Hindistan'ın En Ünlü Lezzetleri


Bol baharatlı yemekleriyle dünyaya nam salmış bir ülkeye gidiyoruz bu yazımızda. Hindistan o kadar zengin bir mutfağa sahip ki, tüm lezzetlerini sıralamaya kalksak muhtemelen listenin sonunu hiçbir zaman getiremeyiz. Gidenlerin yüzlerce farklı yemek arasında seçim yapmak için saatlerini harcadığı bu zengin mutfağın, en sevilen ve en çok tercih edilen yemeklerini sizler için bir araya getirdik. İsterseniz gelin lafı fazla uzatmadan bu ağız sulandıran lezzetlere bir de yakından bakalım.


Jalebi Rabdi


Hamurun spiral şekilde kesilerek şekerli bir şurupta bekletilmesiyle yapılan ve kendine has tadıyla zaten damakları mest eden bu lezzet; bir de süt ve çeşitli tatlı baharatların, fındıkla harmanlanması ile elde edilen Rabdi ile servis edilince, karşı konulmaz bir yiyecek olarak listemizdeki yerini alıyor.


Dahi Vada


Mercimek veya undan yapılan bir çeşit hamurun küçük toplar haline getirilerek kızartılmasıyla yapılan bu lezzet, üzerine bolca yoğurt ve baharat konularak servis ediliyor. Bir porsiyonuyla asla yetinmeyeceğiniz bu yiyecek, genellikle ana yemeklerin yanında servis ediliyor olsa bile bize sorarsanız ana yemek olarak tüketilmesinin de hiçbir mahsuru yok.


Chaat


Chaat, her ne kadar sokak yiyeceklerinin genel adı olarak bilinse de aslında bir yiyecek ismi. Kızarmış patates veya ekmeğin üzerine acı biber, nohut, zencefil, yoğurt ve birçok baharat eklenerek hazırlanan bu lezzet, herkesin mutlaka denemesi gereken bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.


Keema


Koyun veya keçi etinin kıyma haline getirilerek içerisine bezelye, soğan, sarımsak, acı biber ve birçok baharat eklenmesiyle yapılan bu yiyecek dilerseniz ekmek arası olarak da servis ediliyor. Öte yandan şimdiden uyarmak gerek, Hindistan’ın koyunları ve bizim koyunlarımız arasında tat ve koku olarak fark var. Zira midesi hassas olanlar denemeden önce bir kez daha düşünmeli.


Pani Puri


Özellikle Hindistan’ın kuzeyinde ve doğusunda sıklıkla karşılaşabileceğiniz pani puri, en sevilen sokak yiyeceklerinden bir diğeri. İçerisi boş olarak kızartılan hamurlar, sonradan soğan, nohut, turşu, acı biber, patates gibi malzemelerle doldurularak yanında enfes bir sosla servis ediliyor. Sokak lezzetlerini seven herkesin en az bir kere denemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.


Idli


Güney Hindistan’ın kahvaltıda en çok tüketilen yiyeceklerinden biri olan idli, siyah mercimek ve pirinç hamurunun harmanlanması ile elde edilen özel bir hamurla yapılıyor. Bir çeşit kek olan idli, genellikle baharatlı bir sosla servis ediliyor. Eğer kahvaltıda ne yesem diye düşünüyorsanız, idlinin tadına bakmanızı tavsiye ederiz.


Dhokla


Pirincin fermante edilmesi ve nohut unu ile harmanlanması sonucu elde edilen bir hamurun, buharda pişirilmesi sonucu elde edilen dhokla, yine kahvaltılarda tüketebileceğiniz hafif tatlımsı bir atıştırmalık. Farklı lezzetler denemeye açık olan herkesin dhoklayı yemesini şiddetle öneriyoruz.


Pav Bhaji


Tereyağlı Hint ekmeğinin karışık sebzeler ve bol baharat kullanılarak yapılan yoğun kıvamlı bir sos ile servis edildiği bu lezzet, yine yanında verilen soğan, limon ve tereyağı ile beraber tüketiliyor. Her ne kadar ana yemeğin yanında servis edilse de tek başına tüketildiğinde dahi oldukça doyurucu olan bu lezzet, bol baharatlı yiyecekler tüketenlerin seveceği cinsten.


Rogan Josh


Oldukça acı bir kırmızı biber ile pişirilen koyun etinin, yoğurt ve bolca baharat ile süslenmesinin ardından pirinç ve ekmekle servis edildiği bu lezzet, özellikle Hindistan’ın kuzey bölgesinde sıkça tüketiliyor. Koyun etine karşı bir hassasiyetiniz yoksa bu lezzeti denemeden dönmeyin deriz.


Chicken Curry


Hindistan’ın belki de en çok tüketilen yemeğinde şimdi sıra, köri soslu tavuk. Kırmızı et sevmeyenlerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bu yemek, hemen her yerde bulabileceğiniz doyurucu ve lezzetli bir yiyecek olarak listemizdeki yerini alıyor.


Biryani


Aromalı bir pirinç türünden yapılan pilavın, farklı yerlerde farklı şekilde servis edilmesiyle oluşan bir yemek briyani. Sade olarak da yiyebileceğiniz gibi; koyun, tavuk veya sebzeyle harmanlanmış olarak da yiyebileceğiniz güzel ve doyurucu bir lezzet.

KATEGORİLER