Gaziantep Turunuzda Mutlaka Gitmeniz Gereken 6 Yer


Yemekleri bir başka, tarihi daha bir başka şehrimiz Gaziantep’e yolunuz düşer de doya doya gezmek için bir rehbere ihtiyacınız olursa işte size hazırladığımız şahane Gaziantep turuyla karşınızdayız. Hem geçmişi hem de bugünü çok iyi bir şekilde harmanlayan, insanı sıcak kendi sıcak şehrimize öyle bir hafta sonu kaçamağı yetmeyecek çünkü o kadar fazla görülmesi gereken yeri var ki, siz en iyisi bir haftanızı bu muhteşem kenti fethetmeye ayırın.


Bakırcılar Çarşısı


Tam 500 yıllık bir gelenek burada hala tüm hızıyla devam ediyor. Şahinbey olarak anılan bölgedeki bu çarşıda pür dikkat çalışan, samimi esnafı çok seveceksiniz. Sabahın erken saatlerinde başlıyorlar bakırı dövmeye, ilk başlarda gürültülü gibi gelen ortam bir süre sonra insana öyle bir huzur veriyor ki, gökdelenler arasında geçen samimiyetsiz, sessiz sedasız durum içinizi sızlatıyor. Hemen bir bakır ustasına yaklaşıp muhabbet etmeye can atıyorsunuz. Karşılıklı çaylarınızı yudumlarken Gaziantep ve bakır sanatı hakkında da bol bol sohbet edebilirsiniz.


Tarihi Antep Evleri


Kale gibi dış dünyaya set çekmiş görkemli evler bunlar. Öyle bizim görmeye alışık olduğumuz küçük evlerden de değil hani. Oda oda, dolan dolan bitmiyor. Genelde iki katlı inşa edilmiş olan ve dıştan bakınca bile benim olsa keşke dedirten türden. Evin bahçe kısmına hayat deniyor ve genelde taban işlemeli taşlar ile döşenmiş. Lezzetli mutfaklarından çıkan yemekleri özellikle yaz akşamlarında şen şakrak tüm aile bir arada bu hayatta geçiriyor. Genelde bahçenin ortasında Gane denilen havuzlar bulunuyor. O kadar hoş bir ortam ki, akşamsefasını bol köpüklü kahve eşliğinde burada geçirmek çoğumuzun hayali.


Zeugma Mozaik Müzesi


Üç kattan oluşan bu devasa müzede, Zeugma Antik Kenti kazısından elde edilen eserler sergileniyor. 3 farklı binanın toplamından oluşan devasa müze dünya çapında da oldukça ünlü müzelerden sadece bir tanesi sayılıyor. Bu kadar dilden dile dolaşmasının en önemli sebebi mozaikleri oluyor. Özellikle ‘’Çingene Kızı’’ yani Menad mozaiği yine burada görebileceğiniz değerli eserlerden. Gaziantep şehrimizin de simgesi haline gelen bu figürün cinsiyeti hakkında tartışmalar olsa da Türkiye'nin en değerli eserleri arasında bulunmasından dolayı apayrı bir değer taşıdığı yadsınamaz bir gerçek.


Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi


Gaziantep’in en eski mahallerinden biri olan Bey Mahallesi’nde tipik bir Antep evinde olan bu müze, 2013 yılında açılan şahane bir yer. Özellikle çocuklu ailelerin veya Gaziantep kültüründe çocukların yerinin anlaşılması için kesinlikle uğranılması gereken müzede 573 adet oyuncak bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu 1700-1990 yılları arasına ait olan el yapımı ürünler. 9 farklı temada sunulan oyuncaklar müzenin mağara katında da bulunuyor. İlk üretilen oyuncaklara kadar pek çoğunu bir arada göreceğiniz bu müzeyi gezmeden şehirden ayrılmak büyük eksiklik olur.


Gaziantep Kalesi


25 metre yükseklikte olan bir tepeye inşa edilen kalenin kim tarafından yapıldığına dair çeşitli efsaneler bulunuyor ancak kesin olan tek şey yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişi olduğu. Yapılan pek çok kazı sayesinde Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tespit edilen kalede medeniyet değiştikçe farklı ekleme ve çıkarmalar yapılmış. Osmanlı dönemine ait izler de bulunan kalede hala pek çok kazı çalışmaları yürütülüyor ve gün geçtikçe farklı eserlere ulaşılıyor ki düşünün ne kadar zengin toprak parçaları üzerinde geziyoruz.


Yesemek Açık Hava Müzesi


Milattan Önce 2000-800 yıllara ait olan bu alan UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan bir açık hava müzesi. İlk defa 1890 yılında yapılan bir kazı çalışması sonucu bulanan alan ile ilgili 200’e yakın heykel çıkartıldığına dair söylentiler var. Daha sonra yapılan kazı çalışmalarında da 300’e yakın heykel ve heykel tasladığı bulunan yer, çok önemli medeniyetlerin izlerinden birer parça taşıyan oldukça değerli bir müze alanı. Dünya çapında da ünlenen Yesemek, akın akın yabancı turistleri ağırlıyor çünkü onların bu tarz eserlere olan ilgisi maalesef ki bizimkinden daha fazla.


Gaziantep'e seyahat ve en güzel yerlerini keşfetmek için Gap turlarımızı incelemelisiniz.

KATEGORİLER