İğneada'da Mavi Yeşil Kucaklaşması


Mavi ve yeşil renklerinin muhteşem uyumunu gözlemleyebileceğiniz İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde Karadeniz’e yakın sahilleri bulunan bir beldesi aslında. Henüz keşfetmeyen varsa mutlaka gidip doğanın kucağında kitap okumalı ve tatlı bir masal gibi olan sessizliğinde dinlenmeli. Tanrının özene bezene yarattığı İğneada’da bizi neler bekliyor, diyorsanız işte cevap:


Gezilecek Yerler


İlçenin Sarpdere Köyü’ne yakın bir mesafede bulunan Dupnisa Mağarası, Trakya’nın turizm açısından hareketlendirilen tek mağarası olmuş. Yeşilin bol olduğu bir alanda gizlenmiş olan bu mağaranın içinde yer altı gölleri, nehirleri ve çeşitli mağara oluşumları bulunan mağaranın giriş ücreti ise 6 TL. Bulgaristan sınırına oldukça yakın bir yerde konumlanan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, 2007 yılından beri 5 adet doğal gölüyle hizmet veriyor. Üstelik burada bulunan şelaleler için düzenlenen özel turlara da katılabilirsiniz. Her daim sessiz ve sakin bir atmosfere sahip Beğendik Köyü’nde, tertemiz bir deniz bulacaksınız. İğneada’da mavinin yeşille kucaklaştığı sahillerde vakit geçirmeyi planlıyorsanız biraz rüzgârlı olduğunu hatırlatalım. Ee, ne de olsa bir Karadeniz sahili. İğneada’nın batı tarafında yer alan İğneada Feneri, bu rüzgarlardan pek etkilenmiyor ve bu sebeple turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.


 Yapılacak Aktiviteler


İğneada’da yapacağınız her şey sizin kişisel huzurunuz için yapacağınız bir yatırım gibi olacak. Bu yerin her köşesi doğa yürüyüşleri, bisikletle gezintiler ve kamp için inanılmaz uygun. Bir sahil kasabası olan Kıyıköy’de benzersiz anılar biriktirebileceğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Belde merkezine yürüme mesafesinde olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nı kanoyla veya ATV ile gezmek de yapabileceğiniz aktiviteler arasında bulunuyor. Ayrıca pırıl pırıl denizi ve plajlarının keyfini sürebileceğiniz İğneada Sahili, su sporları için de oldukça elverişli.


Yeme İçme


Denize nazır şöyle leziz bir balık yemek isterseniz sizi Liman Restoran’a alalım. Kalamar ve tekir gibi balıkları deneyebileceğiniz bu restoranda yiyeceğiniz mezeler de oldukça lezzetli. Deniz mahsulleriyle aranız yoksa eğer İğneada belde merkezinde konumlanan Dobrodosli Köfte’ye uğrayabilirsiniz. Çünkü bu mekânın köftesi öyle lezzetli ki yer bulmak neredeyse imkansıza yakın. Köy Meydanı’nda konumlanan Kafe Limanköy ise eşi bulunmaz bir kahvaltı sunacak size. Çünkü burada ekmekler sobanın üzerinde kızartılıyor.


Konaklama


Yeşilin kucağında, mavinin huzurunda konaklamayı düşünüyorsanız İğneada Otelleri size seve seve yardımcı olacaktır. İğneada Resort Hotel & SPA, oldukça makul oda fiyatlarıyla hizmet veriyor. Buhar odası, masaj salonu gibi lüks hizmetler sunan bu otel gibi işletmelerden ziyade daha küçük çaplı bir yer arıyorsanız iki kişilik odaları çok daha uygun olan İğneada Motel sizin için daha uygun olabilir.  Kamp kurmak isterseniz konaklama ücretinin çok uygun fiyatlarla  Iğneada Çapulcu Memet Dede Kamp Alanı gibi popüler mekanları tercih edebilirsiniz.


Alışveriş


Eğer İğneada’dan evinize bir şey götürmek isterseniz İğneada balının oldukça ünlü olduğunu hatırlatmak isteriz. İğneada’da bal denince akla ilk gelen yer ise Kamilyacı Balcı Dede. Organik ürünler ilginizi çekiyorsa Demirköy’ün meşhur çileklerinden yapılan reçellerden de yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinize de bu iki ürünü hediye edebilirsiniz. İğneada’da kurulan pazarları ziyaret ederseniz kesinlikle bu yöreye has hediyelik eşyalar ve gıda ürünlerine de göz atmanızı öneriyoruz.


Eğlence ve Gece Hayatı


1982’den beri çilek üretimine katkı sağlamak ve çiftçiyi motive etmek amacıyla düzenlenen Geleneksel Demirköy Çilek Festivali, 2018 yılında 22 - 23 Haziran günlerinde gerçekleşecek. Yaz aylarının gelişinin coşkuyla kutlandığı Yeşilköy Yaz Şenliği ise bu yıl 22 Temmuz’da ziyaretçileriyle buluşacak. Bu festivallere katılabileceğiniz gibi İğneada’nın merkezinde konumlanan Sude Cafe & Bar’da veya Flight Disco & Bar’da da eğlenebilirsiniz.


Ulaşım


Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alan İğneada’ya şehirlerarası otobüs firmalarının seferleriyle ulaşmak mümkün. Zira Kırklareli’nde herhangi bir havalimanı bulunmuyor. Eğer uzak şehirlerden gelecekseniz, ilk önce Atatürk Havalimanı’na gelerek Esenler Otogarı’na ulaşım sağlayarak buradan otobüslerle direkt olarak İğneada’ya geçebilirsiniz.

KATEGORİLER