İspanya’nın Gözdesi: Cordoba


Endülüs Özerk Bölgesi, İspanya’nın 17 farklı özerk bölgesinden bir tanesi olup, Cordoba’da bu bölgede yer alıyor. Romalılar tarafından inşa edilen şehir, 8. yüzyılda Endülüs Emevileri’nin hakimiyetine geçti. Cordoba’nın şehir merkezi 1984 senesinde ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Böylelikle günden güne gelişen kent, günümüzde İspanya’nın en çok turist alan şehirlerinden biri haline geldi.


Gezilecek Yerler


Yüzyıllar boyu İslamiyet’in yaygın olduğu Cordoba’da dönemin mimari eserleri günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Bu mimari eserlerin en önemlisi olarak La Mezquita karşımıza çıkıyor. İlk olarak Romalılar tarafından inşa edilen yapı, o dönemlerde tapınakken, Vizigotlar tarafından bazilikaya, Arap egemenliği sırasında da camiye dönüştürülmüş. 3. Abdurrahman tarafından 936 yılında inşaatına başlanan Medina Azahara ise dönemin en ünlü antik kenti olarak tarihte yer alıyor. İçerisinde saray, cami, evler ve bahçelerin de bulunduğu bu antik kent tam tamına 300 yılda tamamlanmış. Cordoba’da ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerse Aristokrat Sarayı ve Müzesi, San Lorenzo Kilisesi, Roma Köprüsü, Christian Monarchs Kalesi, Judeira, San Miguel Kilisesi ve Calle de las Flores.


Yapılacak Aktiviteler


İlk önce Romalıların, daha sonra da Arapların hakimiyetinde olan Cordoba, tarihi ve doğal güzellikleriyle turistlerin gözde şehirlerinden biri. Orta ölçekli bir Avrupa şehri sayılan Cordoba’da mimari yapısı korunarak günümüze kadar gelmeyi başaran pek çok tarihi eser bulunuyor. Siz de dilerseniz Cordoba’nın tarih dolu sokaklarını gezebilir, yorulduğunuzda da birbirinden güzel kafe veya publarında yemeğinizin ve içkinizin tadını çıkarabilirsiniz.


Yeme İçme


İspanya’nın her bölgesinde farklı bir yemek kültürü hakim. Endülüs mutfağı da kendi içerisinde İspanya mutfağından ayrılıyor. Cordoba’da mutlaka denemeniz gereken yemekler arasında soğan ve domates ile güveçte hazırlanan boğa kuyruğu (rabo de toro) ve soğuk domates çorbası (gazpacho) bulunuyor. Tapas, İspanyol mutfağının değişmez lezzetlerinden bir tanesi. Genellikle bira veya şarabın yanında tüketilen lezzetlerden birkaçı, tapas, peynirli, yumurtalı, etli, sebzeli yemekler. Cordoba’da ziyaret edebileceğiniz en ünlü restoranlar ise Taberna Laque, ReComiendo, Bodegas Mezquita Corregidor ve Cielito Lindo.


Konaklama


Cordoba’da her bütçeye uygun otel, hostel, pansiyon mevcut. Özellikle gençler için geceliği 10 avrodan başlayan oteller genellikle turistlerin ilk tercihi oluyor. Konforuna daha düşkün insanlar için de pek çok otel ve pansiyon seçeneği var. Funky Cordoba ve Pension Lucano ise gençlerin en çok tercih ettiği hostellerden sadece birkaçı. Bu hostellerde konaklamanın gecelik fiyatı 10 avrodan başlıyor. Apartmentos Alberco Deluxe ve Apartamentos Plaza de Austria ise diğerlerine oranla daha iyi hizmet alabileceğiniz tesisler. Fiyatlar ise 60 avro ile 190 avro arasında değişiyor.


Alışveriş         


Cordoba’da alışveriş yapmak isteyenlerin ilk uğradıkları yerler, Mezquita bölgesi ve şehir merkezi oluyor. Fakat bu bölgeler aynı zamanda en çok turist çeken yerler olduğu için fiyatlar da haliyle biraz yüksek. Şehrin diğer alışveriş yerleri ise Cruz Conde Caddesi, Gran Capitan Bulvaro ve Ronda de los Tejares Meydanı. Tekstil alışverişi yapmak isteyenler Matilde Cano ve Calle Gondomar, ikinci el ürünleri alacaklarsa Artesanos ve Juderia Çarşısı’nı ziyaret edebilir. Zoco bit pazarı da antika düşkünüyseniz sizin için harika bir alternatif olabilir.


Eğlence ve Gece Hayatı


Endülüs bölgesinde bulunan Sevilla ve Granada’ya oranla Cordoba’da gece hayatı daha sakin geçiyor. Gündüz saatlerinde daha hareketli olan şehirde yine de eğlenebileceğiniz birçok gece kulübü, bar ve tavernalar bulunuyor. Üstelik tavernalarda Flamenko gösterileri de izlemeniz mümkün. Cordoba’da gece hayatı en çok nerede hareketli diye soracak olursanız, vereceğimiz ilk cevap El Cardinal bölgesi olur. Şehrin diğer hareketli yerleri ise Atrio, Glace, El Aventurero ve Vial Norte.


Ulaşım


Cordoba’ya en kolay ulaşım yolu uçak, ancak aktarmalı uçuşların çok daha uygun olduğunu söylemekte fayda var. Cordoba varışlı uçuşların geneli İstanbul’daki havalimanlarından gerçekleşiyor. Genellikle aktarmalı uçuşların yapıldığı şehre uçak bileti fiyatları 199 Euro’dan başlıyor, 499 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Tabii belirli tarihlerde firmaların düzenlediği kampanyaları yakalayarak daha ucuza da bilet bulabilirsiniz. Şehre düzenlenen seferler arasında en uygun uçak bileti sunan havayolu şirketleri arasında Lufhansa, Türk Hava Yolları, KLM ve British Airways bulunuyor.

KATEGORİLER