Hong Kong'da Gezilecek Başlıca Yerler


Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyılarında bulunan ve Asya’nın en görkemli şehirlerinden birisi olan Hong Kong, içerisinde birçok farklı kültürü barındırıyor. Arkeolojik kazılar sonucunda ilk insanların, Hong Kong’u yerleşim yeri olarak kullandığı ortaya çıktı. Adaları ve bulutlu dağlarıyla Hong Kong’u kısaca tanımlamak gerekirse; hiçbir güvenlik problemi yaşamadan rahat rahat gezip eğlenebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz gökdelenlerin ülkesi.


Victoria Peak


500 metreden fazla yüksekliğe sahip olan Victoria Peak, Austin Dağı olarak da biliniyor. Hong Kong’un en önemli sembollerinden birisi olan zirveyi her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Buraya gidebilmek için 1888 yılında yapılan ve günümüzde de hâlâ hizmet veren tramvayı kullanmanız gerek. Tepeye gündüz çıktığınızda başka gece çıktığınızda bambaşka bir Hong Kong manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca hava kararmaya başladıktan sonra yapılan lazer gösterisi de sizleri fazlasıyla memnun edecek. 


Man Mo Temple


İlgi çekici ve otantik yapısıyla her göreni kendine hayran bırakan Man Mo Tapınağı, bölgede bulunan en eski tapınaklardan birisi olma özelliğine sahip. İçerisinde kutsal olarak sayılan Edebiyat Tanrısı ve Savaş Tanrısı gibi figürler bulunuyor. 1800’lerin ortasında yapılan tapınağı binlerce turist akın ediyor. Taoistler tarafından yapımı tamamlanan yapı, bir süre İngiliz sömürgesi altında kaldı. Tapınağın içine girdiğinizde ise birbirinden farklı tütsü kokuları sizleri başka diyarlara alıp götürecek.


Nathan Road


Özerk bölgelerden birisi olan Kowloon Yarımadası’nda bulunan Nathan Road, alışveriş konusunda çok sayıda seçenek sunan ve şehrin en hareketli bölgesi sayılabilecek bir yer. The Golden Mile olarak da bilinen bu cadde, Hong Kong’un tarihi yapısını ve kültürünü görmek isteyenler için de biçilmiş kaftan. Birçok kafe ve restoranla ziyaretçilerine dinlenme imkânı sunan Nathan Road, hem hatıra kalması hem de sevdiklerinizi mutlu etmek için hediyeler alabileceğiniz yerlerin başında.


Hong Kong Park


Yarımadada bulunan Hong Kong Park, şehirdeki karmaşadan uzaklaşıp muhteşem bir doğanın içinde huzurla dinlenebileceğiniz yerlerden birisi. Tasarımından ve doğal güzelliklerinden dolayı birçok ödül almış olan parkı, her yıl 1 milyonu aşkın insan ziyaret ediyor. Birçok kuş türünün de yaşadığı bu yeşil alan, aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte keyifli zaman geçirmenize yardımcı olur. Parkın içinde bulunan Konservatuar ve Spor Merkezi, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği alan.


Ladies Market


Gece Pazarı olarak da bilinen Ladies Market, Tung Choi Caddesi’nde çok büyük bir alanda yer alıyor. Hong Kong kültürün tüm ayrıntılarını bu pazarı gezerek öğrenmek mümkün. Hediyelik eşya, kıyafet, takı gibi birçok ürünü, her yaşa hitap eden Ladies Market'ten alabilirsiniz. Pazarın içinde sizleri etkileyecek iki büyük alan bulunuyor ve bu alanlarda ayakkabıdan çantaya, ikinci el eşyalardan ev eşyalarına kadar çok sayıda ürün satılıyor. Sadece bazı ürünleri alırken vergi ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.


Po Lin Monastery


1906 yılında inşa edilen ve şehrin en önemli dini tapınaklarından birisi olan Po Lin Monastery, 34 metre yüksekliğe sahip. Dağlarla çevrili olan manastırın içinde büyük bir heykel bulunur ve bu heykel, hoşgörü ve alçakgönüllülüğü öğütleyen Buda’yı temsil ediyor. 268 basamaklı bir merdivenle çıkılan manastırın yapımı yaklaşık olarak 12 yıl sürmüş. Dünyanın en büyük Buda heykellerinden birisini barındıran Po Lin Monastery, şüphesiz Hong Kong turunuzun unutulmazlarından olacak.


Ocean Park


Asya’nın devasa büyüklükteki eğlence merkezlerinden birisi olan Ocean Park, Aberdeen Limanı yakınlarında yer alıyor. Ayrıca dünyanın en önemli yedinci parkı seçilen Ocean Park, düzenlenen çeşitli su aktiviteleriyle meşhur. Ziyaretçilerin ilgisini en çok, parkta sergilenen denizanası ve panda çekiyor. Ailecek gidenlerin, zamanın nasıl geçtiğini anlamadıkları Ocean Park’ı haftanın her günü sabah 10’dan 18’e kadar ziyaret edebilirsiniz.


Disneyland Hong Kong


Lantau Adası’nda oldukça şirin ve küçük bir alanda bulunan Disneyland Hong Kong; Adventure World, Fantastic World ve Main Street USA gibi her biri farklı konseptte tasarlanmış bölümlerden oluşuyor. Main Street USA’da, Amerika’nın tarihi mimarisi, Adventure World de ise Asya ve Afrika temaları sergileniyor. Özellikle çocukların ilgisini çok çektiği için, içerisinin çok kalabalık olduğunu bilmenizde fayda var. 

KATEGORİLER