İspanya'nın Eğlence Başkenti: Toledo


Medeniyetin asil izlerini taşıyan İspanya’nın her köşesi eğlence dolu şehri Toledo’da zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil hakikaten. Her anını doya doya yaşayacağınız bu tarih kokan şehir gece hayatıyla, cana yakın insanlarıyla yediden yetmişe herkesin ilgisini topluyor.


Gezilecek Yerler


Toledo Katedrali: Gotik bir mimari tarza sahip olan bu katedral Toledo’nun en gözde kilisesi. III. Fernando tarafından inşa edilen katedral Katolik kilisesine bağlı olarak Hristiyan dünyasının en kutsal yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Toledo Başpiskoposluğu’nun resmi binası olan katedral 120 metre yüksekliğe ve 59 metre genişliğe sahip.


El Graco’nun Evi: Dünyanın en iyi maniyerist sanatçılarından biri olan El Graco’nun yaşadığı bu ev sizleri bambaşka bir dünyaya götürecek. El Graco yaşamı boyunca ressamlık, mimarlık ve heykeltıraşlık gibi birçok sanat dalında adını dünyaya duyuran ülkenin en değerli sanatçılarından biri. Bu müzede ve diğer birçok kilisede saygıdeğer sanatçının birbirinden özel eserleri sergileniyor.


Alcazar Kalesi: Roma İmparatorluğu’nun sarayı üzerine inşa edilen kale daha önce kışla hapishane ve halı imalathanesi olarak da kullanılmış. 16. yüzyılın başlarında temelleri atılan kale Rönesans tarzında bir mimariye sahip. Kalenin içerisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir Askeri Müze bulunuyor.


Santiago del Arrabal Kilisesi: Müdeccen mimari yapısıyla ilgi çeken bu kilise görenleri hayran bırakıyor. Dış cephesindeki kule, dış cephe, Plateresk altar panosu ve iç mekân tasarımı tamamıyla müdeccen bir mimari yapıda tasarlanmış ve mimari tarzıyla şehrin en önemli kiliselerinden.


Eski Bisagra Kapısı: İçerisinde İslami mimarinin izlerini taşıyan bu kale İspanya kralı VI. Alfonso’nun şehre giriş yaptığı en önemli şehir kapısı. 10. yüzyılda inşasına başlanan kale ismini Arapça “Bab-Al-Saqra” üçlemesinden alıyor. Toledo Sultanlığı’nda kullanılan kalenin ön cephesinde İspanya Kralı V. Carlos’a ait arma var.


Yapılacak Aktiviteler


Gerçek şu ki Toledo’da pek fazla aktivite alanları yok. Nadir de olsa birkaç su sporu aktivitesi bulunuyor. Şehir merkezi yakınlarında kumarhaneler bulunuyor. Eğlenmek için odadan kaçış oyunları düzenleyen oyun ve eğlence merkezleri de var. Boya ve çömlekçilik atölyeleri de yerel halk tarafından tercih edilen aktivitelerden. Mini golf yapmak isterseniz Angola’da birkaç mini golf sahası var.


Yeme İçme


İspanyol mutfağının şanını bilmeyen yoktur. Medeniyetin başkenti İspanya’nın yemek kültürü zengin lezzet çeşitlerine sahiplik yapıyor. İspanya’nın en meşhur yemeği tapas ile lezzet keşfinize başlayabilirsiniz. Tapas’ın içerisinde meşhur İspanyol peyniri, jambon, sos ve çeşitli baharatlar bulunuyor. Bir diğer meşhur lezzet Paella yerel halk tarafından genellikle öğle yemeğinde tercih ediliyor. Bu dillere destan yemeğin içerisinde pirinç, safran, karides, tavuk, sosis ve bazen salyangoz kullanılıyor. Endülüs topraklarından sofralara taşınan bir diğer lezzet Gazpacho ise içerisinde domates, biber, soğan, sarımsak, zeytinyağı gibi malzemeler barındıran fevkalade bir İspanyol yemeği.


Konaklama


Toledo’da otel fiyatları bölgeden bölgeye değişiyor. Daha ekonomik fiyatlar için Oasis Backpackers' Hostel, Hotel Sol gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Lüks otelleri tercih ederseniz Hotel Hospederia De Los Reyes ve Cigarral El Bosque bölgenin en iyi otellerinden.  


Alışveriş


Bölgede hediyelik eşyalar satan birçok mağaza mevcut. Bu mağazalarda meşhur kılıç ve bıçaklar, el yapımı seramikler, el yapımı ahşap oyma eşyalar ve anahtarlıklar satılıyor. Toledo Katedrali çevresinde bulunan küçük dükkânlarda birçok hediyelik eşyaya ulaşabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Toledo’da gece hayatı için birçok kulüp, bar ve pub var. Şehrin tarih kokulu manzarası karşısında İspanya’nın meşhur kırmızı şarabı Sangria’dan yudumlayın ve anı yaşayın. Toledo’nun en popüler yerleri arasında Mama Paca, El Ultimo Bar, Enodiffusion, BigParty, Gin Club El Candil bulunuyor. Yılın her nisan ayında El Corpus Festivali ve her ekim ayında Safran Festivali düzenleniyor.


Ulaşım


İstanbul’dan Madrid’e direkt uçuşlar gerçekleşiyor. Madrid’den Toledo’ya otobüs veya hızlı tren seçenekleri var. Şehir içi ulaşımlarda her yer birbirine yakın olduğu için yürümeyi veya bisiklet kiralamayı tercih edebilirsiniz.

KATEGORİLER