İtalya’nın En Ünlü Festivalleri


Avrupa’nın çoğu ülkesinde farklı temalarla festivaller düzenlense de İtalya, dünyaca üne sahip festivallerin düzenlendiği ülke olarak dikkatleri çekiyor. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, mutfağı ve kültürüyle herkes için farklı anlamlar ifade eden İtalya’ya gelen turistlerin birçoğu tatil planını önceden yaparak programını seçtiği festival dönemine göre ayarlıyor. Festival biletleri çok önceden satışa çıkıp tükendiği için eğer tatil planınızı festivale denk getirmek istiyorsanız önceden her şeyi planlamış ve seçtiğiniz festivale biletinizi almış olmanız gerekiyor. Buna ek olarak birçok firma, festival tarihlerine denk gelen gezi turları hazırlıyor. Siz de tatil planınızı bu renkli festivallerden birine göre planlayabilir ve eğlencenin keyfini sürebilirsiniz.


Festa Della Sensa


St. Mark Meydanı’nda düzenlenen Festa Della Sensa, 19 – 20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. ‘Denizle Evlilik’ anlamını taşıyan festival, İtalya kültüründe önemli bir yere sahip. Eski gondolların boyanıp süslenmesiyle başlayan geçit töreni, yüzüklerin deniz atılmasıyla sona eriyor.


Epifani ve Befana


İtalya’nın en önemli festivallerinden bir tanesi olan Epifani ve Befana, 5 – 6 Ocak tarihlerinde kutlanıyor. Rivayete göre Befana adı verilen kutsal cadının Epifani öncesinde ortaya çıkacağı varsayıldığı için kutlanan festivalde Vatikan, rengarenk süsleniyor ve yerel halk da geleneksel kıyafetleriyle sokaklara dökülüyor. Buna ek olarak festival boyunca kiliselerde İsa’nın doğumunu anlatan etkinlikler düzenleniyor.


Festa Della Madonna Bruna


İtalya’nın her yerinde kutlanan Festa Della Madonna Bruna, bir festivalden ziyade özel gün olarak kabul edilebilir. İnanışa göre Venedik’te ikamet eden genç bir çocuk, soylu bir ailenin kızına aşık olur ve kızın babasından onay alabilmek için pek çok savaşa katılır. Fakat katıldığı savaşların birinde genç ağır yaralanır. Öleceğini anlayan genç bir gül koparır ve kanının bulaştığı gülü sevdiği kadına ulaştırması için arkadaşına verir. Bu rivayetin yayıldığı günden itibaren her yıl 25 Nisan’da kutlanan Festa Della Madonna Bruna’da erkekler, sevdikleri kadına gül veriyor ve aşlarını anlatıyor.


Festival Del Maggio Musicale Fiorentino


Yalnızca Rönesans’ın değil, geleneksel batı müziğinin de doğduğu yer olarak kabul edilen Floransa’da her yıl Mart – Haziran ve Eylül – Aralık ayları arasında düzenlenen Festival Del Maggio Musicale Fiorentino, İtalya’nın en büyük ve en ünlü müzik festivali olarak kabul ediliyor. Ocak, şubat, temmuz ve ağustos ayları dışında yılın 8 ayı devam eden festivale dünyaca ünlü şefler, orkestraları ve sanatçılar katılıyor. Festival süresi boyunca konserlere bilet bulmak ve Floransa’da konaklayacak mekan bulmak oldukça zor. Bu nedenle hem bilet hem de konaklama rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız yararınıza olur.


Festino di Santa Rosalia


Palermo’nun koruyucu annesi olarak adlandırılan ve şehri büyük bir veba salgınından kurtardığına inanılan Santa Rosalia’nın anısına düzenlenen Festino di Santa Rosalia her yıl 13 – 14 Temmuz’da kutlanıyor. Bu tarihlerde Palermo’nun her bir köşesi ışıklandırılıyor. Adeta bir mücevheri andıran şehir, festival zamanı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. İlk gün Santa Rosalia’nın ölümü canlandırılıyor. İkinci günse büyük bir havai fişek gösterisi düzenleniyor.


Corsa Dei Ceri


İtalya’nın Gubbia kentine bağlı Umbria kasabasında gerçekleşen Corsa Dei Ceri, İtalyan halkının geçmişle olan bağlarını hala taze tuttuğunu gözler önüne seriyor. Asıl anlamı ‘Kandillerin Yarışı’ olan fakat halk arasında ‘Çılgınların Yarışı’ olarak adlandırılan festivalde üç takım yarışıyor. 4 metre uzunluğunda ve 280 kilogram ağırlığında olan sarı, mavi ve siyah renkteki dev kandiller, Gubbia Azizi ST. Ubaldo’yu, S. Giorgio’yu ve S. Antonio’yu temsil ediyor. 15 – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalin asıl amacı ise Gubbia şehrinin 12. yüzyılda Frederick Barbarossa’nın hakimiyeti altına girmekten kurtuşunu kutlamak. Ahşaptan yapılan dev kandilleri taşıyan üç takım, Umbria sokaklarında amansız bir yarışa tutulurlar. Aziz Ubaldo’nun Gubbia’yı savunurken hayatını kaybettiği tarih olan 16 Mayıs ise daha çok anma niteliği taşıyor.

KATEGORİLER