İki Günde Belgrad Turu


Sırbistan’ın kalabalık ve en büyük şehri olan Belgrad, Tuna ve Seva nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. Aynı zamanda Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Belgrad, kelime olarak “Beyaz Şehir” anlamına geliyor. Asırlar boyu çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Belgrad, farklı kültürlerden izleri barındırıyor. Yaklaşık 2 milyAon nüfusu olan Belgrad, ülke nüfusunun yüzde %23’üne ev sahipliği yapıyor. Şehir genelde karasal iklimin etkisinde olup yazları sıcak ve nemli, kışları ise soğuk geçiyor. Belgrad tarihi, caddeleri, restoranları, kafeleri ve uygun fiyatları ile gezi meraklılarının ilgi odağında.

Kalemegdan

Belgrad’ı ziyaret edenlerin kesinlikle uğraması gereken ilk durak Kalemegdan yani diğer bir adıyla Belgrad Kalesi. Belgrad Kalesi yüksek konumu itibari ile enfes bir Seva ve Tuna nehri manzarası sunuyor. Günün her anı ziyarete açık olan kale içerisinde Sırp asıllı olan Sokullu Mehmet Paşa’nın çeşmesi ve gezebileceğiniz bir de askeri müze bulunuyor. Ayrıca Sırpların Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kazandıkları zafer anısına diktikleri kale olan Pobednik’i de burada görmeniz mümkün.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın en ünlü, en popüler ve neredeyse her zaman kalabalık olan caddesi Knez Mihailova, kafeleri, alışveriş mekanları, restoranları ve bistroları ile oldukça dikkat çekecek cinsten. Trafiğe kapalı olması, sağda ve solda yer alan binaları ve binaların altındaki yeme içme, alışveriş mekanları ile İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne bir hayli benzediğini söyleyebiliriz. Ayrıca buradaki binalar mimarisiyle de her göreni büyülüyor. Burada akşam üstü yemek yerken, yorgunluk kahvenizi yudumlarken Belgrad’ı ve Belgrad insanının koşuşturmasını izleyerek seyre dalabilir, gözünüzü kapatıp kendinizi kalabalığın sesine bırakabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, yaşadığı dönemde yeterince ilgi görememiş, değeri anlaşılmamış ve aynı zamanda günümüzdeki birçok cihazın altyapısını hazırlamış olan bilim adamı Nicola Tesla’nın yaptığı çalışmaların ve icatların demolarını görme imkânı bulacağınız eşsiz bir müze. Mucit ve icat severlerin ilgisini çekecek olan bu müzede Tesla’nın hayatına dair birçok bilgi edinebilir ve zamanının ötesine ışın tutan icatlarına göz atabilirsiniz.

Hacı Hüseyin Kethüda Camii (Bayraklı Cami)

Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış olan bu cami, Osmanlı döneminde yapılan camilerden günümüze ulaşmış, eşi benzeri olmayan bir yapı. Camiye tepesinde asılı olan ve İslam’ı simgelediğine inanılan bir bayrak olması nedeni ile Bayraklı Cami deniyor. Günümüzde de hala aktif olarak kullanılan cami, Belgrad turunuzun unutulmazlarından olacak. Kesme taşlardan inşa edilen bu cami, defalarca restore edilmesine rağmen yine de bu camide eski Osmanlı mimarisine ait birçok şey bulacaksınız. Günümüzde de hala aktif olarak kullanılan cami, Belgrad turunuzun unutulmazlarından olacak.

Ada Ciganlija

Belgrad’da deniz olmamasına rağmen hafta içi 100.000 hafta sonu ise neredeyse 300.000 civarında ziyaretçisi olan bir adası olması fazlasıyla dikkatinizi çekecek. Belgrad’ın Seva Nehri’ne bakan yamacında yer alan bu adada saatlerin nasıl geçtiğini hakikaten anlamak güç. Daha sonradan yapay olarak kıyı bağlantısı yapılmış ve ada şekline dönüştürülmüş. Ada Ciganlija, merkezi bir konumda olması ve adada yapılan birçok sosyal aktivite nedeniyle son yıllarda inanılmaz rağbet gören yerlerin başında geliyor. Adanın neredeyse tamamı yeşillik alanlardan oluşuyor. Burada arkadaşlarınız ile futbol, basketbol maçı yapabilir, golf sahalarına gidebilirsiniz. Bunun yanında daha birçok spor aktivitesi de yapma imkanınız var. Ayrıca bisikletinizle adayı gezebileceğiniz bisiklet yolları ve koşu parkurları da yer alıyor. Popülerliğinin ve ziyaretçilerin gittikçe artmasından dolayı Ada Ciganlija, “More Beograda” yani “Belgrad’ın Denizi” olarak da adlandırılıyor.

Trg Terazije (Terazije Meydanı)

Ünlü Knez Mihailova Caddesi’nin başlangıcı olan bu meydan, adını zamanında Osmanlı Devleti’nin inşa ettiği su kulesinden alıyor. Burada Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Robert De Niro ve Brad Pitt gibi birçok ünlü ismin konakladığı ve adeta meydanla bütünleşmiş olan Moskva Hotel yer alıyor. Tepesinde bulunan iki adet minareye benzeyen kulesi ve değişik mimarisi ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Trg Terazije Meydanı’nı bulmak aslında hiç de zor değil, çünkü Belgrad’da her yol, her sokak sizi bu meydana çıkaracak.

KATEGORİLER