Galler Bölgesinde Gezilecek Yerler


Birleşik Krallık olarak adlandırılan dört ülkeden bir tanesi olan Galler, Büyük Britanya ile birlikte büyük bir tarihi paylaşıyor. Dağlar ve tepelerden oluşan ülkede yüksek bir yere çıkmanız, eşsiz manzaralara tanıklık etmenize imkan sağlıyor. Galler için gezginlerin uzak ülkesi de denebilir. Galler’e daha önceden gitmemiş biri için en çok şaşırılacak konulardan bir diğeri de Hint – Avrupa dil ailesinin Kelt kolunda yer alan Galce. Ülkede genel olarak İngilizce konuşuluyor fakat gittiğinizde mutlaka birkaç kelime Galce öğreniyorsunuz. Kelt kültürünün merkezi olan Galler’de vadiler, dağlar, milli parklar, sahiller ve kaleler de sizi kendisine hayran bırakıyor.


Snowdonia


Galler’in en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesi olan Snowdonia, Snowdonia Milli Parkı içerisinde yer alan dağlara deniliyor. Yer yer yüksekliği 900 metreyi bulan tepelerin dik yamaçları ve ormanlık alanları insanda mutluluk uyandıran bir tablo etkisi bırakıyor. Snowdania Milli Parkı içerisindeki göller, nehirler ve ufak köyler de yüzyıllar öncesinin İngiltere’sinden izler taşıyor. Buranın yerlileri genellikle yürüyüş yapmak için parka gitse de gezilip görülmesi gereken onca doğal güzellik, neolitik mezar ve Roma kalıntıları bulunuyor.


Llandudno


Büyük Orme ile Küçük Orme’nin arasında yer alan ve Galler’in Kuzey kısmında bulunan Llandudno, kireçtaşı oluşumlarının yoğunlukta olduğu bir bölge. Llandudno, Galler’in en uzun sahili olmasıyla meşhur. 1950’li yıllarda ülkenin ileri gelen ailelerinden olan Mostynler, bu sahile güzel bir iskele inşa ettirmişler. Ayrıca 1902 yılında kullanılmaya başlayan Büyük Omre Tramvayı ile yolculuk yapılabiliyor. Llandudno bölgesinde bir de bakır madeni bulunuyor. Dilerseniz bu madeni bir rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz.


Pembrokeshire Kıyıları


Küçük adalardan oluşan ve içerisinde bir milli park olan Pemborkeshire, Galler’in güneybatısında bulunuyor. Pembrokeshire Kıyıları ile yılda 4 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Pembrokeshire Sahil Yolu 300 km’den oluşuyor ve sarp kayalıkları ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Bu yol ayrıca yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaparken, küçük köylere, eski dönemden kalelere ve doğal plajlara da sahip. Pembrokeshire Kıyıları sörf yapmak isteyenlere de ev sahipliği yapıyor. Tabii sörfle ilgilenmeyenlerdenseniz, uçurtma uçurabilirsiniz.


Cardiff


1955 yılında Galler’in başkenti olan Cardiff, antik bir liman kenti. Galler’in güneydoğusunda yer alan Cardiff, Galler’in başkenti olmasıyla birlikte ekonomik ve sosyal anlamda oldukça gelişti. Ülkedeki sanatsal faaliyetleri arttırmak ve daha fazla insanı şehre toplamak adına 75 bin kişi kapasiteli Milenyum Spor Salonu inşa edildi. Galler Milenyum Merkezi de yine şehri geliştirmek adına hayata geçirilen projelerden bir tanesi. Son yıllarda restore edilen Cardiff Kalesi’nin de ziyaretçilere açılmasıyla birlikte şehir, turistik gezi amacıyla gidilebilecek merkezlerden bir tanesi oldu. Şehirde bulunan Ulusal Müze, Tunç Devri’nden kalma takıların ve Roma dönemine ait seramiklerin sergilendiği, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.


Brecon Beacons Ulusal Parkı


Nehirleri, vadileri, su çayırları ve manzarasıyla turistlerin asla bırakıp da gitmek istemeyeceği bir yer olan Brecon Beacons Ulusal Parkı, yaklaşık 900 metre yükseklikte yer alıyor. Yalnızca doğal güzellikleriyle değil, tarihi eserleriyle de mest olacağınız parkta Tunç Çağı’ndan kalma taşlar, Demir Çağı’nda inşa edilmiş kaleler, Norman kaleleri ve neolitik taşları da görebilirsiniz. Buna ek olarak Sgwd yr Eira şelalesiyle beraber pek çok yer altı mağarası da turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.


Conwy


Conwy antik kenti, Snowdonia ormanlarının hemen önünde yer alıyor. Kral Birinci Edward tarafından 1280 yılında inşa ettirilen Conwy Kalesi, Galler’in kültürel miras listesinde yer alan en önemli tarihi mekanlardan bir tanesi. Conwy Kalesi’nin ihtişamı, şehrin her yerinden görülebiliyor. Üzerinden 740 sene geçmesine rağmen kalenin duvarları doğal yapısını koruyabilmiş. 1400’lü yıllarda, kalenin içerisinde yer alan büyük salonda, haç törenleri yapılırmış. Ayrıca Conwy Kalesi’nin burçlarına çıktığınızda hafızanızdan hiçbir zaman silinmeyecek olan şehri kuşbakışı görmeniz mümkün.

KATEGORİLER