Gastronomi Başkenti Sayılan 4 Ülke


Gastronomi, yemeğin kültür ile harmanlanarak farklı varyasyonlar kazanması olarak tanımlanıyor. Dünyada birçok farklı lezzet, baharat, tohum, meyve, sebze bulunuyor. Her bölgenin verimi, kendisine özgü ürünler ile ortaya koyuluyor. Tabi ki mutfaklar da bu farklılık ve konumlandırmadan nasibini alıyor.


Nereye giderseniz gidin, ülkeler arasındaki mesafe arttıkça ortaya çıkan ürünlerde değişim ve özgünlük görüyorsunuz. Dünya üzerinde bulunan her ülke insanlarının mutfak sanatı, kullandığı ürün, pişirme teknikleri birbirinden farklı. Böylelikle tadına baktığınız bir ürünün orijinalini keşfe çıkmak istediğinizde karışınıza o yemeği ile ünlü bir ülke çıkabiliyor. Gastronomi turizmi de böyle başlıyor ve günümüzde özel ilgi turizmi kapsamında yer alıyor. Siz de farklı mutfakların özgün tatlarını yakalamak istiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Karşınızda Gastronomi başkenti sayılan 4 ülke ve adı anılınca insanı heyecanlandıran çok özel tatlar.


İtalya


İtalya, coğrafi yapı bakımından 20 ayrı bölgeden meydana geliyor ve her bölgesi kendine has özelliklere sahip. Bu özgünleşme mutfaklarından çıkan lezzetlerin çeşitliliği ile de ortaya konuluyor. Bu başkalaşmanın nedeninde siyasi, coğrafi, iklimsel ve tarihi faktörler önemli bir rol oynuyor. Dünya üzerinde yemek isimleriyle tanınan ve adından söz ettiren tek ülke neredeyse İtalya olarak karşımıza çıkıyor. Pizza, makarna, tiramisu mozzarella, parmesan vb. gibi lezzet isimleri anıldığında İtalya adından söz ettiriyor. İtalyan mutfağı esaslı bir geçmişe sahip. Birçok kültür ve devletin etkisinde kalan bu mutfak, Etrüsk, Eski Yunan, Roma ve Arap kültürlerinden etkilenerek bugünkü halini alıyor. İtalyan bayrağında bulunan yeşil, kırmızı ve beyaz renklere sahip fesleğen, domates ve domates birleşimi pizzadan makarnaya neredeyse tüm İtalyan yemeklerinde görmek mümkün. Başlıca yemeklerini pizza, lazanya, spagetti, tortellini, panna cotta, panini oluşturuyor. İtalya faklı bir yemek kültürüne sahip ve bu kültür bazı ilginçlikler taşıyor. Örneğin İtalya yemekleri arasında enteresan olanı, Venedik şehri ile anılan hardal, limon sosu ve yağ ile sunulan çok ince kesilmiş çiğ sığır eti carpaccio.


Fransa


Çok yönlülüğü, lezzeti ve zenginliği ile bilinen Fransız mutfağı, bunlarla birlikte sanatı pişirme tekniklerinde ve tabaklarında da ön plana çıkararak da dikkat çekiyor. Tarihi, eski çağlara dayanan Fransız mutfağı, Fransız Devrimi’nden sonra dünya sahnesine çıkarak kayda değer bir rol kazanıyor. Fransız mutfağı, diğer ülkelerde de olduğu gibi bölgelerine göre değişiklik gösteriyor. Lorraine, Champagne ve Alsace ve bölgelerinde avlanılan hayvan etleri ve jambon gibi etler mutfakta büyük bir alana sahipken, deniz kıyısında olan Nord-Pas-de-Calais, Picardie ve Bretanya   gibi bölge kesimlerinde; ıstakoz, midye ve karides gibi deniz mahsulleri yaygın. Fransız mutfağını en iyi biçimde aksettiren birçok restoran Paris kentinde yer alıyor. Fransa’ya özgü lezzetler: Soğan ve et suyu ile yapılan çorba olarak bilinen ünlü Soupe à l’oignon, Julia&Julie filmi ile parlayan bir mutfak yıldızı Boeuf bourguignon, Ratatouille ve bir kaza sonucu ortaya çıkan muhteşem lezzet Tarte tatin.


Japonya


Japon yemekleri çok farklı bir kültür ile yoğurularak bugünlerdeki ününü koruyor. Bu yemek yalnızca tariflere göre bir araya getirilen yiyeceklerden değil, daha çok gelenekleriyle ilgili. Yoğun olarak pirinç ve deniz ürünleri kullanılıyor bu mutfakta. 5.tat olarak bilinen bu mutfak, kimisine göre damak tadına uygun olmasa da birçok özel lezzete sahip. Japonya mutfağından çıkan yiyecekleri sushi, sashimi, sukuyaki, tempura olarak sıralıyoruz.


Türkiye


Zengin ürün çeşitliliği ve toprak verimliliği ile birçok lezzetli mahsule sahiptir. Bu mahsuller, kültür, gelenek ve el lezzeti ile bir araya geldiğinde özel tatlar ortaya çıkıyor. Türk mutfağı geçmişini Osmanlı’dan alarak birçok kültüre ev sahipliği yapmış bu medeniyetin izlerini taşıyor. Sebzeyle eti, zeytinyağıyla sebzeyi, yoğurtla baharatı bir araya getiren bu mutfak birçok lezzet sunuyor. Adana kebap, baklava, Türk kahvesi, Ankara döner ve iskender adından söz ettiren lezzetler arasında.

KATEGORİLER