İçinden Hiç Çıkmak İstemeyeceğiniz Kafe ve Restoranlar


Seyahat severlerin en büyük tutkusu, gittikleri yerlerde yeni mekânlar keşfetmek şüphesiz. Özellikle son yıllarda pek çok ülkede başlayan değişik temalardaki kafe ve restoranlar insanların daha fazla ilgisini çekiyor. Düşünsenize kahvenizi yudumlarken ya da yemeğinizi yerken bir taraftan da içinde bulunduğunuz mekânın size sunduğu atmosferi soluyorsunuz. ’’Tasarım bu kadar etkili olur mu ki benim kahve keyfimde’’ diye soranlardansanız, nutkunuz bile tutulabilir demek yanlış olmaz. İşte bu kadar etkili kafe ve restoranlar hangi ülkelerde bulunuyor gelin hep birlikte inceleyelim.


Doğal Bahçe Kafe, Singapur

Doğanın içinde içeceğinizi yudumlamak istemez misiniz? İşte Singapur’daki bu kafe kelimenin tam anlamıyla doğa âşıklarına hitap ediyor. Etrafınızdaki envaiçeşit bitki örtüsü arasında insan bir nebze de olsa beton yığınlarından sıyrılma imkânı elde ediyor. Burada ister sevdiklerinizde keyifli vakit geçirin, isterseniz de düğün, kutlama gibi özel anlarınız için kiralayın, tercih sizin.


Kinderkookkafé, Hollanda

Bütün ebeveynlerin bayılacağı bu kafe, çocuklara sorumluluk duygusunu aşılamak için 1981 yılında açılmış. Tüm Amsterdam halkının seve seve çocuklarının yaptığı lezzetleri tatması ise kesinlikle görülmeye değer. Çocukların da çok eğlendiğini kabul etmek lazım. Hem yeni şeyler öğreniyorlar hem de ortaya çıkardıkları lezzetleri ailelerinin tatmasına olanak sağlanıyor. Kim bilir belki de bir gün çocuğunuz bu deneyim sayesinde çok ünlü bir aşçı bile olabilir.


Dinner in the Sky, Brüksel, Belçika

Gökyüzünde yemek yemek nasıl bir duygu hiç düşündüğünüz mü? Hayal etmesi bile ilginç oluyor değil mi? Hayal sınırlarını zorlayan bu şahane deneyimi hemen sizle paylaşalım. Gökyüzünün ortasında kocaman bir masa hayal edin, tam 22 kişinin etrafına toplandığı bir masa. Hem de 55 metre yükseklikte. Hayali bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor.  Bir vinç yardımı ile gökyüzüne kaldırılan bu devasa masada oturup bir şeyler yemek ve içmek için mutlaka bir iki hafta önceden rezervasyon yaptırılmalı. E ilgi yoğun, ne de olsa her gün gökyüzünde yemek yemiyoruz değil mi?


The Laundromat Cafe, Kopenhag, Danimarka

Aslında burası bir çamaşırhane. 2004 yılından beri müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı amaçlayan kafe sahipleri bu sıkıcı işi müthiş bir deneyime dönüştürmeyi başarmış. Bir tarafta çamaşırlarınız yıkanırken siz şahane tasarımı ile bu bir türlü bitip gitmeyen zamanı dileğinizi yiyip içerek geçiriyorsunuz. Alkollü alkolsüz içecekleri ile midenizi doldururken kitap, gazete ve dergi gibi kaynakları okuyabileceğiniz güncel bir kütüphanesi bile mevcut.


L’Oisive Thé, Paris, Fransa

Biz burayı ‘’ev ortamında gün yapmaktan sıkılanların mekânı’’ olarak adlandırıyoruz. Çünkü içerisi tam anlamı ile bu havada. Bir taraftan kahvenizi yudumlarken diğer taraftan rahat rahat dedikodunuzu yapma fırsatı veren mekânın en büyük özelliği de burada örgü örülüyor olması. Evet, yanlış duymadınız. Hani şu şişler ile yapılan rengârenk el sanatları var ya işte tam olarak bu. ‘’Örgü kafe’’ temalı bu şahane yerin tasarımı da yine bu işten zevk alanlara hitap edecek nitelikte. Duvarları rengârenk ipler ve örgü malzemeleri ile donatılmış olan kafede, örgü çeşitleri hakkında düzenlenen çeşitli etkinliklere katılma imkânınız bile var.


Disaster Cafe, Lloret de Mar, İspanya

Barselona şehrine yaklaşık olarak 1 saatlik bir uzaklıkta konumlanan bu kafeye kesinlikle sakar insanlar gitmemeli. Çünkü bu kafede her gün 7,8 şiddetinde bir deprem yaşanıyor. Deprem yaşanıyor derken mecazi anlamda kullanmıyoruz. Bildiğimiz deprem sarsıntıları eşliğinde yeme içme imkânı sunuyor bu işletmenin sahipleri. Her ne kadar kulağa çılgınca da gelse, bu unutulmaz deneyimi yaşamak isteyen herkes mutlaka bir defa da olsa uğramalı.


Ithaa Underwater Restaurant (Sualtı Restoranı), Maldivler

Dünyada bir ilk olma özelliğine sahip bu restorana, Maldivler’e yolu düşen herkes mutlaka uğramalı. Düşünsenize suyun 5 km altında, denizi ve içindekileri görerek asla unutulmayacak bir ortamda yemek yiyorsunuz. Paha biçilemez derecedeki bu deneyimi mutlaka öğle saatlerinde yaşamalısınız. Çünkü güneş ışınlarının dik açıyla suyu geçerek içeride oluşturduğu manzarayı hayatınız boyunca unutamayacağınızın garantisini veriyoruz.

KATEGORİLER