Hindistan’da Aklınızı Başınızdan Alacak 5 Çiçek Vadisi


Bir sonraki seyahatini Hindistan’a yapacaklar, sıkı durun çok farklı bir rehberle karşınızdayız! Hindistan’da eğlence, alışveriş, kültürü tanıma, yeni yerler görme derken günlerinizi farklı şeyler yaparak geçirebilirsiniz. Hindistan tatilinizde bambaşka deneyimler yaşamak isterseniz eğer sizler için seçtiğimiz ülkenin en güzel çiçek vadilerini ziyaret edebilirsiniz.


1- Çiçekler Vadisi, Uttarkhand


Uttarkhand'da yer alan Çiçekler Vadisi’ndeki mor, sarı ve beyaz kır çiçeklerine hayran kalacaksınız. Yılın çoğu zamanında mor çiçeklerle kaplı olan bu muhteşem yer aynı zamanda bir UNESCO dünya mirası. Vadi, Bhyundar Vadisi'nin ortasında, deniz seviyesinden 3.658 metre yüksekliğinde, Himalayalar’ın batı kesiminde konumlanıyor. Endemik Alp dağları çiçeklerinin yemyeşil vadileri ve inanılmaz büyüleyici manzaraları ile ünlü olan bu bölge, Hindistan turunuzun unutulmazlarından olacak. Çiçekler Vadisi’ne giden yolda Brahamakamal, Sarı Kobra Lilyası, Jacquemont Lilyası, Wallich Lilyası, Himalaya Orkidesi, Himalaya Marsh Orkidesi gibi nadir çiçekler görebilirsiniz.


Çiçekler Vadisi’ni ziyaret etmek için en uygun zaman: Haziran-Eylül.


Giriş ücreti: Kızılderililer için 150 Hindistan Rupisi, yabancılara için 600 rupi.


Ziyaret saatleri: 07.00 - 20.00 arası


2- Kaas Yaylası, Maharashtra


Maharashtra Satara’da yer alan Kaas Yaylası’ndaki yabani çiçekler ve çeşitliliği gerçekten görülmeye değer. Yaylaya çıktığınızda sizi kelimenin tam anlamıyla bir renk cümbüşü karşılayacak. Her 7 yılda bir, Kaas Yaylası’nı nadir görülen mor-mavi kır çiçekleri kaplıyor. Pune yakınlarındaki bu göz kamaştıran çiçek vadisi, Pune şehir merkezine arabayla 3 saat mesafededir ve çiçek açma mevsimi olmadığında bile inanılmaz ilgi görüyor. Kaas, Y-tura, Deepkadi çiçekleri, Hint Okruğu ve daha 850 farklı çiçek türüne ev sahipliği yapıyor.


Kaas Yaylası’nı ziyaret etmek için en uygun zaman: Ağustos-Eylül


Giriş ücreti: Cumartesi, pazar ve Govt tatillerinde 100 rupi. Diğer günlerde ise 50 rupi.


3- Dzukou Vadisi, Nagaland


Dzukou'nun sisli vadilerinde açan beyaz çiçekleri görmek bambaşka bir his! Dzukou Vadisi, deniz seviyesinden 2452 metre yükseklikte bulunan, Hindistan'ın en görkemli ama en az bilinen vadilerindendir. Dzukou Hindistan’daki diğer çiçek vadilerine göre daha sakin. Himalayalar'da sıra dışı trekking rotalarını keşfetmek için buraya gelebilirsiniz. Vadide aconitumlar (kurtboğan), nadir bulunan Dzukou beyaz ve pembe zambakları, euphorbialar (sütleğen) ve vadiyi canlı renklerle süsleyen birçok çiçek türü sizleri bekliyor.


Dzukou Vadisi nerede: Nagaland ve Manipur sınırında


Dzukou Vadisi'ni ziyaret etmek için en uygun zaman: Haziran-Eylül


Giriş ücreti: Kişi başı 30 Hindistan Rupisi


4- Yumthang Vadisi, Sikkim


Yumthang Vadisi'nin çayırlarında kırmızı, sarı, pembe ve mor çiçekler Hindistan gezinizin en unutulmaz anlarından olmaya aday! Yumthang Vadisi'ndeki göl kenarında gün batımını izleyin. Vadide kuzeydoğuya doğru yürüyüşe çıkın. Hindistan'ın en görkemli vadilerinden biri olan Yumthang Vadisi, en çok da ilkbaharda ziyaretçi alıyor. Deniz seviyesinden 3596 metre yükseklikte bulunan vadi muhteşem bir çiçek peyzajına dönüşüyor. Cinquefoil (beşparmak otu), ormangülü, iis (süsen), haşhaş, lousewort (bitotu), primrose (çuha çiçeği) ve lilyum gibi çiçeklerle vadi harika manzaralar sunuyor.


Yumthang Vadisi nerede: North Sikkim


Yumthang Vadisi’ni ziyaret etmek için en uygun zaman: Şubat ayının sonundan haziran ayına kadar


5- Munnar Vadisi, Kerala


Munnar Vadisi’nde büyüyen Neelakurinji, buranın en ünlü ve en çok fotoğrafı çekilen türü. Munnar Vadisi aynı zamanda Hindistan’ın en popüler “balayı cenneti” olarak biliniyor. Ziyaretçilerin çoğu ağustos ayında buraya gelmeyi tercih ediyor çünkü ağustosta Munnar Vadisi’nin yemyeşil çayırları ve enfes manzaraları var. Ağustosta Neelakurinji olarak bilinen büyüleyici lavanta rengi çiçeklerle kaplanan vadiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Neelakurinji, Batı Ghat'ın Shola çayırlarında yetişen ender çiçekli bir bitkidir.


Munnar Vadisi nerede: Kerala'daki Idukki bölgesi


Munnar Vadisi’ni ziyaret etmek için en iyi zaman: Eylül ayının sonundan Ekim başına kadar

KATEGORİLER