Hangi Mevsimde Hangi Ülkeye Gidilir?


Seyahat etmek çoğumuz için vazgeçilmez bir aktivite iken hoşlandığımız şeylerin farklı olması zorluklar yaratabiliyor. Özellikle soğuk havaların başlaması ile sıcak günleri özleyenler ‘’bir an önce yaz gelsin’’ demeye başladılar bile. Her ne kadar hepimiz farklı şeylerden hoşlansak da, kimimiz kendini sıcacık kumsalda güneşlenirken hayal etse de kimimiz de bembeyaz kar örtüsü üzerinde hayal ediyor. O nedenle bugünkü yazımızda kim ne zaman nereye gitmek isterse daha kolay yollardan bilgi edinebilsin diyerek, hangi mevsimde nereyi gezebiliriz, sizin için detaylı bir mevsim derlemesi yaptık.


Kış mevsiminde gidilebilecek yerler


Öncelikle kışı seven ve sevmeyenler için iki grupta inceleme yapmakta fayda var. Sevenler için bembeyaz kar örtüsünü ve sevmeyeneler için sıcacık havaların hayali ile hazırladığımız yazımızda aralık, ocak ve şubat aylarında gidebileceğiniz ülkeleri gelin birlikte inceleyelim.


Kış mevsimini seven ve kayak yapmak isteyenler için; Amerika Birleşik Devletleri Aspen, Fransa, İsviçre’nin meşhur Alpleri, İtalya kar sevenlerin ideal seçim olacak. Hem doya doya beyaz örtünün tadını çıkartabilecek hem de şahane kayak sporunu en iyi yapabileceğiniz yerlerde bulunmuş olacaksınız. Türkiye’de kar içinde Bursa Uludağ, Isparta Davraz, Kars Sarıkamış, Trabzon Zigana, Kayseri Erciyes tercih noktaları arasında bulunabilir.

Deniz, kum, güneş âşıklarına en ideal yerler;  Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda, Tazmanya, Şili, Tayland, Karayipler, Hindistan, Kenya, Malezya, Hong Hong, Maldivler, Bali, Dubai gibi daha sıcak iklimli yerleri tercih etmek en uygunu olacak. Ülkemizde soğukların baş gösterdiği bu dönemlerde güneşi teninizde tekrar hissetmek çok hoşunuza gidecek. Doyasıya yüzebilecek ve son damlasına kadar sıcak havaların tadını çıkarabileceksiniz.

İlkbahar mevsiminde gidilebilecek yerler


Ülkemizde mart, nisan ve mayıs aylarının yaşandığı ilkbahar döneminde nereleri gezebilirim diyenlere;


Kayak yapmak için; Avusturya Alpleri ilk sırada olacak. Nisan ayının başlarına kadar Gürcistan Gudauri ve Bakuriani’de hala kayak yapma şansınız var.  Yine Makedonya Popova Shapka mart sonuna kadar kayak hizmeti sunabilen yerlerden.

Sıcak havaların tadını çıkarmak için; Barselona, Roma, Brezilya, Karayipler, Filipinler, Maldivler, Venedik, Polonya, Tayland, Amerika gibi henüz kışa girmemiş ılıman iklimde seyir eden ülkeleri gezebilirsiniz. Türkiye’de genelde Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde bulunan şehirlerimize düzenleyeceğiniz geziler ile ilkbaharın tadını uzun yürüyüşler, bisiklet turları ile çıkarmanız mümkün.

Yaz mevsiminde gidilebilecek yerler


Ülkemizin şahane bitki örtüsü ve doğal güzelliklerinin tadını doyasıya çıkartabildiğimiz haziran, temmuz ve ağustos aylarında Türkiye dışında bir tatil planlayanlar için gidilebilecek yerleri sıralamak gerekirse;


Favori ülkeler; Haziran ayının ideal şehri Rusya, temmuz ayının Kenya ve Ağustos ayının mükemmel tercihi de İskandinavya olacak. Yağışların azaldığı iklim şartlarının en elverişli olduğu bu aylarda kesinlikle yurtdışı seyahat planı kaçınılmaz olacak.

Deniz, kum, güneş âşıklarına en ideal yerler; Singapur, Mısır, Tunus, şahane Tayland Adaları’ndan Phuket, Krabi, Phi Phi,  Venezüella, İtalya, Azerbaycan, Özbekistan ve Malezya başta tercih edilebilecek ülkelerden. Türkiye’de Karadeniz turlarına çıkmak için de ideal zaman. Olağanüstü yeşilliklerin arasında kaybolmak için en iyi zamanlama yaz aylarında yaşanır. Aynı zamanda Doğu Anadolu içinde bir yayla turu planlanabilir.

Sonbahar mevsiminde gidilebilecek yerler


Kışa hazırlık yaptığımız, güneşi daha fazla kullanmak için son aktivitelerimizi planlarken gezebileceğimiz yerler arasında;


Sonbahar için favori ülkeler; Londra, Hindistan ve Nepal. Ülkemizde de yine son defa Ege ve Akdeniz kıyılarının doyasıya tadını çıkarabilir ve kendinizi gelecek soğuk günlere karşı daha iyi hazırlayabilirsiniz. Kültür turları yaparak son tatil günlerini planlayıp eğlenme şansınız yüksek.

Deniz, kum, güneş âşıklarına en ideal yerler; İtalya, Yunanistan, Brezilya, Maldivler, İspanya, Hindistan, Phuket, Tayland listenizin ilk sırasında yer alabilir. Bu yerlerin dışında Karayip Adaları, Güney Afrika ve Venezüella için de bir planlama yapma şansınız bulunduğunu bilmelisiniz. Özellikle ada ülkelerinin doğallığına hayran kişilerin yılın son tatil planını yaparak yeni yılın kışına hazırlanmalarına olanak sağlayacak.

KATEGORİLER