezi Balçova’da bulunuyor. Alışveriş merkezi içerisinde giyimden elektroniğe, aksesuardan ev tekstiline kadar birçok alternatif bulunuyor. Bunun yanında sinema, eğlence ve hobi alternatifleri mevcut. Agora Alışveriş Merkezi’nde geçirdiğiniz keyifli saatlerden sonra Agora’nın her iki katında da bulunan restoranlarda dünya mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.


Forum Bornova


Ege Bölgesi’nde ve İzmir’de açık alana kurulan ilk alışveriş merkezi olan Forum Bornova Ege Üniversitesi’nin yakınında bulunuyor. 200.000 metrekarelik alan üzerine kurulu alışveriş merkezi bulunduğu konumdan ötürü ulaşım bakımından ziyaretçilerine avantaj sağlıyor. Açık alanların yanında kapalı bölümlerin de bulunduğu alışveriş merkezinde IKEA, Kipa Extra gibi irili ufaklı 127 mağaza bulunuyor. Bunun yanında eğlence merkezleri, Cinemaximum sinemaları gibi farklı alternatiflerle birlikte 3000 araç kapasitesine sahip bir otopark da mevcut.


Optimum Outlet


İçerisinde Decathlon, 5M Migros, Media Markt ve Koçtaş gibi büyük mağazaların bulunduğu Optimum Outlet bunların yanında dünyaca ünlü markaların mağazalarını da barındırıyor. İzmir Fuarı’nın kurulduğu alana ve havalimanına oldukça yakın bir noktada olan Optimum Outlet ulaşım konusunda da oldukça elverişli bir konumda bulunuyor. Optimum Outlet içerisindeki yemek katında birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Bunun yanında alıveriş merkezi içerisinde çocuklar için özel olan eğlence alanlarının yanında bir de buz pisti bulunuyor.

KATEGORİLER