İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Şehir


Masallar ülkesi olan İtalya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Her sokağında ayrı bir ihtişam sunan bu yerde görülecek sayısız yer, hatırlanacak sayısız hatıraya sahip olmanız mümkün. Başkenti Roma olan İtalya’da 20’ye yakın bölge bulunuyor. Her bölgesinde kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz masallar ülkesi sizi bekliyor.


Roma


Tarihi açıdan oldukça önemli olan Roma mimari yapıları ile tam bir görsel şölen sunuyor. Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında konumlanan bu şehir 2800 yıllık bir tarihe sahip. Avrupa’nın en turistik yerleri arasında ilk sıralarda yerini alan Roma’da Kolezyum, Roma Forumu ve Aşk çeşmesi en çok ilgi gören yerlerin arasında. Konaklama konusunda da yoğun ilgi nedeniyle bünyesinde birçok konsepte yer veriyor. Turistlerin rahatça şehri dolaşıp konaklayabildiği bu yerin ayrı bir büyüsü var. Roma sokaklarında dolaşmadan, güneşin doğuşunu izlemeden ve İspanyol Merdivenlerine tırmanmadan kesinlikle şehri terk etmemeniz gerekiyor.


Milano


Moda denince akıllara gelen Milano ayrıca sanat, eğitim, tasarım ve ticaret konusunda da önemli bir yer. Tarihi yapılar ile modern yapılar ile bir arada olduğu bu şehrin sokaklarında atılan her adım sizi sıra dışı bir dünyaya götürüyor. Gotik tarzı en ince ayrıntısına kadar inceleyebileceğiniz bu şehrin büyülü atmosferine kapılmamak mümkün değil. En büyük katedral olma özelliği ile Duomo di Milano, en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele ve dünyanın en büyük tiyatrosu olma özelliği ile La Scala Milano sokaklarında ziyaretçilerini bekliyor.


Napoli


İtalya’nın en kalabalık üçüncü şehri olma özelliğini taşıyan Napoli, Roma’ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Eskiden Neapolis ismi ile bilinen şehri zaman içinde değişime uğramış. Köklü bir geçmişi olan şehir yılların izini hala ziyaretçilerine göstermeye devam ediyor. Daracık labirent sokakları ve zengin kültürel yapısı ile ayrı bir dünyadaymışsınız gibi hissettiren Napoli UNESCO tarafından Edebiyat Şehri olarak ilan edilmiş. Palazzo Reale, Castel Nouva, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Caserta Kraliyet Sarayı ve şiirlere konu olan sayısız noktası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bu yer dört mevsimde de muhteşem bir gezi seçeneği oluşturuyor.


Venedik


Kanallar şehri olarak adlandırılan bu yer romantizm yaşamak isteyenlerin ilk durakları arasında. Eşsiz dokusu ve gece olduğunda şehrin suya yansıyan görüntüsünde saatleriniz nasıl geçtiğiniz anlamak zor. Venedik’te bulunan birçok yapı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Köklü geçmişi bu şekilde gözler önüne seren masallar şehrinde tatilinize yeni bir soluk katmanız mümkün. Hem tarihi yaşayıp hem de eğlenmek için rotanızı Venedik’e çevirebilirsiniz. Gondol turları ile şehri gezebilir, akşamları küçük bir kafede kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Venedik’te bulunan Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası, San MArco Meydanı, Ca d’Oro ve Güzel Sanatlar Akademisi sizi içine çekiyor.


Bari


Napoli’den sonra en gelişmiş şehir olan Bari ayrıca “Üniversite Şehri” unvanına da sahip. Geniş bir limanı olan bu şehirde ticaret önemli bir noktada yer alıyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bu şehir dört mevsim boyunca sunduğu güzel havayla yaz aylarının da kış aylarının da vazgeçilmezi. Liman şehri olma özelliğini çok uzun yıllar önce kazanan Bari’de bu nedenle yüz yılar öncesinden günümüze ulaşmayı başaran eserler karşılaşmak mümkün. Genç ve dinamik nüfusa sahip olması eğlenceli ve renkli bir gece hayatı seçeneği de sunuyor. Katedralleri ve kaleleri ile sizi geçmişe götürecek olan Bari ayrıca Petruzzelli isimli İtalya’nın en büyük 4. opera binasına ev sahipliği yapıyor.


Pisa


Eğik kulesi ile hemen hemen herkesin bildiği bu şehir Rönesans döneminin izlerini hala üzerinde taşıyor. Burada bulunan Mucizeler Meydanı içerisinde Pisa Kulesi ve katedral mevcut. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmış olan bu yapılar muhteşem bir manzara sunuyor. Bunların yanında mutlaka görülmesi gereken noktaların başında Pisa Vaftizhanesi, Camposanto Anıt Mezarı, Şövalyeler Meydanı ve Saat Sarayı geliyor.

KATEGORİLER