Hindistan’da Görmeniz Gereken En Önemli Yerler


Bu turlar insanı gerçek dünyadan koparıp farklı bir dünyanın içine sokuyor adeta. Antik ve zengin mirasıyla bir sürü turist çeken Hindistan, kalabalık ve karmaşık şehirler, keşfedilmemiş plajlar, kendine has hayvan türleri ve bitki örtüsüyle gezilmek ve keşfedilmek için bekliyor.


Beş bin yıllık bir tarihe sahip olan Hindistan, Pakistan, Nepal ve Çin arasında kalan bir ülkedir. Himalayalar Hindistan’ın kuzeyinde bulunur. Hindistan’ın güneyinde çöller, plajlar ve tropik yağmur ormanları bulunmaktadır. Ayrıca Hindistan, birçok din ve yerel geleneğin bir arada yaşandığı bir ülkedir. Hindistan deyince akla görkemli ve tarihi saraylar, doğal güzellikler, ünlü Bollywood filmleri, rengarenk sokaklar, muhteşem danslar ve tabii kalabalık nüfus akla geliyor. Hindistan’da birbirinden farklı onlarca din ve gelenek çeşidi bulunmaktadır. Ünlü Hint filmlerinin çekildiği bölgeleri görmek ve oralarda fotoğraf çekmek isteyenler Hindistan’ı mutlaka gezmelidirler. Yemek açısından da çok farklı tatları deneyebilirsiniz. Sevgilinizle ya da arkadaşlarınızla eğlenceli ve sıra dışı bir tatil için Hindistan idealdir.


Hindistan’ın Başkenti: Yeni Delhi

Yeni Delhi, kalabalık ve hareketli bir şehirdir ve Hindistan’ın kültür merkezi haline gelmiştir. Bu şehirde dolaşırken kalabalıktan dolayı dirseklerinizle yol açabilirsiniz. Atmosfer ve kalabalığı açısından İstanbul’a da çok benzemektedir. Yaz aylarında kavurucu sıcaklığa sahiptir ve kış aylarında da çok soğuktur; bu yüzden sokaklarda gezmek biraz zor olabilir.


Yeni Delhi’de gezerken metroyu kullanmak daha iyi olacaktır. Antik pazarlar, Babür mimarisinin örneklerini gösteren Kızıl Kale de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. İsterseniz Bahai tapınağında huzur bulmak için meditasyon yapabilirsiniz. Yeni Delhi, daha çok Ekim ve Kasım aylarında ziyaret edilmektedir.


Dünyanın 7 Harikasından Biri Olan Tac Mahal’in Bulunduğu Yer: Agra

Agra, Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi’ye çok yakındır ve günübirlik taksi ya da otobüsle ziyaret edilebilecek yerlerden biridir. Dünyanın 7 Harikasından biri olan Tac Mahal bu şehirde bulunmaktadır. Hindistan’a gelenler Agra’ya mutlaka uğramalıdırlar. Hint kültürünü ve tarihini daha yakından görmek ve tanımak için yapacağınız turlar işinize çok yarayacaktır.


Pembe Şehir: Jaipur

Rengarenk binalarıyla pembe şehir olarak bilinen Jaipur, Hindistan’ın ışıklı ve hareketli şehirlerindedir. Jaipur şehrinin merkezinde eski kraliyet ailesinin yaşadığı ve halen yaşamaya devam ettiği Şehir Sarayı bulunmaktadır. Hindistan’da görülmesi gereken yerlerden Suyun üzerinde olan Jal Mahal, Krishna efsanesine konu olan tapınak Govind Dev Ji ve astronomik gözlemevi olan Jantar Mantar’dır.


Şehrin merkezinde birçok Pazar bulunmaktadır. Muhteşem bir göle sahip olan bu şehirde çok hareketli ve kalabalık bir yaşam vardır. Ayrıca bu yerde her yıl 10 Kasım’da deve fuarları düzenlenmektedir. Daha çok Şubat ve Kasım aylarında ziyaret edilmektedir.


Romantik Bir Gezi Yapmak İsteyenler İçin Udaipur Şehri

Udaipur, James Bond filminden hatırlanan bir şehirdir. Muhteşem mimari yapıları ve huzur veren gölleriyle size romantik bir gezi imkanı sunacaktır. Yerel halk çok renkli giyinmektedir. Her yıl yapılan “renk festivali” ile şehir daha da renkleniyor. Udaipur Şehir Sarayı, Bijay Niwas Palace, Udaipur City Palace, Crystal Gallery, Jagdish Tapınağı, Pichola Gölü, Udaipur’da gezebileceğiniz yerler arasındadırlar.


Her yıl Kasım ayında Shilpgram El Sanatları Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalden yerel sanat eserleri alınabilmektedir. Udaipur, daha çok Ocak ve Ağustos aylarında ziyaret edilmektedir. Bambaşka ve rengârenk bir dünyaya girmek isteyenler, Udaipur’u ziyaret edebilirler.

KATEGORİLER