İspanya’nın Görünmeyen Kahramanı: Endülüs


İşler yoğun geçiyor, birkaç hafta sonra gelecek 3 günlük tatil bile bekleniyor ve İnternet’te araştırmalar yapılıyor. Bir yandan bütçe hesabı yapılıyor bir yandan da haritadan gidilecek yerler seçiliyor. Bu araştırmaların sonucunda elemeleri geçen ülkelerden birisi istisnasız İspanya olur. Biraz güneş biraz Gaudi, biraz tarih biraz da alışveriş derken, kendinizi bu ülkeden şehir seçerken bulursunuz ama bir detaylar genelde atlanır. İspanya sadece Barselona ve Madrid’den ibaret değil elbette. İşte bu ülkenin en değerli bölgelerinden birisi olan Endülüs bölgesi hakkında bilmeniz gerekenler:


Endülüs Bölgesindeki Şehirler


İspanya’yı oluşturan özerk bölgelerden biri de Endülüs. Bölge, ülkenin güneyinde yer alıyor ve bu özelliği nedeniyle genelde yaz tatillerinde daha çok ziyaretçi alıyor. Bu bölgenin öne çıkan ülkeleri ise Sevilla, Malaga, Granada ve Cordoba. Endülüs bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olan Sevilla ile İspanya gezinize başlayabilirsiniz.


Gezilecek Yerler


İspanya’da Gaudi eserlerinden de öncesine şahit olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İspanyollar öncesinde burada hüküm süren toplumların izleri hala özenle korunuyor. Özellikle Granada’da bulunan Alhambra Sarayı, bölgede Müslümanlığın hakim olduğu yıllarda yapılmış ve o motiflerle hala şehrin en yüksek yerinde bütün ihtişamıyla duruyor. Cordoba Camii de o dönemlere ilgi duyanları fazlasıyla memnun edebilecek bir yapı. Bunların dışında İspanyol dönemi yapıları da kusursuz bir şekilde bu tabloyu tamamlıyor ve size gezmeye doyamayacağınız bir tatili vadediyor.


Yeme İçme


İspanya denince akla ilk olarak Paella gelse de, Endülüs bölgesinde fazlasıyla yemek seçeneğiniz bulunuyor. Öncelikle klasik Akdeniz mutfağını denemeniz gereken bu bölgede deniz mahsulleri oldukça çeşitli ve lezzetli. Yine İspanya’ya yayılmış olan Tapas kültürünün de çıkış noktası Endülüs bölgesidir. Neredeyse her restoranda bu yemeklerin en lezzetlilerini makul fiyatlarla tatmak mümkün. Bunların dışında bu bölgede yüzyıllar boyunca hüküm süren Arap kültürü, yemeklere de yansımış durumda. Et yemeklerine de fazlasıyla yer verilen Endülüs mutfağında sizi zorlayacak en önemli konu, ne yiyeceğinize karar vermek olacak. Son olarak farklı bir tat denemek isterseniz, farklı baharatlarla zenginleştirilmiş soğuk domates çorbası olan “Gazpacho”yu tercih edebilirsiniz.


Konaklama


Öncelikle iyi haberi verelim; İspanya’nın büyük şehirlerindeki pahalılık buralarda yok. Gerek konaklama gerekse yemeklerde bütçenizi daha az zorlama şansına sahipsiniz. Endülüs turuna katılmaya karar verdikten sonra kendinize bir merkez belirlemeniz işinizi kolaylaştırabilir. Şehirlerarası seyahat uzun zamanınızı almayacağı için merkezde konaklamak ve günübirlik turlarla diğer şehirleri görmek, yorulmadan keyifli seyahatler yapmanıza da imkan verecektir. Malaga sunduğu konaklama alternatifleri ile diğer şehirlerden bir adım öne çıkıyor. Zaten uçuşunuzu direkt bu şehre yapacağınız için oteli de buradan seçmek, size fazladan zaman kazandırabilir. Upuzun sahilleri olan Malaga’nın havası ve manzarası da keyfinizi artıracak şüphesiz. Konaklama ücret olarak da birçok seçenek sunan Malaga’da dilerseniz deniz manzaralı lüks bir otelde kalabilir, dilerseniz de şehir merkezinde temiz ve güvenli hostellerde kalarak bütçenizin büyük bir kısmını alışverişe ayırabilirsiniz.


Ulaşım


En büyük şehri Sevilla olan Endülüs bölgesinin turizm merkezi Malaga, İspanya’nın en güneyinde yer alıyor. Aylarca süren güneşli havasıyla tatilcilerin en uğrak noktası olan bu şehri gezmek için en az 1 haftanızı ayırmanızı öneriyoruz. Uluslararası bir havaalanının da bulunduğu Malaga’ya ulaşım oldukça kolay. İstanbul’dan Malaga’ya direkt uçuşlar mevcut. Diğer şehirlere geçiş yapmak isteyenler içinse otobüsler ya da araç kiralama seçenekleri ön plana çıkıyor. Endülüs’teki şehirlerin çok büyük olmaması ve aralarındaki mesafelerin de az olması, bu geçişlerin yorucu bir hale gelmemesini sağlıyor.

KATEGORİLER