İstanbul’un En İyi 5 Bisiklet Rotası


Avrupa’nın birçok şehrinde işe, okula ve birçok yere gidilip gelinen, başlı başına bir ulaşım aracı olan bisiklet Türkiye’nin birçok büyük şehrinde özellikle de İstanbul’da günlük yaşamda çok fazla varlığını sürdürebildiği söylenemez. Fakat pedal çevirmeyi hobi edinmiş insanlar için hafta sonu gönüllerince pedal çevirecekleri bisiklet rotaları da mevcuttur.


Bunlardan ilk akla geleni dağ bisikleti diyarı da denilen Belgrad Ormanı, bir ucu boğaza, diğer ucu Karadeniz’e kadar uzanan yaklaşık 16 kilometrelik ormanıyla kentin vazgeçilmez mesire yeri olan Belgrad Ormanı dışında da İstanbul’da bisikletinizle keyifli bir gün geçirebileceğiniz yerleri derledik.


1. Polonezköy

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olma özelliğine sahip Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru, Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlara da ev sahipliği yapar. Polonezköy’ün dışında, Karanlıkdere Köyü’nden Polonezköy’e uzanan 10 kilometrelik yol ile Riva-Polonezköy hattı kente yakınlığıyla da İstanbullu bisiklet severlerinin hafta sonu eğlencesi haline geliyor.


 2. Büyükada

Bahar aylarının en popüler gezilerinden biri olan nostaljik ada turları yapabileceğiniz İstanbul Büyükada’da kendi bisikletinizi getirebilmenin yanı sıra adadan kiralama imkanı da bulunuyor. İskeleden başlayıp adanın tamamını dolaşacağınız büyük turu yapmak istediğinizde, yaklaşık 12 kilometre bisiklet sürmüş olacaksınız. Küçük tur yoluna göre daha sakin olan ve trafiğe kapalı bulunan büyük tur yolunda küçük molalar vererek yemyeşil adanın, tertemiz havasını içinize çekerek muhteşem bir arınma terapisi gerçekleştirebilirsiniz.


3. Aydos Ormanı, Kartal

Aydos Ormanı, Kartal’da bulunan 6600 dönümlük bir alanı kaplayan ve kente tepeden bakan bir konuma sahiptir. Batısındaki Kayışdağı Ormanı ve Büyükbakkalköy ormanlık alanıyla Aydos Ormanı, Çam ağaçlarının mis gibi kokusu eşliğinde sizlere cennetten bir bahçe görüntüsü sunuyor. Kadıköy’e 20 km uzaklıktaki Aydos Ormanında Bisikletin dışında Koşu, yürüyüş ve kano gibi aktiviteler de yapılmakta.


4. Kuruçeşme, Sarıyer

Kuruçeşme – Sarıyer güzergahında sahile doğru paralel olarak uzanan bir yolda bisiklet sürmeniz mümkün.  Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan bu bisiklet yollarından biri 16 km’lik diğeri ise Kuruçeşme Arena’dan Başlayıp Emirgan Korusu’na kadar devam eden 7 km’lik iki ayrı  bisiklet yolu bulunuyor.


5. Rumeli Feneri, Kilyos

Rumeli Feneri, gerek kente yakınlığı gerek sakinliği ile bisikletçilerin uğrak yeri haline gelmiş bir rota. Kilyosda bisiklet için uygun olan yol 80 kilometrenin altında olması nedeniyle günübirlik turlar düzenlenebilmesi için idealdir. Uzun kilometreler yol gidip şehir dışına çıkmadan denize ulaşmak, temiz havayı solumak spor ve yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek için de oldukça güzel bir rota.

KATEGORİLER