İstanbul'a Yakın Kamp Alanları


    Doğayla iç içe olmanın en güzel yollarından biri olarak kamp yapmak, her geçen gün popülerliğini biraz daha artırıyor. Geceleri ateşin etrafında ısınırken birbirinden güzel hikâyeler dinlemek ve sabah kuş sesleri eşliğinde teknolojiden uzak bir güne uyanmak, dinlendirici olduğu için de fazlasıyla seviliyor. Metropolün gürültüsünden ve şehrin kalabalığından sıkılıp küçük de olsa doğayla iç içe bir kaçamak yapmak isteyenler için İstanbul’a yakın kamp alanlarını listeledik. Lafı fazla uzatmadan bir de yakından bakalım listemize.


1. Yenice Ormanları, Karabük


Ülkemizin nadide güzelliklerinden biri olan Yenice Ormanları, Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunuyor. Yılın her mevsimi ziyaretçilerine muhteşem doğa manzaraları sunan Yenice Ormanları, içerisindeki pek çok şelale ve göl ile birlikte unutulmaz bir tatilin anahtarı olmayı başarıyor. Ormanın içerisinde yer alan 15 yürüyüş ve 7 bisiklet parkurunun yanında 5 adet de kamp alanına ev sahipliği yapıyor.


2. Sülüklügöl, Mudurnu


300 yıllık bir tarihi var Sülüklügöl’ün. Yaklaşık 300 yıl önce oluşan bir heyelan sonucu ortaya çıkan Sülüklügöl, Bolu’nun Mudurnu ilçesinden 70 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tabiatın bizlere sunduğu seyir zevki yüksek bu göl, Türkiye’nin kamp rotaları arasında en zorlu olanlarından biri. Zira gölün kenarına ulaşıp çadırınızı kurmak için yaklaşık 10 kilometrelik zorlu bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Öte yandan gölün içinde yer alan çam ağaçlarının, yaz aylarında çekilen sularla beraber oluşturduğu eşsiz manzara ise tüm yorgunluğunuzu unutturup benzersiz bir tatil sunuyor.


3. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli


Yılın dört mevsiminde de görülmeye değer doğa manzaralarıyla ziyaretçilerini karşılan Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunuyor. İstanbul’da kamp yapılabilecek en yakın rotalardan biri olan Ballıkayalar, dünyanın en büyük metropollerinden sayılan İstanbul’dan kolayca ulaşıp unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabileceğiniz adeta cennetten düşme gibi bir yer.


4. Kömür Limanı, Çanakkale


Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yer alan Kömür Limanı, Sadece yörenin değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en farklı doğal güzelliklerinden biri. Saroz’un en güzel yerlerinden birinde bulunan bu koy, suyunun berraklığı ile Türkiye’nin dört bir yanından dalgıçları çekmeyi ve en iyi şekilde ağırlamayı başarıyor. Toprak bir yolla ulaşımın sağlandığı Kömür Limanı, yaz aylarında kalabalık sebebiyle biraz çekilmez olabiliyor. Lâkin bahar aylarında yapacağınız bir kampla hem doğanın tadını daha sakin bir şekilde çıkarabilirken aynı zamanda harikulade bir kamp deneyimi de yaşayabilirsiniz.


5. Pürenli Yaylası, Düzce


Düzce’nin Gölyaka ilçesinde konumlanan Pürenli Yaylası, aklınıza gelebilecek tüm renkleri bir arada görmenize olanak veren bir doğa harikası. Güzeldere Şelalesi veya Efteni Gölü yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz yayla, aslına bakarsanız yaylalar bütünü olarak değerlendiriliyor. Sıklıkla ev sahipliği yaptığı gençlik kamplarıyla bir mesire yaylası olan Pürenli, henüz keşfedilmemiş olmasının verdiği avantajla sakinliğinden de asla ödün vermiyor.


6. Uçmakdere, Tekirdağ


Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı bir köy olan Uçmakdere, aynı zamanda ülkemizdeki en lezzetli üzümlere de ev sahipliği yapan önemli bir köy. Deniz kenarındaki ağaçlık alanlarda sunulan kamp hizmetleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Uçmakdere, eşsiz yollarıyla da büyük ilgi topluyor. Yamaç paraşütü sporunun da sıkça yapıldığı bu sarp kayalıklar, mükemmel bir deniz manzarası sunarken yüksekliği ile nefesleri kesmeyi de başarıyor.


7. Acarlar Longozu, Sakarya


Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan Acarlar Longozu, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci longozu olma unvanını da elinde bulunduruyor. Cennetten bir parça olarak nitelendirebileceğimiz Acarlar Longozu, gerek tabiatıyla gerekse havasıyla bedeninizin yanında ruhunuzu da dinlendiriyor. 2-3 günlük bir kamp ile tüm yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacak Acarlar Longozu, yeşilin hiç görmediğiniz tonları ve baş döndüren oksijen miktarına sahip havasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.


8. İğneada Longozu, Kırklareli


Listemizdeki son tabiat harikası ise Kıyıköy’de yer alan İğneada Longozu. Aynı zamanda dünyada eşi benzeri az bulunabilecek türde bir doğa oluşumu olan bu longoz,  yeşillikler içinde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir doğaya sahip. İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak istediğinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz İğneada Longozu, kamp için de ideal bir yer olarak ön plana çıkıyor.

KATEGORİLER