İstanbul’da Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Aktivite


Masalların şehri İstanbul. Duyanları korkutan yaşayanlarıysa kendine hayran bırakan bir yer burası. Yüzyıllar boyunca nice badireler atlatmış, nice olaylar görmüş geçirmiş de yıkılmamış. Şimdilerde sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan bu yere geldiğinizde yapabileceğiniz sayısız aktivite var. İstanbul sokaklarında hayran hayran dolaşırken kendinizi bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi hissedebilirsiniz.


Eminönü’nde Balık Ekmek Yiyin


İstanbul’a gelip de Eminönü’nde balık ekmek yemeden dönmeyen olmamıştır. Haliç’in batısında yer alan bu semt masalları bile kıskandıracak bir güzelliğe sahip. Bir akşamüstü yanınıza sevdiklerinizi de alarak burada keyifle balık ekmek yiyebilir, muhteşem manzarasına karşı yemek sonrasında çayınızı yudumlayabilirsiniz.


Ortaköy’de Boğaz Turu Yapın


İstanbul’un hırçın ancak bir o kadar da güzel denizi üzerinde kendinizi yüzünüzü okşayan rüzgara bırakarak boğaz turu yapabilirsiniz. Ortaköy’ün aklınızdan çıkmayacak manzarası yavaş yavaş küçülmeye başlarken özgürleştiğinizi hissedebilirsiniz.


Kapalı Çarşı’da Kaybolun


İstanbul dendiği zaman akıllara gelen diğer yerlerden biri de Kapalı Çarşı. Gizemiyle, otantik havasıyla her göreni büyüleyen bu yerde alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Boydan boya uzanan birbirinden güzel dükkanların her birinde ayrı bir hikayeyle karşılaşmanız mümkün. Kapalı Çarşı’nın büyülü atmosferinden çıkmanız biraz zor olacak.


Galata Kulesi’ne Çıkın


İstanbul’un en önemli sembollerinden biri Galata Kulesi. Dile kolay yüzyıllardır ayakta, hiç terk etmemiş şehrini. Heybetli yapısı ve duyanları kendine hayran bırakan hikayesiyle İstanbul’a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Bir rivayete göreyse Galata Kulesi’ne kiminle çıkarsanız onunla evlenirmişsiniz. Sevdiğinizi yanınıza alıp bu büyülü kuleden İstanbul’a selam verebilirsiniz.


Tophane’de Nargile İçin


Bir kere bile olsa yapmanız gerekenlerden biri de Tophane’ye gelerek buranın eşsiz atmosferine şahit olmak. Kendine özgü konsepti sayesinde Tophane dillere destan olmayı başarmış. İstanbul gezinizde yorulduğunuz an Tophane’ye gelerek nargile içebilir, nargile kültürüyle membaında birebir tanışabilirsiniz.


İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne Gidin


2004 yılında açılan İstanbul Modern Müzesi’nin Türkiye için büyük bir önemi var. İlk çağdaş sanat müzesi olan bu yer günümüz sanatçılarının eserlerine yer veriyor. Sanata doymak ve yeni eserlerden haberdar olmak için İstanbul gezinize burayı da ekleyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde gördüğünüz resim ve fotoğraflarının taşıdığı derin anlamlar sizi etkileyebilir.


Dalış Yapın


İstanbul’a geldiğinizde bir de şehrin zengin su altı dünyasını keşfetmek isterseniz  bir dalış firmasına uğramanız yeterli. İstanbul Beşiktaş’ta oldukça kaliteli dalış firmalarının ofislerine uğrayarak dilediğiniz gün için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Genellikle günübirlik düzenlenen dalış etkinlikleri size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.


Büyükada’da Bisiklet Turu Yapın


İstanbul dendiği zaman aklınıza Büyükada’yı bisikletle turlamak geliyorsa eğer tam bir keyif insanı olabilirsiniz. Birçok kişinin sevdiği yerlerden biri olan Büyükada muhteşem manzarası eşliğinde neşe dolu saatler geçirmenizi sağlıyor. Ada sokaklarını pedallayarak dolaşmanın benzersiz keyfine vardıktan sonra buradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Bisiklet turunuza kimi yerlerde mola verebilir, sokak aralarında bulunan eski evlerin güzelliği karşısında büyülenebilirsiniz.


İstiklal Caddesi’nde Dolaşın


Caddeyi boydan boya yürüyerek anlamlandıramayacağınız bir keyif alabilirsiniz. Film sahnelerinde bize göz kırpan, dizilerin vazgeçilmez mekanlarından olan İstiklal Caddesi’nin kalabalığını ilk gördüğünüz zaman şaşırabilirsiniz. Telaş içerisinde koşuşan insanlar, sokak satıcıları ve cadde ortasından geçen tramvay İstanbul’un en keyif veren manzaralarını meydana getiriyor.


Süleymaniye’de Kuru Fasulye Yiyin


İstanbul’ geldiğiniz zaman lüks restoranları unutun. Eminönü’nde yiyeceğiniz balığın, Süleymaniye’de yiyeceğiniz kuru fasulyenin tadına vardıktan sonra diğer tüm seçenekleri eleyebilirsiniz. Süleymaniye’ye gelip muhteşem kuru fasulye yemeğiyle akşam yemeğinizi taçlandırabilirsiniz. Akşamüstü serinliğinde uç uca kurulan sofralarda yiyeceğiniz bu yemeğin tadı damağınızda kalacak.


Sultan Ahmet Camii’ni Görünİstanbul’un en anlamlı yerlerinden biri Sultanahmet Camii. Yıllara meydan okuyan yapısı ve manevi değerleriyle buraya gelerek huzur bulabilirsiniz. Cami içerisine girdiğiniz zaman mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinilerinin güzelliği dikkatinizi çekebilir. Tarihin tozlu sayfalarında kaybolmak için burası mükemmel bir seçenek.

KATEGORİLER