İstanbul'da Gerçekleşen En Ünlü Festivaller


Zengin ve köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul'da yıl içerisinde pek çok festival ve şenlik düzenleniyor. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul, her sene onlarca kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Şehirde düzenlenen festivaller ağırlıklı olarak kitap, film ve müzik alanında olurken, dans ve yemek festivalleri de yıl içerisinde birkaç kez organize ediliyor. Ailesiyle, sevgilisiyle, arkadaşlarıyla veya tek başına eğlenceyi doruklarda yaşamak isteyenler, İstanbul'da düzenlenen festivallere göre tatil planlarını ayarlayıp, şehirde unutulmaz anlar yaşayabilirler.


İstanbul Uluslararası Kukla Festivali


1998 senesinden beri düzenlenen İstanbul Uluslararası Kukla Festivali hem kukla geleneğinin devamlılığını sağlıyor hem de Türk kuklasının dünyaya tanıtılmasına ön ayak oluyor. 20 yıl içerisinde 300'ü aşkın kukla grubunun performans sergilediği ve 2 bin 500'den fazla kişinin katıldığı festivalde her yıl katılımcılar farklı ve sıra dışı deneyimler yaşıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla renkli anlara sahne olan festivalde kağıttan kukla yapım atölyeleri de düzenleniyor.


2018 yılında 13 Ekim ile 29 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, 16 farklı mekanda sahnelenecek. Festivalde bilet fiyatları ise değişkenlik gösteriyor. Tüm sabah gösterimleri 25 TL, akşam gösterimleri 40 TL, öğrenci ise 25 TL. Ayrıca bazı gösterilerse tamamen ücretsiz.


İstanbul Uluslararası Dans Festivali


Bu yıl 7.si düzenlenen İstanbul Uluslararası Dans Festivali, 28 Mart - 2 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından gelen dans severlerin buluştuğu festivalde dünyaca ünlü dans eğitmenleri ücretsiz workshoplar düzenledi. Ataşehir'de Silence İstanbul Otel & Kongre Merkezi'nde düzenlenen festivalde sportif salsa danslarıyla beraber Türkiye Dans Şampiyonası da yer aldı. Festivalin düzenlendiği alana ulaşım sağlamak isteyenlerse genellikle otobüs ve minibüsleri tercih etti.


İstanbul Tiyatro Festivali


Bu yıl 22.si düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali, farklı kültürlerin sanatsal alanda kesiştikleri benzerlik noktalarını ön plana çıkarmayı hedefliyor. 13 Kasım - 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalinde yurt içi ve yurt dışından yüze yakın dans, tiyatro oyunu ve performans sahnelenecek. 14 ayrı bölgede izleme fırsatı bulabileceğiniz oyunlar ve performanslar ağırlıklı olarak Avrupa Yakası'nda olacak.


İstanbul Uluslararası Lale Festivali


Osmanlı İmparatorluğu'ndan itibaren bu toprakların çiçeği olarak kabul gören lalenin ilk festivali 2006 yılında düzenlenmiş. 2018'de de 1 - 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde nisan ayında çiçek açan 120 farklı türde lale Göztepe 60. Yıl Parkı'nı, Sultanahmet Meydanı'nı ve Emirgan Korusu'nu renklendiriyor.


İstanbul Uluslararası Lale Festivali süresi boyunca Göztepe 60. Yıl Parkı, Sultanahmet Meydanı ve Emirgan Korusu'nda çeşitli etkinlikler ve aktiviteler düzenleniyor. Buna ek olarak, 2015 yılından itibarense Sultanahmet Meydanı'nda dünyanın en büyük lalesi sergileniyor. Ebru sanatçılarının canlı performanslar sergilediği festival kapsamında En Güzel 50 Lale Yarışması düzenleniyor ve en güzel 50 lale fotoğrafı çeken kişiler ödüllendiriliyor. Göztepe 60. Yıl Parkı, Sultanahmet Meydanı ve Emirgan Korusu'na ulaşımsa toplu taşıma araçları ile oldukça kolay.


İstanbul Caz Festivali


23 yıldır İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla meraklılarını buluşturuyor. Türk caz sanatçılarına da destek vermeyi amaçlayan festivalde yalnızca caz müzik değil, elektronik müzik ile caz müziğin harmanlandığı çeşitli deneysel müziklerle birlikte pop, rock, funk, reggae ve dünya müziği gibi farklı türde müzikler de icra ediliyor.


2018 yılında 26 Haziran - 17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbul Caz Festivali, Zorlu PSM Ana Tiyatro'da gerçekleşecek. Festivalin bilet fiyatları 75 TL'den başlıyor ve 150 TL'ye kadar çıkabiliyor. Öğrenciye ise bilet 60 TL. Festivalin düzenlendiği Zorlu PSM Ana Tiyatro'ya ulaşım oldukça rahat. Toplu taşıma araçlarından otobüs, metrobüs ve metro kullanabilirsiniz. Dilerseniz de taksiyle ya da şahsi arabanızla festivalin düzenleneceği alana gidebilirsiniz.

KATEGORİLER