İstanbul'da Cennet Gibi Yer: Polonezköy


Savaş yüzünden kaçıp Osmanlı’ya sığınmak zorunda kalan Polonyalıların yuvası olan bu köye artık kafa dinlenmek, doğasında huzur bulmak için geliniyor. İlginç hayvanlarla etkileşimde bulunabileceğiniz ve güzel bir köy kahvaltısı yapabileceğiniz bu fırsatı siz de kaçırmak istemiyorsanız eğer Polonezköy ile ilgili detaylı bilgi alacağınız yazımıza göz atabilirsiniz.


Gezilecek Yerler


Girişteki Ağaç Heykel Sergisi ve Birinci Dünya Savaşı’na karargâh olarak hizmet etmiş Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi’nden sonra Polonezköy Country Club’da bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu tesis Piknik Park, Hayvan Parkı, gölet gibi doğal ortamların yanı sıra modern imkanlar da sağlıyor. Hafta içi 09.00-19.00, hafta sonu 12.30- 21.30 arası hizmet veriyor. Polonezköy Meydanı’nın arkasında bulunan Polonezköy Kültür Evi, kütüphanesi ve galerisi ile kültürel hava katıyor Polonezköy’e. Polonya’dan göçen Rizi ailesinin evi ise bugün Zoşa Rizi Anı Evi olarak sergileniyor. 


Yapılacak Aktiviteler


Country Club’da şömine başında romantik saatler geçirebilir veya sevdiklerinizle piknik yapıp oyunlar oynayabilirsiniz. Hayvan Parkı’nda bulunan kanguru, lama gibi eksantrik hayvanlarla iletişim kurabilir, onları besleyebilirsiniz. Ata binebilir, golf oynayabilir, ormanda traktör turuna çıkabilirsiniz.  Uygun bilet ücreti olan tesiste spor olanakları dışında her aktivite bilet hesabı yapılarak ücretlendiriliyor. Ayrıca BMX Bisiklet Parkuru’nda bisiklete de binebilirsiniz. Hatta burada mangal yapma imkânı dahi bulacaksınız. Üstelik Polonezköy Cam Sanat Atölyesi’nde cam işçiliği üzerine yapılan atölyelere katılıp bir şeyler üretme şansınız da var.


Yeme İçme


Polina House Restaurant & Patisserie’nin leziz reçelleriyle, organik ürünlerle nefis bir kahvaltı yapın mutlaka. Akşam yemeği için şarap yatağında biftek, peynir köftesi, proşki çok seveceklerinizden bazıları olurken tatlı için ponçkiyi deneyebilirsiniz. İçecek olarak şarap, vişne veya ceviz likörü tüketebilirsiniz. Ayrıca burada çok yaygın olan bir şey var ki, o da mangal keyfi yapmak. Bunun için de Riva Deresi’ne nazır kurulmuş Güzelvadi Restaurant’a gidebilirsiniz. Piknik masalarından birine geçip ister getirdiğiniz etlerle isterseniz oradan temin edeceklerinizle güzel bir mangal ziyafeti çekebilirsiniz kendinize.


Konaklama


Polonezköy’e günübirlik de gelebilirsiniz ama kalmak isteyenler için otel veya pansiyon hizmetlerinden bahsetmekte fayda var. Green House Garden Park’ta iki kişi geceliği uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Dilerseniz Piknik Park içerisindeki Polonezköy Country Club’ta konaklayabilirsiniz. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu tesisteki apart evlerde kişi başı 200 TL’den 8 kişi kalabiliyorsunuz. Eğer çocuklarınızın doğayla kucaklaşmasını isterseniz bilginiz olsun, 3 yaşına kadar olan çocuklar için ücret alınmazken 12 yaş altı çocuklardan gecelik 100 TL ücret alınıyor.


Alışveriş


Polonezköy’de yetişen doğal ürünlerden alıp götürmek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü büyükşehirlerde organik bir şey bulmak oldukça güç. Köyün doğasında yetişen sebzeler, meyveler veya bunlardan üretilmiş reçellerden satın alabilirsiniz. Özellikle kirazıyla ünlü olduğu için kirazı tercih edebilirsiniz. Arıcılık Müzesi’nde bala dair pek çok ürün bulabilirsiniz. Yöresel kıyafetlerden, hediyelik eşyalara kadar pek çok şey alabileceğiniz gibi Cam Sanat Atölyesi’nde yapılmış olan ürünlerden satın alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Polonezköy’de haziran aylarını süsleyen bir festival var, o da Kiraz Festivali. Polonyalılar ile Türklerin bir araya gelerek eğlendiği bu festivalde folklor gösterileri, sergi ve konserler düzenleniyor. Bunun dışında bölgedeki restoranlarda ve otellerde barbekü partisi, oyunlar ve canlı müzik gibi çeşitli türlerde eğlenme imkânı bulabilirsiniz.


Ulaşım


İstanbul’dan yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Beykoz’a bağlı Polonezköy’e İstanbul Çevre Yolu üzerinden gelebilirsiniz veya Metro Turizm ile gelip Samandıra Terminali’nden Kavacık servisine binebilirsiniz. Oradan sonra İETT’nin 137 numaralı otobüsünün 06.40, 08.50 ve 16.30 seferleriyle veya taksiyle gelebilirsiniz. Şehir dışından geliyorsanız Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Sun Express gibi firmalarla Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıp buradan araç kiralayarak veya taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

KATEGORİLER