İlk Kez Uçağa Bineceklere Altın Değerinde Tavsiyeler


İlkler çoğu zaman insana heyecan verdiği gibi beraberinde korkuları da getirir. Alışkanlıkların tamamen dışında olan bu ilk hele bir de uçuş konusunda yaşanıyorsa hissedilen telaş iki katı artıyor. Havalimanında yapılması gereken işlemlerden uçak içerisinde geçecek olan süreye kadar akıllarda dolusuyla soru işaretine ilk uçuş öncesinde rastlamak mümkün. Ancak derin bir nefes almanızda fayda var çünkü buradaki tüyolar sayesinde sorunsuz ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.


Bilet bilgilerinizi saklayın


Uçuş öncesinde yapılması gereken ve karmaşık gibi görünen bir işlem bilet almak. Sandığınızdan çok daha kolay olan bu işlemde bilgilerinizi doğru verdiğinizden emin olmanız gerekli. Ayrıca bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta varış yeri. Eğer gideceğiniz şehirde birden fazla havalimanı varsa size en uygun olanını seçin. Bilet alımı sonrasında size gönderilen mail ve SMS bilgilendirmelerini de kesinlikle silmeyin.


Havalimanına nasıl ulaşacağınızı önceden belirleyin


Havalimanına ulaşım konusunda stratejik davranmanız gerekiyor. Aksi takdirde beklenmeyen bir trafik ya da gelmeyen bir otobüs uçağı kaçırmanıza neden olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak adına şehrinizin trafik yoğunluğunu, bu yoğunluğun saatlerini ve en çok nerelerde olduğunu iyi araştırın. Hatta uçak saatlerinizi de bu yoğunluklara denk gelmeyecek şekilde ayarlamanız faydalı olabilir. Ardından havalimanına hangi taşıtla gideceğinize karar verin. Kendi aracınızla gidecekseniz otoparkın durumunu, havayolu servisleriyle gidecekseniz servis güzergahlarını ve varış süresini, şehir içi otobüslerle gidecekseniz hangi numaralı otobüsün ne kadar sürede havalimanında olacağını önceden öğrenin.


Bagaj ayrımına dikkat edin


Her havayolu firmasının ve bilet sınıfının sunduğu bagaj hakları farklı. Bu nedenle uçağınıza adım atma işlemlerine başlamadan önce bagajınızın ağırlığından emin olun. El bagajınız belirtilen kilonun üzerinde değilse boşu boşuna bagaj teslimi için beklemenize gerek yok. Eğer valiziniz belirtilen el bagajının üzerinde olursa bagaj teslim noktalarına gitmeniz gerekir.


Uçuştan en az 2 saat önce havalimanında olun


Bu durum birçok kişinin hoşuna gitmese de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında. Eğer uçuşunuza çok kısa bir süre kala havalimanına ulaşırsanız uçağınızı kaçırma ihtimaliniz yüksek olabilir. Bagaj teslim yerlerinin uçuştan belli bir süre önce kapandığını da hatırlatmak isteriz. Bu nedenle rahatça bagajınızı teslim etmek ve herhangi bir sorunla karşılaşmamak için uçuşunuzdan en az 2 saat önce havalimanında olmanızda fayda var. Ayrıca tatil zamanları, hafta sonları ve bayram günlerinin öncesi havalimanının yoğunluğunu hesaba katarak hareket edin. Böyle zamanlarda güvenlik noktalarında uzun kuyruklar olabiliyor.


Terminallere dikkat edin


Havalimanlarının genelinde, özellikle büyük olanlarında iç hatlar için ayrı dış hatlar için ayrı terminaller bulunuyor. Gideceğiniz terminale dikkat ederek ilerleyin ve aksi bir durumun yaşanmasının önüne geçin. Çünkü uçuş öncesinde başka bir terminale gitmeniz size zaman kaybı olarak geri dönebilir ve bu durumda da hem strese girebilir hem de uçağınızı kaçırabilirsiniz.


Check-in işlemlerinizi gerçekleştirin


Biletinizi almanız uçağa giriş yapmanız için yeterli değil. Eğer bilet aldıktan sonra başka işlem kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Size verilen kodlarla birlikle isterseniz online isterseniz de havalimanındaki noktalardan check-in yaptırmanız gerekiyor. Havalimanında check-in yaptırmak için uçak bileti aldığınız havayolunun bankolarına gitmeniz yeterli. Burada yurt içi uçuşu yapacaksanız kimliğinizi, yurt dışı uçuşu yapacaksanız pasaportunuzu göstererek biniş kartınızı alıp, bagajınızı teslim ediyorsunuz. Eğer online check-in yapmak isterseniz uçak bileti aldığınız hava yolunun resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor. Uçuşunuzdan 24 saat önce açılan online check-in seçeneği uçuşunuza 60 dakika kalana kadar devam ediyor. Bu süreler havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebiliyor da tabi. Online check-in için sizden istenen bilgileri ve PNR kodunuzu girdikten sonra işleminiz tamamlanıyor. Uçuş sırasında yalnızca el bagajınız varsa bagaj teslim noktalarına uğramadan size verilen QR kodla ya da havalimanında yer alan kiosklardan aldığınız biniş kartınızla uçağınıza binebilirsiniz.

KATEGORİLER