İstanbul Alışveriş Rehberi


Avrupa ile Asya kıtasını birbirine bağlayan İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehri olarak kabul görüyor. Tarih boyunca birçok ulusun egemenliği altına giren şehir, tarihi ve mimari yapılarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Son yıllarda ülke genelinde artan AVM sayıları, İstanbul'u da içine alıyor. Türkiye'de bulunan 379 AVM'nin %37'si İstanbul'da bulunurken, şehrin otantik pazarları da dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye'nin en büyük AVM'si olan Forum İstanbul, yine İstanbul sınırları içerisinde hizmet veriyor.


Forum İstanbul


Yalnızca Türkiye'nin değil, aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük AVM'si olarak kabul edilen Forum İstanbul, 670.000 metrekare alan üzerine kurulmuş. Türkiye'nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo ile ilk temalı parkı Jurassic Land'in de içerisinde yer aldığı Forum İstanbul'da Decathlon, IKEA, H&M gibi dünyaca ünlü markalarla beraber 300'ü aşkın mağaza ve dükkan bulunuyor.


Eğlenceyi seven her yaştan insan için 10 farklı konseptte eğlence merkezi hizmet veriyor. Funlab Eğlence Dünyası, Ice Trendy Buz Pisti ve Flyride Helikopter Simülasyonu bunlardan yalnızca birkaçı. E5 il TEM Otoyolu'nun bağlantı noktasında konumlanan Forum İstanbul, Bayrampaşa'da ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Alışveriş merkezine ulaşım ağlamak için metrobüs, metro, marmaray, otobüs veya metrobüs kullanabilirsiniz.


Terkos Pasajı


İstiklal Caddesi üzerine konumlanan Terkos Pasajı, Paşabahçe ile Fashion Republic mağazaları arasında kalan sokakta yer alıyor. İlk bakışta pazarı andıran sokağın her iki köşesinde de sıralanmış tezgahlarda uygun fiyatlara ürünler satılıyor. 2 TL'ye tişört bulabileceğiniz pasajda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Terkos Pasajı'na gelmek için metro, metrobüs, vapur, finiküler, otobüs veya minibüsten herhangi birini tercih edebilirsiniz.


Mall of İstanbul


2014 yılının Mayıs ayından itibaren hizmet vermeye başlayan Mall of İstanbul içerisinde, 350'yi aşkın mağaza, Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın en büyük çocuk eğlence alanı Moi Park, 16 salonlu sinema kafe ve restoranlar, 700 kişilik gösteri sanatları merkezi, geleneksel ve modern sanatlar sokağı bulunuyor. Bunlara ek olarak Gustomoi adında, Türkiye'nin her mutfağından örnekleri başarıyla müşterilerine sunan bir gurme center, AVM bünyesinde yer alıyor.


Yok olmaya yüz tutmuş el işçiliklerinin ve zanaatların, bilinirliğinin arttırılması ve geleceğe aktarılması adına kurulan Geleneksel Sanatlar Sokağı'nda zanaatkarların kullanabileceği otantik bir çarşı bulunuyor. Mall of İstanbul'a dilerseniz metro ve otobüsle ulaşabilir; dilerseniz de alışveriş merkezinin haftanın 7 günü hizmet veren ücretsiz servislerinden yararlanabilirsiniz.


Kapalı Çarşı


550 yıllık tarihiyle İstanbul'un filmlere konu olan ticaret merkezi Kapalı Çarşı, İstanbul'un sembol yerlerinden bir tanesi. Geçmiş zamanlarda muhafazacılar, kürkçüler, takkeciler gibi meslek dallarının faaliyet alanı olan Kapalı Çarşı, dünyanın üstü kapalı en büyük çarşısı olarak kabul ediliyor. Dünyanın belki de en lezzetli lokumlarını tadabileceğiniz, ustalıkla işlenmiş ahşap ürünleri bulabileceğiniz, şifalı otlar ve bitkilerle sağlığınıza kavuşabileceğiniz çarşının en çok ilgi gören bölümü ise kuyumcuların yer aldığı Kalpakçılar Caddesi. Burada standart ürünlerden özel tasarım ziynet eşyalarına kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz.


Antika eşyalar, el dokuması halılar ve eski haritalar gibi ürünler için İç Bedesten'e göz atabilirsiniz. Sandal Bedesteni'nin hemen arkasında yer alan bit pazarında ise oldukça uygun fiyatlara ikinci el ürünler satılıyor. Fatih ilçesinde konumlanan ve pazar günü hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 19.00 arasında ziyaretçilerine kapılarını açan Kapalı Çarşı'ya ulaşmak için tramvay, otobüs ve marmaray kullanabilirsiniz.


Kadıköy Tarihi Salı Pazarı


Göztepe metrosunun hemen çıkışına cuma günleri kurulan Kadıköy Tarihi Salı Pazarı'nda aklınıza gelebilecek çoğu ürünü bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak ikinci el ürünlerin ve kumaşların satıldığı pazarda, teknolojik eşyalardan meyve - sebzeye kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. 50 TL'ye tişörtler, 100TL'ye montlara rastlatacağınız pazar, İstanbul'da ucuz alışveriş der demez akla ilk gelen yer. Fakat ucuzluk rüzgarına kapılıp pazara girer girmez alışverişe başlamayın. İlk olarak tezgahları gezip fiyat araştırması yapın. Kadıköy Tarihi Salı Pazarı'na ulaşım da oldukça rahat. Metro, otobüs veya minibüs kullanarak pazara ulaşabilirsiniz.


En uygun İstanbul Turları için bakınız.

KATEGORİLER