İlk Bakışta Etkileyen Dünyanın En Güzel 10 Kanyonu


Milyonlarca yıl boyunca kuşkusuz dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerinden olan kanyonların en güzellerini sizler için seçtik. Manzaralarıyla nefes kesen bu kanyonları, “gezilecek yerler” listenize mutlaka eklemelisiniz.


1- Fjäðrárgljúfur Canyon, İzlanda


Volkanik kaya üzerine 100 metre derinlikte oyulmuş ve en az 2 km uzunluğunda bir kanyon olan Fjäðrárgljúfur Canyon etkileyici manzaralarıyla ünlü. Fjäðrárgljúfur Canyon, pastoral Kirkjubæjarklaustur Köyü’nün yakınında yer alıyor. Kanyon, İzlanda'nın güneydoğusunda konumlanan Fjaðrá Nehri’nin içinden geçiyor. 9000 yıl önce buzullar ve kayaçlardan akan su ve erozyon ile doğal yollarla oluşan kanyon, İzlanda turunuzun unutulmazlarından olacak.


2- Gorges Du Verdon, Fransa


Grand Canyon du Verdon olarak da bilinen Gorges du Verdon’un derinliği 700 metre ve uzunluğu ise 21 km. Kanyonun ağzı Arizona'nın Büyük Kanyon’undan çok daha küçük olmasına rağmen, Gorges du Verdon daha derin, vahşi ve güzel.


3- Antelope Canyon, Arizona, ABD


Arizona'da yer alan Navajo Indian Reservation'daki Antelope Kanyonu, Amerika'daki en çok fotoğraflanan kanyonlardan biri olma özelliğine sahip. Aslında kutsal ve manevi bir yer olan bu kanyon aynı zamanda insanı mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Doğanın özene bezene yarattığı özel bir sanat eseri sanki. Parlak pastel renklerin hayal edilemeyecek uyumu, heybetli kumtaşlarının ilginç şekilleri kesinlikle görülmeye değer.


4- Kali Gandaki Gorge, Nepal


Yerel dilde Andha Galchi olarak bilinen Kali Gandaki Gorge, Nepal'in Himalaya Dağları'nda çarpıcı bir yerdir. Bazı uzmanlar dünyanın en derin boğazı olduğunu belirtse de halen netleşmemiştir. Kali Gandaki Gorge kanyonunun en ilgi çeken bölgesi ise tırmanış aktivitelerinin de yapıldığı 2 heybetli dağ. Kanyonun batısında bulunan 8,167 metre yüksekliğindeki Dhaulagiri ve Annapurna'nın görkemli zirvesine (8,091 metre) tırmanabilirsiniz. 2,520 metre yüksekliğindeki Kali Gandaki Nehri ise tek kelimeyle muhteşem.


5- Tiger Leaping Gorge, Çin


Güneybatı Çin'deki Lijiang Eski Kent'inin yaklaşık 100 km kuzeybatısında konumlanan Jade Dağı ile Haba Dağı arasında uzanan Yangtze Nehri üzerindeki Tiger Leaping Gorge dünyanın en derin kanyonlarından biri.


6- Colca Canyon, Peru           


Colca Kanyonu, Güney Peru'daki Colca Nehri'nin yakınında bulunan büyüleyici bir kanyondur. Arequipa'nın yaklaşık 160 km kuzeybatısında yer alıyor. 4.160 metre ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Büyük Kanyon'dan 2 kat daha derin. Bununla birlikte, kanyonun duvarları Büyük Kanyon'un duvarları kadar dik değildir. Colca Vadisi, İspanyol sömürge döneminde kurulmuş. Özellikle Collaguas ve Cabanas'ın da yaşadığı kasaba ve renkli bir Ande Vadisi ile çevrili olduğu için her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Yöre halkı hâlâ atalarının geleneklerini koruyor.


7- Fish River Canyon, Namibya


Namibya'daki Fish River Canyon (Balık Nehri Kanyonu), Grand Canyon'dan sonra dünyadaki en büyük 2. kanyondur. Bu görkemli manzara eşliğinde trekking yapmak gerçekten de nefes kesici. Yükselen kaya yüzleri ve derin vadiler, su erozyonu ve yerkabuğundaki hareketlerden dolayı vadinin çökmesi sonucu 500 milyon yıl önce oluşmuştur. Kanyonun en alçak noktası 27 km derinlikte, genişliği 550 metre ve uzunluğu ise 160 km.


8- Samaria Gorge, Yunanistan


Girit'te (Yunanistan) bulunan Samaria Kanyonu, Avrupa'nın en uzun kanyonlarından biri olma unvanını taşıyor. Bu bölgede nadir bulunan flora ve faunalar ise herkesi büyülüyor. Kanyonda doğal olarak oluşan dağlar yüksek ve oldukça diktir. Kanyon sınırları içerisinde yer alan meşhur Samaria Geçidi, Girit'te Knossos'taki Minos Sarayı’ndan sonra en çok ziyaret edilen 2. turistik yer. Yunanistan’ın en popüler yürüyüş rotalarından biri de bu kanyonda bulunuyor.


9- Bakır Kanyonu (Copper Canyon), Meksika


Bakır Kanyonu (Barranca del Cobre) Kuzeybatı Meksika'da, ülkenin en görkemli manzaralarını sunan eşsiz bir yer. Bakır Kanyonu bölgesi, 6 nehir tarafından yıllar içinde oluşan 20 kanyon serisinden oluşuyor. Kanyon, yerli Raramuri (Tarahumara) halkının geleneksel evi ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatan Bakır Kanyonu’nun uzunluğu 600 km ve genişliği 250 km. Batı Yarımküre'de yapabileceğiniz en ilginç tren yolculuğu burada; Bakır Kanyonu demiryolunda sizleri bekliyor. Tren yolculuğunuzda Chihuahua şehrini, Chihuahua ve Los Mochis arasındaki 37 köprü ile 86 tüneli görebilirsiniz.

KATEGORİLER