Güneydoğu Asya'nın En Güzel Yerleri


Ne zaman Güneydoğu Asya konusu açılsa, çoğu kişinin aklına ilk olarak tarihi Hanoi, Angkor Wat ya da modern Bangkok şehri geliyor. Fakat Güneydoğu Asya öyle bir tarihe ve doğaya sahip ki, kimilerine göre en bilinen yerlerden daha ilgi çekici olan ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca farklı destinasyonu da barındırıyor bünyesinde. Yaz aylarında bir Güneydoğu Asya tatili planlayanlar için alternatif destinasyonları listeledik. İsterseniz gelin lafı fazla uzatmadan bu yerlere bir de beraber bakalım.


Banda Neira, Endonezya


Güneydoğu Asya’nın en güzel dalış merkezlerinden biri olarak da bilinen Banda Neira, Gunung Api volkanının gölgesinde yer alıyor. Endonezya’nın merkezine en uzak adalardan birinde yer olan şehir, koloni döneminden kalma alışkanlıklarını hala sürdürüyor. Aynı zamanda yerel halk ile gezginler arasında el işi ürünleri ve baharatlar konusunda da oldukça sıkı pazarlıklar devam ediyor. Öte yandan Banda Neira, Hollandalı bir Doğu Hindistan Şirketi’nin bu bölgede iş yaptığı dönemlerde oldukça önemli bir ticari merkezmiş. Gerek çarşıları, gerek denizi, gerekse tertemiz kumsallarıyla unutulmaz bir tatil sunan bu ada, Güneydoğu Asya’ya gitmeden önce mutlaka değerlendirmeniz gereken bir yer.


Davao, Filipinler


Eşine az rastlanan doğal güzellikleri keşfedip bir yandan da su sporları yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Filipinler’in saklı cenneti olarak da nitelendirebileceğimiz Davao sizler için biçilmiş kaftan. Dönemin tartışmalı başkanı Duterte’nin memleketi olan Mindanao Adası’ndan farklı olarak Davao, sunulan güvenli tatil ortamı ve turizm faaliyetlerine verdiği önemle takdiri hak ediyor. Barangay Bandas’ın zirvelerinde yer alan “Uyuyan Dinozor”u ziyaret ederek başlayabilirsiniz Davao serüveninize. UNESCO’nun koruma altına aldığı Hamiguitan Dağı’ndaki doğa yürüyüşlerine katılarak huzur bulabileceğiniz Davao’da, Dahican Plajı veya Davao Oriental’da su sporlarının da keyfini çıkarabilirsiniz.


Dawei, Myanmar


Gezginlere sunduğu fırsatlarla son yıllarda oldukça popülerleşen Dawei, aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Andaman Sahili’yle de boy ölçüşecek güzellikte. Fakat Andaman ile arasında farklar bulunan Dawei, konuklarına daha sakin ve huzur dolu bir ortam sunmayı başarıyor. Mangrov ormanları ile kaplı bir halicin hemen yanında bulunan Dawei, denizden sadece boş kumsallar sebebiyle ayrılıyor. Ülkenin en iyi korunan koloni dönemi binalarını bünyesinde barındırması ise bu şehri turistik açıdan da oldukça cazip hale getiriyor. Öte yandan fazla kalabalık olmayan kumsalları ile astronomlar tarafından da sıkça ziyaret edilen Dawei’de rahatsız edilmeden bir tatil yapmak mümkün. Motorsiklet kiralayıp kolayca gidebileceğiniz Maungmakan ve Moscos Adası ise tatil keyfinizi ikiye katlayacak yerler.


Nan, Tayland


Tarihi 14. yüzyıla kadar dayanan ve o zamanlar Chiang Klang olarak da bilinen Nan, eski zamanlarda Kuzey Tayland’da dış dünya ile bağlantısı olmayan Lan Na Thai Krallığı’nın da merkeziymiş. Günümüzde sadece deneyimli gezginler tarafından bilinen ve ziyaret edilen bu eşsiz yer, ruhani yönüyle ön planda olan bir tatil destinasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tapınaklarının duvarlarında yer alan duvar resimleri ve eşsiz doğasıyla Nan, bu listemize bileğinin hakkıyla girmeyi başarıyor. Antik Wat Phumin’in içerisinde yer alan duvar resimleri ise ziyaretçiler üzerinde iz bırakmayı başaracak cinsten. Nan Riverside Gallery’de yerel sanat eserlerini inceledikten sonra Tham Pha Tup Ormanı’nda doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz Nan, Güneydoğu Asya turu düşünenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden.


Sandakan, Malezya


Geçmiş dönemlerde İngiliz Borneosu’nun başkenti olan ve II. Dünya Savaşı sürerken Japon bombalarına direnmeyi ve ayakta kalmayı başarmış Sandakan şehri, ilk bakışta sıkıcı gelebilecek bir görünümle karşılıyor ziyaretçilerini. Fakat merkezine indiğinizde bambaşka bir yere gelmişsiniz hissi veren Sandakan, birbirinden güzel sokak pazarları ve koloni mimarisinden izler taşıyan görkemli yapılarıyla tarihinin hikâyesinden bir şeyler anlatıyor ara sokaklarda dolaşanlara. Malezya’nın çok bilinmeyen şehirlerinden biri olmasına rağmen zengin bir vahşi yaşam serüveni yaşayabileceğiniz bu şehirde Kinabatangan Nehri çevresinde insan müdahalesi olmamış bir doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz.

KATEGORİLER